«Πέρασε» από την Κατερίνη ο ΕΟ Σταυρούπολης

Μεγάλη επιτυχία για τον ΕΟ Σταυρούπολης που επικράτησε του Πιερικού Αρχέλαου με 60-64 από την Σταυρούπολη, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 γυναικών.

Εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Πιερικού Αρχέλαου, η ομάδα της Σταυρούπολης προηγήθηκε 2-7 στα δυόμισι  πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις γηπεδούχους να απαντούν ισοφαρίζοντας σε 9-9 λίγο μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μισού της περιόδου. Το νέο επιθετικό black out των κοριτσιών της Τασούλας Τσιρογιάννη, τα οποία έμειναν χωρίς πόντο στην συνέχεια για 4’ 50” επέτρεψε στην ομάδα της Σταυρούπολης να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 10-14.

Σε σταθερά επίπεδα κυμάνθηκε η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου με την ομάδα του ΕΟΣ να παρουσιάζεται πιο συγκεντρωμένη και πιο εύστοχη και να φτάνει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (21-32) ένα λεπτό πριν τη λήξη και τον Πιερικό Αρχέλαο να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους στα τελευταία 28” και να μειώνει σε 29-32.

Μόλις ενάμισι λεπτό χρειάστηκε η φιλοξενούμενη ομάδα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου να ξεφύγει ξανά με διψήφιο αριθμό πόντων (31-41), με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει σε 39-44, 5’ 58” πριν το τέλος της περιόδου η οποία έληξε με 41-46, με τις δύο ομάδες να μην σημειώνουν πόντο στα τελευταία 4’ 33”.

Πριν την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (45-46). Λίγα δευτερόλεπτα περισσότερα όμως χρειάστηκε η Σταυρούπολη για να ξεφύγει και πάλι στο σκορ, αυτή τη φορά με εννέα πόντους (45-54), 7’ 47” πριν τη λήξη και να φτάσει σε μία άνετη και δίκαιη νίκη με 60-64, παρά το γεγονός ότι ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους τρεις πόντους, 31” πριν το τέλος.

Η νίκη είναι αφιερωμένη από όλους στην αρχηγό της ομάδας Μελίνα Πετρίδου που έχει σήμερα τα γενέθλιά της.

Δεκάλεπτα: 10-14, 29-32, 41-46, 60-64
Διαιτητές: Ιορδανίδης – Λυγούρας
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιρογιάννη): Καραλή, Πουρσανίδου, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 15 (3), Φλώρου 17, Γκοτζαμάνη 7, Μπαγκλαρίδου 2, Δημητριάδου 2, Κωτούλα 17 (2), Μπουμπουλέντρα.

ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 15, Σαμαρά 5 (1), Αντωνιάδου, Μητρακοπούλου, Κωστανάκη 22 (3), Κανέλογλου 9, Τσάνταλη, Πλάτσα, Πεχλιβανίδου 7 (1), Κελεκίδου 6 (1).