Ανατροπή στην τελευταία περίοδο για τον Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

Δίκαιη και καθαρή επικράτηση του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ηλιούπολης επί της ισόβαθμής του-ως σήμερα-ομάδας της ΔΕΗ, στο γήπεδό του με 74-63.

Οι νικητές αν και δεν ξεκίνησαν καλά επιθετικά στο πρώτο μέρος, κατάφεραν μέσω της καλής τους άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο να βρουν ρυθμό και στην επίθεση με συνέπεια να επιβληθούν ολοκληρωτικά του αντιπάλου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί βρίσκοντας λύσεις από τους έμπειρους παίκτες τους, οι οποίοι έπαιξαν έξυπνα και δυνατά ως το τρίτο δεκάλεπτο. Η αγωνιστική ανωτερότητα του Μεγάλου Αλεξάνδρου Ηλιούπολης και οι περισσότερες φρέσκιες επιλογές έκριναν στην τέταρτη περίοδο τον νικητή.

Δεκάλεπτα: 14-18, 28-35, 44-52, 74-63
Διαιτητές: Γαβρίδης-Ψαρράς
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Σταυρόπουλος): Θρασυβουλίδης 22(2), Αηδονίδης 16(3), Κυριαζίδης 15(1), Χατζηευστρατίου 8,  Καλογοσίδης 6(2), Πανταχός 3, Τζίβας 2 Γεράκης 2, Μοσκοφόγλου , Καπνάς.

ΔΕΗ (Αμανατίδης): Κεραμάρης 20(1), Ζήκος 16(1), Γεωργακάκης 13, Μαρκούδης 11, Γιατσίδης 3(1),  Αμαμαντίδης , Βούλγαρης.