Στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών ο Πανιώνιος-Επικράτησε με 50-63 της Νίκης Λευκάδας

Ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με κόντρα στη Νίκη Λευκάδας στον δεύτερο ημιτελικό και θα βρεθεί στον μεγάλο τελικό του φάιναλ φορ του Κυπέλλου Γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία του, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Νίκη Λευκάδας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο πέμπτο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 13-9, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις νησιώτισσες στο +2 (17-15). Στην δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος ανέβασε «στροφές» και αφού ισοφάρισε γρήγορα σε 17-17, με ένα μικρό σερί έκανε το 17-25 στο 13’ ενώ στο 18’ με κορυφαία την Πέτερσεν, είχε ανεβάσει την διαφορά στο +9 (24-33). Η Νίκη όμως αντέδρασε και στο ημίχρονο είχε μειώσει σε 28-33.

Στην τρίτη περίοδο η Νίκη Λευκάδας έκανε την αντεπίθεσή της και στο 15΄είχε μειώσει σε 36-37. Ο Πανιώνιος παρέμενε μπροστά στο σκορ αλλά η Νίκη δεν του επέτρεπε να ξεφύγει και στο 30’ οι «κυανέρυθρες» προηγούνταν μόλις με 41-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό και στο 35’ είχε πάρει προβάδισμα με 45-51. Η Νίκη Λευκάδας δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ο Πανιώνιος έφτασε στη νίκη και την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό Κυπέλλου Γυναικών.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 41-42, 50-63
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Ρίζος-Ντάνος
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 8, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 9, Γούναρη 9 (2), Ψυχογιού 3 (1), Κάντι 4, Παπαδοπούλου, Στάρα 6.
Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 15 (1), Τσίκα, Χέιλι 14, Τσιάντη 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5 (1), Πατεράκη, Γρηγορίου 2, Μίτση, Τζόουνς 5