Ηττα στις λεπτομέρειες για το γυναικείο του Αρη-Προβάδισμα παραμονής με 2-1 νίκες για τον Πανιώνιο

Δεν τα κατάφεραν στη Νέα Σμύρνη οι γυναίκες του Αρη και γνώρισαν την ήττα με 70-66 από τον Πανιώνιο, στον πρώτο αγώνα για τα πλέι-άουτ της Α1 γυναικών. Έτσι θέλουν πλέον μόνο νίκη στο δεύτερο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο «Αλεξάνδρειο» την Κυριακή στις 14:00 προκειμένου να κάνουν το 2-2 και να παλέψουν για την παραμονή σε τρίτο αγώνα την Τετάρτη την ίδια ώρα στη Νέα Σμύρνη.

Οι παίκτριες του Άγγελου Τσίκληρα μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα επτά πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-16) ο Άρης όμως ισορρόπησε τον αγώνα στη δεύτερη περίοδο και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 35-32.

Στην επανάληψη παρά την απουσία του κόσμου λόγω της τιμωρίας της η ομάδα της Νέας Σμύρνης εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρ,α αν και ο Άρης ισοφάρισε σε 55-55 στο 35΄  και στα 2:27 πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με την Μοντγκόμερι να διαμορφώνει το 60-60. Ένα 7-0 των «κυανέρυθρων» αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς στη συνέχεια ήταν εύστοχες από τη γραμμή των βολών, απαντώντας με αυτόν τον τρόπο σε δύο τρίποντα του Άρη, στην ύστατη προσπάθεια του για ολική επαναφορά.

Δεκάλεπτα: 23-16, 35-32, 51-44, 70-66
Διαιτητές : Δημόπουλος -Νάστος
Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν  9(2), Χίλι  23, Τσιαδή 2, Μπότσαρη 4, Θεοδωρομανωλάκη 14(4), Στεφανίδου 8(2), Πατεράκη 8, Γρηγορίου, Τζόουνς  2.
Αρης (Κουλακιώτης-Μακρής): Μακένζι 9, Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 7(1), Τσινέκε Ε. 17(3), Τράντα 8(2), Μοντγκόμερι 10, Γκλεζάκη 15(1), Τσινέκε Κ.