«Διπλό» στον Σοχό για τον ΑΣΚ Λαγκαδά

Μεγάλη νίκη στη δύσκολη έδρα του Σοχού πέτυχε ο ΑΣΚ Λαγκαδά καθώς επικράτησε στην παράταση του Εθνικού Αστέρα με 81-92. Για τρία δεκάλεπτα η νικήτρια ομάδα ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με σωστές επιλογές στην επίθεση, σε συνδυασμό μ την αδράνεια των γηπεδούχων, κατάφερε στο τελευταίο λεπτό με εύστοχο τρίποντο του Καραλή να κάνει το 76-76.

Στα  24 δευτερόλεπτα που απέμειναν, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να την αξιοποιήσουν σωστά την επίθεση τους, και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί η νικήτρια ομάδα ήταν καλύτερη, και με εύστοχες επιθέσεις σημειώθηκε το τελικό σκορ.

Θετική ήταν η επιστροφή του Γιώργου Πολύζου στα γήπεδα μετά από πέντε μήνες απουσίας, ενώ το αρνητικό ήταν ο τραυματισμός του Χρήστου Κατσαβέλη στα τελευταία δύο λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα στον καρπό.

Δεκάλεπτα: 20-16, 37-28, 53-49, 76-76(κ.α.), 81-92
Διαιτητές: Δέλλας-Παπαδόπουλος Κ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΟΧΟΥ (Καραγιαννιδης): Βασιλειάδης 4, Νόικος 15(1), Σιδηράς, Μαλαμίδης, Καραγιαννίδης 6, Χούμκοσλής 20, Καμαρούδης 14(4), Σωτηριάδης 3(1), Νούλης 19.
ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ (Χριστίδης -Τζίτζιρας): Κωστελίδης 18, Κατσαβέλης 2, Χριστίδης Π. 8(2), Αγγελίδης 6, Καρδάσης, Σαντσόλι 21(3), Καραποστολάκης 2, Πολύζος 2, Ρίζος 15, Καραλής 18(4).