Πρόκριση με νίκη στον… πόντο, πάλι στην παράταση, για το εφηβικό της Ακαδημίας Αστέρια

Απίστευτο και όμως αληθινό… Και το τρίτο παιχνίδι μεταξύ των εφήβων της ΑΚ Αστέρια και της GBA που διεξήχθη σε ουδέτερο γήπεδο, με έπαθλο την πρόκριση στην «οκτάδα» του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, ολοκληρώθηκε σε 45 λεπτά με τελικό νικητή την ΑΚ Αστέρια με 63-62.

Το παιχνίδι είχε απίστευτες ανατροπές στον κανονικό αγώνα, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο του Πουλιανίτη, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης. Τα Αστέρια έπαιξαν καλή άμυνα στην συνέχεια και πανηγύρισαν τη μεγάλη πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 11-18, 28-28, 37-48, 58-58(κ.α.), 63-62
Διαιτητές: Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης
ΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ (Ντάγιος-Βρογκιστινός): Αναστασιάδης 2, Κεπαπτσόγλου, Μπρουκς 6, Στεφανίδης 15(1), Πουλιανίτης 10(1), Παρτόζης 4, Μπιτσόλας, Γκόνος, Πεϊτσίνης 2, Οικονόμου 4, Γεωργαλάς 4, Κουτσοδήμος 16.
GBA (Δεμερτζής): Μπότσογλου 4, Βενιζέλος, Μουταρέλος, Χυτήρης Γ., Μπαλαμπουγιούκης Π. 11(2), Χυτήρης Ν.,  Ντινάκης 14, Φωτιάδης 10(1), Βράκας, Μπαλαμπουγιούκης Δ., Κουντουράκης 4, Νέσσης 19(2).