Συγκλονιστικό φινάλε στη Νέα Σμύρνη με νίκη της Δάφνης

Γλίτωσε το «έμφραγμα» στη Νέα Σμύρνη η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, κερδίζοντας με 69-66 τον Πανιώνιο.

Οι φιλοξενούμενες έμοιαζαν να ελέγχουν την κατάσταση για 30 λεπτά, έχοντας και διψήφιο προβάδισμα (44-54), αλλά οι «κυανέρυρθρες» επιχείρησαν την ολική επαναφορά στην τελευταία περίοδο, με την Θεοδωρομανωλάκη να μειώνει με λέι απ σε 63-64, στα δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Η Μπράουν έδωσε «φιλί ζωής» στη Δάφνη στα 55″ πριν το τέλος, αλλά όλα κρίθηκαν από τη γραμμή των βολών. Η Βλάνη ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 66-69 και εν συνεχεία στη γραμμή πήγε η Στεφανίδου, η οποία στάθηκε μοιραία, αφού εκτός από τις 0/2 βολές της στα 1.7″, είχε αστοχήσει σε τρίποντο νωρίτερα με το σκορ στο 64-67.

Στη δεύτερη βολή, βέβαια, αστόχησε επίτηδες, αλλά στη διεκδίκηση ολοκληρώθηκε ο αγώνας, με την ομάδα από το Μπραχάμι να παραμένει στην τέταρτη θέση.

Δεκάλεπτα: 16-22, 24-39, 44-54, 66-69
Διαιτητές: Καραβίτης-Πολυχρόνης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Πέτερσεν 14, Χίλι 17, Τσιαδή, Μπότσαρη 6, Σταμπούρλου 6, Θεοδωρομανωλάκη 2, Στεφανίδου 11, Πατεράκη 8, Γρηγορίου, Τζόουνς 2

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Βλάνη 13, Αλεξανδρή 4, Μανώλη 7, Παπακωνσταντίνου 2, Αξιοπούλου 4, Γιαμπάνη 3, Τσέσλεκ 7, Τετενέ 12, Μπράουν 17