Δεν άντεξε ο Αρης στη Νέα Σμύρνη-Πήρε και την διαφορά ο Πανιώνιος

Καλύτερος μετά την δεύτερη περίοδο και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος επικράτησε με 73-56 του Αρη και απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι νικήτριες υπερκάλυψαν τη διαφορά δύο πόντων (77-75) που ηττήθηκαν στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα και θα έχουν πλεονέκτημα σε πιθανή τους νέα συνάντηση.

Η κατάσταση άρχισε να ξεκαθαρίζει από το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και οι «κυανέρυθρες» μετά τη μείωση του σκορ σε 32-30 από τις Θεσσαλονικείς, με επιμέρους σκορ 11-2 ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (43-32). Στη συνέχεια αυτό επεκτάθηκε, σε μία καθολική τους επικράτηση, η οποία αν τελικά δεν αποφύγουν τα play out, μπορεί να διαδραματίσει σπουδαίο ρόλο.

Δεκάλεπτα: 26-22, 43-32, 61-45, 73-56
Διαιτητές: Κοντίλης-Καρπάνος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσικλήρας-Γιαννουλάκης): Πέτερσεν 16, Τσίκα, Χίλι 15, Τσιαδή, Μπότσαρη, Θεοδωρομανωλάκη 7, Στεφανίδου 13, Πατεράκη 21, Μήτση, Γρηγορίου, Τζόουνς 1.
ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης): Τσινέκε Ε. 8,  Καραβέλη 2, Γράψα, Κουφογιάννη 21, Μακένζι 13, Παπαρδέλα, Τράντα 8, Μοντγκόμερι 2, Γκλεζάκη 2, Τσινέκε Κ.