Τρίτη θέση στο κύπελλο Ελλάδας γυναικών για τη Νίκη Λευκάδας-Επικράτησε του Πρωτέα Βούλας με 71-45-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Η Νίκη Λευκάδας επικράτησε εύκολα του Πρωτέα Βούλας στο μικρό τελικό του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών με 71-45 και έτσι κατέκτησε την τρίτη θέση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα ανέβασαν ρυθμούς καταφέρνοντας αρχικά να πάρουν μία διαφορά 10 πόντων(28-18), η οποία στην συνέχεια αυξήθηκε αφού η Νίκη μπόρεσε να κρατήσει τον Πρωτέα χωρίς να σκοράρει για σχεδόν 5 λεπτά.

Στην επανάληψη μετά από επί μέρους σερί της Νίκης 6-2 η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους (40-26) δείχνοντας πως η ομάδα της Λευκάδας ήταν αποφασισμένη να κατακτήσει την τρίτη θέση. Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ο Πρωτέας που δεν βρέθηκε στην καλύτερη μέρα του δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρους του σκορ με αποτέλεσμα η Νίκη Λευκάδας να πανηγυρίσει τη νίκη αλλά και την τρίτη θέση.

Για της νικήτριες ξεχώρισε η Μπράουν, η οποία σημείωσε 27 πόντους, οι 12 εκ των οποίων ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ακολούθησε η Στάρα με 14 πόντους. Για τον Πρωτέα Βούλας πρώτη σκόρερ ήταν η Σπυριδοπούλου με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-18, 40-28, 54-41, 71-45
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Φραγγούλη-Γιακείμη
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 6, Τελίδου 4, Καμπουράκη 6, Μπράουν 27, Αρώνη, Γούναρη, Ψυχογιού 6(2), Κέιντι 8, Παπαδοπούλου, Λιβιτσάνου, Στάρα 14(2), Μπάρκα.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δάγλας): Καρλάφτη 2, Γουάιτ 11(1), Κίτσιου, Σπυριδοπούλου 15(2), Κολλάτου 6, Ράτζα 6, Σκρμπα, Τσιχλάκη, Μυλωνάκη 5(1), Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου, Κορρέ.