Πρωταθλητές Θεσσαλονίκης για τρίτη συνεχόμενη χρονιά οι έφηβοι του ΠΑΟΚ-Επικράτησαν δίκαια στον άτυπο τελικό με 46-58 του Αρη

Εχοντας προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι οι έφηβοι του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 46-58 του Αρη, στον άτυπο τελικό του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ κατακτώντας τον τίτλο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.  Έτσι θα εκπροσωπήσουν την πόλη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην Σκάλα Λακωνίας (18-23 Απριλίου).

Η αστοχία ήταν το κυρίαρχο χαρακτηριστικό των πρώτων λεπτών καθώς μετά από τρία περίπου λεπτά το σκορ ήταν 3-2. Ο  ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Γιανναρά και ο Αρης πέρασε μπροστά με γκολ-φάουλ του Καλαϊτζάκη. Ο Καμπουρίδης με δύο βολές έκανε το 3-4 και ο ίδιος παίκτης έφερε τον «Δικέφαλο» μπροστά με 3-6. Ο Αθαναηλίδης με βολή μείωσε στο καλάθι, αλλά ο Ζαμπάκης με μία βολή, ο Γιανναράς με τρίποντο και ο Ζαμπάκης με μία βολή έδωσαν διαφορά επτά πόντων στον ΠΑΟΚ με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Ο Καλαϊτζάκης με γκολ-φάουλ μείωσε προσωρινά για τους «κίτρινους», όμως ο Καραγιώργος, ο Καμπουρίδης με συνεχόμενους πόντους, έφεραν το σκορ στο 7-15. Με τρίποντο από τον Κογκαλίδη και μία βολή του Γουναρόπουλου ο Αρης μείωσε στους τέσσερις, για να απαντήσει με τρίποντο ο Ζαμπάκης κάνοντας το 11-18.  Ο Καλαϊτζάκης σκόραρε με λέι-απ, όμως ο Καμπουρίδης με σουτ ξανάφερε το παιχνίδι στο +7. Τα επόμενα καλάθια ήταν για τον Αρη με σουτ του Γουναρόπουλου και κάρφωμα του Καλαϊτζάκη και το σκορ πήγε στο 17-20 μετά από 17 λεπτά αγώνα. Μια βολή από τον Ζαμπάκη και άλλες δύο από τον Δημητρακά μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (19-21), όμως ο Λαζαρίδης με τον ίδιο τρόπο έφερε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με τέσσερις. Ο Δημητρακάς μείωσε και πάλι, ο Λαζαρίδης πέτυχε μία βολή, ο Καμπουρίδης άλλες δύο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «ασπρόμαυρους» μπροστά με 21-26.

Ο Καλαϊτζάκης σημείωσε το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου, αλλά ο Γιανναράς απάντησε με τρίποντο και ο Καραγιώργος με σουτ από κάτω, αυξάνοντας την διαφορά στο 23-31, μετά από τρία λεπτά. Ο Κάτος μείωσε με δύο βολές και ο Δημητρακάς με σουτ ακόμη περισσότερο (27-31). Ο Γιανναράς έκανε το +6 για τον «Δικέφαλο», όμως ο Καλαϊτζάκης με γκολ-φάουλ μείωσε και πάλι. Ο Καραγιώργος με βολές έκανε το +5 και ο Δημητρακάς με τρίποντο μείωσε στους δύο. Τρεις βολές από τον Καραγιώργο μετά από φάουλ και τεχνική ποινή και μία από τον Δημητρακά έκαναν το 34-38. Ο Καμπουρίδης και ο Καραγιώργος με βολές και έφεραν τον ΠΑΟΚ μπροστά με οκτώ και ταυτόχρονα πήραν τα τρίτα φάουλ των Δημητρακά και Καλαϊτζάκη. Ο πρώτος ήταν αυτός που μείωσε σε 36-42 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Ο Ζαμπάκης αύξησε τη διαφορά με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και ο Γιανναράς έκανε το +10 για τον ΠΑΟΚ. Ο Δημητρακάς πέτυχε τους πρώτους πόντους του Αρη στην περίοδο με βολές μετά από πέντε λεπτά και ο Ζαμπάκης ξανάφερε την διψήφια διαφορά για τον «Δικέφαλο». Ένα καλάθι του Καραγιώργου πήγε το σκορ στο 38-50 και αυτό διατηρήθηκε για αρκετή ώρα. Ο Αρης μείωσε με βολές του Καλαϊτζάκη και φόλοου του Βουλγαρόπουλου, αλλά ο Καμπουρίδης με τρίποντο και ο Ζαμπάκης με καλάθι από κάτω έδωσαν την χαριστική βολή στους «κίτρινους». Ο Κάτος με δύο καλάθια έκανε το 46-55 και οι Ζαμπάκης και Κούρογλου με τρεις βολές διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.
Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν Καραγιώργος, Καμπουρίδης και Ζαμπάκης, ενώ από τον Αρη καλύτεροι ήταν οι Καλαϊτζάκης και Δημητρακάς.

Δεκάλεπτα: 4-11,  21-26, 36-42, 46-58
Διαιτητές: Συμεωνίδης-Κοϊμτζόγλου-Καρκαλέτσης
ΑΡΗΣ(Μπουσβάρος)(14/19β., 13/33δ., 2/26τρ., 38ρ., 25λ., 6ασ., 10κλ., 5ταπ.): Καλαϊτζάκης 17(5/6β.,6/16δ.,9ρ.), Αθαναηλίδης 1, Παντόπουλος, Γουναρόπουλος, Δημητρακάς 14 (5/6β., 3/4δ., 1/3τρ., 9ρ.), Λαζάρου 3(1), Κάτος 6, Κογκαλίδης 3(1), Βουλγαρόπουλος 2, Τρετιάκοβ, Σιδηροηλίας.
ΠΑΟΚ(Ζαφειρούδης)(22/31β., 12/38δ., 4/16τρ., 36ρ., 21λ., 5ασ., 8κλ., 1ταπ.):  Νικολαϊδης, Γιανναράς 12(2τρ., 6ρ.), Λαζαρίδης 3(3/5β.), Βλαγκόγιας, Καραγιώργος 13(7/8β., 3/4δ., 4ρ.), Καμπουρίδης 15(6/6β., 3/9δ., 1/4τρ., 9ρ.), Ιατρίδης, Ζαμπάκης 14(5/8β., 3/6δ., 1/1τρ., 8ρ.), Κούρογλου 1.