Ανετη επικράτηση για τον Ολυμπιακό- Χρυσανθόπουλος: «Η δουλειά συνεχίζεται…»-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα με τον Πιερικό Αρχέλαο

Καλύτερος μετά την δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός επικράτησε με άνεση όπως  δείχνει το τελικό 71-37 του Πιερικού Αρχέλαου.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-0, όμως ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε με 0-3. Ενα σερί 8-0 υπέρ της ομάδας του Πειραιά, έδωσε προς στιγμήν διαφορά ασφαλείας στους «ερυθρόλευκους». Οι «οικοδεσπότες» κατάφεραν να μειώσουν σε 17-12 στο ένατο λεπτό και συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (22-15) μέχρι το 12΄. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε σερί 13-3 μέχρι την ανάπαυλα προηγούμενος με 35-18. Η ομάδα του Πειραιά έδειξε ότι ήθελε να «καθαρίσει» το ματς στην τρίτη περίοδο, καθώς έκανε το σκορ 47-21 στα πρώτα πέντε λεπτά της και η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά μέχρι το τελικό 71-37.

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-18, 57-26, 71-37
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Ξέρας.
Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 16 (1), Μπαλλής 4, Μερισιώτης 12, Στριγγάς 4, Παπαγεωργίου, Τζαϊδάς 4, Φιλά 9 (1), Αρσενόπουλος 5 (1), Γερόνικος, Κατσίμπας 3, Κιουρτσίδης 4, Τσουμάνης 10 (1).
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης, Ταβαντζής 1, Πολυχρόνης 3 (1), Ζησόπουλος 9 (3), Παρμακτσίδης 7, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 7, Βαβατσιούλας, Ζιώγας 5 (1), Φανούλης.

Χρυσανθόπουλος: «Η δουλειά συνεχίζεται…»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Χρυσανθόπουλος τόνισε μετά το τέλος του αγώνα:

«Ηταν ένα εύκολο όπως εξελίχθηκε, για μας παιχνίδι, στο οποίο δώσαμε ευκαιρία σε όλα τα παιδιά να αγωνιστούν.  Ελπίζουμε να παίξουμε και αύριο όπως πρέπει για να τελειώσουμε την χρονιά. Η δουλειά συνεχίζεται…»