Δίκαια επικράτηση στο ντέρμπι των «αιωνίων» για τις κορασίδες του Αρη-Η βαθμολογία της δεύτερης φάσης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι (εκτός από μία φορά που ισοφαρίστηκαν) οι κορασίδες του Αρη επικράτησαν στο «Αλεξάνδρειο» με 62-56 του ΠΑΟΚ.

Όπως διαβάζουμε στο http://www.spotakia.com «το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τον Άρη που προηγήθηκε με 8-0 και ανάγκασε τον πάγκο του ΠΑΟΚ να ζητήσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Άρη να προηγείται με 18-8.

Ενώ απέμειναν 6:41 από το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-12, όμως στο 3:36 οι γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (27-13).

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ με τρίποντο ισοφάρισε 29-29. Στο 25ο λεπτό ο Αρης περνάει μπροστά με 38-32 κα το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 44-40.

Με ένα ξέσπασμα ο Άρης, 6:29 πριν το τέλος ξέφυγε με 53-42 και μέχρι το φινάλε ήταν συνέχεια μπροστά με τουλάχιστον πέντε πόντους διαφορά.

Ο Αρης αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά χωρίς Γκρίτζαλη, Βαντσιούρη, Ουζούνη και Γράψα (βγήκαν με πέντε φάουλ), ενώ οι δύο πρώτες είχαν τέσσερα από πολύ νωρίς όπως και η Αθανασιάδου του ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 18-8, 29-24, 44-40, 62-56
Διαιτητές: Πετανίδου Γ.-Δέλλας
ΑΡΗΣ(Κουλακιώτης-Μακρής): Γκρίτζαλη 21, Γράψα Εύα 14(2), Καρβουνιάδου, Βαντσιούρη 4, Μπαξεβανίδου 7(1), Κωφοκώτσιου 10, Σοφιανάκου, Ουζούνη Μαρ. 2, Μπερμπέρη 2, Κυρπιζλίδου 2.
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος-Ξανθόπουλος): Μουμτζή 11(3), Βουζούκου, Ξυδά, Καλούτσικου, Κατσαμούρη 4, Φίλιου 1, Στεργάκη 2, Θεοδώρου 6, Αθανασιάδου 2, Δαιμονάκου 11, Πολυμένη 19, Ζέρβα.