«Εχασε έδαφος» ο Ερμής Αγιάς-Μεγάλη επιτυχία για το Στρατώνι στην Β΄ Εθνική Ανδρών

Σπουδαία νίκη με 64-58 επί του Ερμή Αγιάς πανηγύρισε στο κλειστό της Αρναίας το Στρατώνι, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής του Βόρειου Ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με… φόρα και προηγήθηκαν με 8-5 στο 4’, αλλά οι Λαρισαίοι ισορρόπησαν άμεσα την κατάσταση και πέρασαν μπροστά με 12-8 στο 6’ και με 17-13 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Το Στρατώνι, όμως, ανέτρεψε τα δεδομένα στη δεύτερη περίοδο (25-22 στο 14’, 35-28 στο 17’), για να κλείσει το ημίχρονο στο +5 (36-31).

Ο Ερμής Αγιάς αντέδρασε, πλησίασε εκ νέου τον αντίπαλό του (40-38 στο 24’), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +5 (50-45 στο 30’). Από την… αρχή ξεκίνησε το ματς στο 35’, με τους δύο αντιπάλους να μηδενίζουν την απόστασή τους (52-52). Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 37’ (52-54), το συγκρότημα της Χαλκιδικής ξαναπήρε τα «ηνία» στο 38’ (56-54) κι αυτή τη φορά τα διατήρησε μέχρι τέλους.

Δεκάλεπτα: 13-17, 36-31, 50-45, 64-58
Στρατώνι (Χατζούλης): Κελεσίδης 4, Ζυγούρας, Δελίδης 1, Σουτζόπουλος 12 (1), Σαμαράς 15 (4), Φλιάτης Ι. 8 (2), Θωμαΐδης 6, Φλιάτης Γ. 4, Πολιτόπουλος 2, Δασκαλόπουλος 12.
Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής, Γκανέτσας 2, Μηλιώνης 2, Νταλός 2, Χαλκιάς, Κόμματος 20 (2), Περρωτής 14, Τριανταφύλλου 15 (3), Βαβάτσικος 3, Φαρμάκης Θ., Γούλας, Αγαπίου, Φαρμακής Β.