Δύσκολη επικράτηση για τον Πρωτέα Βούλας

Με καθοριστική εμφάνιση από την Στέφανι Σκρμπα (17π., 24 ρ.),  μεγάλο όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και τις ανανεώσεις επιθέσεων, πολύ καλή την Σπυριδοπούλου αλλά και πολύτιμη στο φινάλε την Αγγελική Νικολοπούλου,  ο Πρωτέας Βούλας πέτυχε σπουδαία βαθμολογικά νίκη με 71-67 επί της Νίκης Λευκάδας, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την Α1 γυναικών.

Στο ημίχρονο ο Πρωτέας που έκανε σπουδαίο πρώτο μέρος προηγήθηκε με 46-36. Εξαιρετικό ντεμπούτο της Ντακότα Ουάϊτ με 12 πόντους και 2/3 τριποντα. Από την Νίκη κορυφαία η Μίσα Στάρα και πολύτιμες Μπράουν, Τελίδου (κυρίως στο πρώτο μέρος) Ψυχογιού και Γούναρη. Η Νίκη είχε μια σπουδαία ευκαιρία όταν πέρασε 65-64 λίγο πριν το τέλος  (37΄) με την Ψυχογιού αλλά δεν άντεξε στο φινάλε.

Στα θετικά των γηπεδούχων και η καλή παρουσία της Ρένιας Καρλάφτη ενώ πέραν των Σκρμπα και Νικολοπούλου έκανε ρεκόρ συμμετοχής από πλευράς χρόνου η Κολλάτου (35 λεπτά, 9 πόντους και πολύ καλή παρουσία).

Δεκάλεπτα: 26-18, 46-36, 60-51, 71-67
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δάγλας) (9/11β., 22/44δ., 6/19τρ.,  40ρ., 15λ., 14ασ., 7κλ., 1ταπ.): Καρλάφτη 5(1), Ουάιτ 12(2),  Σπυριδοπούλου 13(1), Κολλάτου 9(1), Ράτζα 2, Σκρμπά 17, Νικολοπούλου 10, Χατζηγιακουμή 3, Αναστασοπούλου.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας) (5/10β., 22/44δ., 6/20τρ., 29ρ., 11λ., 14ασ., 7κλ., 1ταπ.): Χαιριστανίδου 5, Τελίδου 12(1), Μπράουν 14, Στάρα 16(2), Γούναρη 10(2), Ψυχογιού 6(1), Παπαδοπούλου, Δεληγιάννη 4.