Νίκη επί του Αρη και πέμπτη θέση για τη Νίκη Λευκάδας

Ολοκληρώθηκε η φετινή αγωνιστική περίοδος για την Α1 Γυναικών με την Νίκη Λευκάδας να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα από τον Αρη με 65-63. Η γηπεδούχος είχε το πάνω χέρι στην αρχή και πήρε μια διαφορά 10 πόντων λίγο πριν το ημίχρονο (30-20) η οποία μειώθηκε στο μισό στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου (33-28).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για την Νίκη και πολύ καλό για τον Αρη, με τις φιλοξενούμενες να κάνουν επιμέρους σκορ 10-21 και να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενες με 43-49. Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα απάντησαν με ένα δικό τους σερί 15-0 κάνοντας το 58-49 και έτσι αντέστρεψαν την σε βάρος τους κατάσταση.

Ο Άρης πλησίασε ξανά στο σκορ χωρίς όμως να περάσει ξανά μπροστά, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος να αναγράφει το τελικό 65-63. Δεύτερο διαδοχικό εκπληκτικό παιχνίδι από την Στάρα, η οποία πέτυχε 24 πόντους. Οι Θεσσαλονικιές αγωνίστηκαν χωρίς την Κιλαζίδου που ταλαιπωρείται από ίωση.

Η Νίκη τελικά κατέλαβε την πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας, μια θέση παραπάνω από την περσινή έκτη θέση. Πέτυχε 13 νίκες φέτος, έχοντας 9 ήττες και εντός έδρας ηττήθηκε μόνο από τους δύο «αιωνίους» Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 22-18, 33-28, 43-49, 65-63
Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Καπράνος
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου, Τελλίδου 11(1), Καμπουράκη 3(1), Μπράουν 10, Γούναρη 11(3), Κάντι 6, Στάρα 24(4).

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης): Γκρίτζαλη, Μακένζι 13(1), Καραβέλη, Γράψα, Κατσαμούρη, Κουφογιάννη 4, Τσινέκε Ε. 11(1), Τράντα 4, Μοντγκόμερι 17, Γκλεζάκη 11(1), Τσινέκε Κ. 3(1).