Βήμα παραμονής για την Ασπίδα Ξάνθης

Βήμα παραμονής έκανε η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία νίκησε με 75-62 τον Φίλιππο Βέροιας, έχοντας από τη δεύτερη περίοδο και μετά τον έλεγχο του αγώνα.

Όπως γράφει το http://www.thrakisports.gr οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ, με την Ασπίδα να διατηρεί στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου μία μικρή διαφορά και να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 23-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης είχε τον έλεγχο, διατηρούσε μία διαφορά γύρω στους εφτά πόντους, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα πόντους (42-30), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα ξεκίνησε νευρικά, όμως  διατηρούσε μία διαφορά γύρω στους δέκα πόντους, καθώς παρότι είχε πρόβλημα στην επίθεση, είχε λύσεις στην άμυνα και κρατούσε τους παίκτες της ομάδας της Βέροιας μακριά από το καλάθι. Έτσι το 48-37 που διαμορφώθηκε 4’37΄΄ πριν το τέλος της περιόδου έγινε με ένα σερί 16-7 64-44, με την Ασπίδα να έχει τον έλεγχο επιθετικά και να πετυχαίνει σπουδαία καλάθια από την περιφέρεια.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την Ασπίδα να έχει τον έλεγχο του αγώνα, να ανεβάζει τη διαφορά και πάνω από τους είκοσι πόντους. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Κώστα Ιωαννίδη να βάλει στο τέλος στο παιχνίδι τους Δημήτρη Καρανικολίδη και Δημήτρη Αρβανιτάκη που προέρχονται από την παιδική ομάδα της Ασπίδας, με τον πρώτο να πετυχαίνει και τους πρώτους του τρεις πόντους στην κατηγορία. Έτσι η ομάδα της Ξάνθης έφτασε εύκολα στο τελικό 75-62 και πήρε μία νίκη πολύτιμη για τη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 23-19, 42-32, 64-44, 75-62
Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Καρανικολίδης 3 (1), Παπαδάκης 8 (1), Γρούδος 6, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 14 (4), Καραμπίνης 1, Τσιαβές 11 (1), Αρβανιτάκης, Ασημάκης 14 (3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 14 (1), Πετς 1.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Τσιμίδης 3, Βάλλιος 11 (3), Παπαδόπουλος 10, Κοθράς 22, Σιόλογκας 3, Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 9 (1).