Αρρωσταίνει ο Δουλγέρης, κερδίζει ο Νέστορας

Σε ένα πολύ δυνατό και αθλητικό ματς, απέναντι σε μια από τις οργανωμένες ομάδες της κατηγορίας την Αρμενική (σφραγίδα Μιχάλη Γιαννουζάκου), ο Νέστορας πέτυχε το βράδυ της Κυριακής μια παλικαρίσια νίκη, κερδίζοντας 70-64.

Έχοντας εννέα παίκτες διαθέσιμους (συμπεριλαμβανομένου του γριπωμένου Δουλγέρη) και από το ημίχρονο οκτώ, αφού τραυματίστηκε ο νεοαποκτηθείς «πύργος» (1.98) Αθηνόδωρος Κωνσταντίνου, οι νικητές κατάφεραν να ξεπεράσουν το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο (3-6 σκορ) και να μείνουν μπροστά σε όλο σχεδόν το υπόλοιπο ματς.

Κλειδί, η καλή άμυνα και τα πολύ μεγάλα ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (11 συνολικά), αλλά και η ευστοχία στις βολές σε καθοριστικά σημεία. Επόμενος αντίπαλος, οι Αλιγάτορες την ερχόμενη Κυριακή 22/1 στις 7.30 μμ στο Μίκρας Α΄.

Δεκάλεπτα: 3-6, 29-22, 46-44, 70-64
Διαιτητές: Διβόλη λ.-Μπάιος
ΝΕΣΤΩΡ (Κοσμάς): Λίτσος, Κωνσταντίνου, Ζωγράφος 27 (6), Μπουραντάς 8, Δουλγέρης 15 (3), Χατζηγεωργιάδης, Κατιγκάς 16 (1), Παυλίδης 4 (1), Πισχιτζής.
ΑΡΜΕΝΙΚΗ (Γιαννουζάκος): Ζαβερινός, Σταυρόπουλος, Μπάρντης 4, Μποζίνης 4, Φυλακτός 4, Τσαχβασβίλι 15, Γρίβας, Ανδρέου 19 (1), Παπαστεργίου 12, Μπουλγουράνος, Ζιρίνογλου 6.