Επεισοδιακή νίκη για την Δόξα Ασσήρου-Εκκενώθηκε το κλειστό του Λαγκαδά

Σε αγώνα που ξεκίνησε στις 21:30 και τελείωσε στις 00:35 η Δόξα Ασσήρου νίκησε με 72-55 την Προοδευτική. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους με καλές επιλογές στην επίθεση και έκλεισε το δεκάλεπτο με 20-13. Ιδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει 40-28.

Κάπου εκεί όμως τα πράγματα ξέφυγαν στην κερκίδα καθώς όπως αναφέρουν στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές, «15-20 οπαδοί των φιλοξενούμενων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν προς τον πάγκο της Δόξας Ασσήρου ρίχνοντας μάλιστα και ένα μπουκάλι μπύρας». Ευτυχώς τα πράγματα δεν πήραν μεγαλύτερες διαστάσεις και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια ώρα καθυστέρηση λόγω εντολής των διαιτητών να εκκενωθεί το γήπεδο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι διαιτητές απέβαλαν τον Παλέντζα με την αιτιολογία ότι έκανε χειρονομίες στην κερκίδα. Στην επανάληψη  η Ασσηρος έδειξε ψύχραιμη και επικράτησε εύκολα με 72-55. Ο πρόεδρος της ομάδας Γρηγόρης Καμπαρμάκης συγχαίρει παίκτες και προπονητή για την ψυχραιμία που δείξανε κυρίως στα δύο τελευταία δεκάλεπτα καθώς δεν φάνηκαν οι απουσίες των Παλέντζα και Μουτσιαρά.
Δεκάλεπτα: 20-13,40-28,62-44,72-55
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.- Βασιλόπουλος
ΔΟΞΑ ΑΣΣΗΡΟΥ (Πρασσάς): Τυμης 6, Παλεντζας 13(2), Πεφτιτσης 14(2), Τσιριόπουλος, Κατσαβελης, Ζουναροπουλος Μ., Μαυρος 23, Γουνιωτης 8(1), Ιωσηφιδης 8.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Μπουμάκης): Μποτζατζης 5, Σπινθηροπουλος 2, Τοπικας 11(1), Ζαγανιδης 4, Κουμαριας 11, Σιωλος 9, Παπαθανασίου 2, Ζησουλης, Γκογκος 11(1),Προυσαλιδης.