17 Δεκ 2016

Δέκατη επιτυχία για τον ΓΣ Ηλιούπολης

Εκτός έδρας νίκη για τον ΓΣ Ηλιούπολης στο κλειστό της Σταυρούπολης για την 12η αγωνιστική με αντίπαλο τον Δαίδαλο Άνω Πόλης και τελικό σκορ 42-48. Η νικήτρια ομάδα έφτασε έτσι στις 10 νίκες φέτος και αντιμετωπίζει την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου τον Εθνικό Λαγυνών την Παρασκευή 23/12.

Διεθνή φιλικά στο Βελιγράδι για τα «μικρά» των Μαχητών Δόξας Πεύκων-Φωτορεπορτάζ

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της ακαδημία των Μαχητών Δόξας Πεύκων, τα τμήματα μίνι και εφηβικό ταξίδεψαν στη Σερβία για φιλικά με ομάδες του Βελιγραδίου.

Εκτός έδρας νίκη για τον Χορτιάτη

Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Χορτιάτης επικράτησε εκτός έδρας της ΔΕΗ με 85-73. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μι διαφορά 10 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Να σημειωθεί ότι η ΔΕΗ λόγω απουσιών αγωνίστηκε μόνο με έξι παίκτες.

Τέλος ο Καϊκλής από την Δόξα Ασσήρου-Στη θέση του ο Βασίλης Πρασσάς

Παρελθόν αποτελεί από την τεχνική ηγεσία της Δόξας Ασσήρου ο προπονητής κ.Καϊκλής. Οι λόγοι είναι καθαρά επαγγελματικοί και η διοίκηση της ομάδας θέλει να ευχαριστήσει τον μέχρι πρότινος κόουτς διότι ήταν από τους βασικούς συντελεστές της πορείας της ομάδας τα δύο τελευταία χρόνια.

Δείτε ολόκληρο το χθεσινό φιλικό μεταξύ του κλιμακίου Νότου της Εθνική Παμπαίδων και του ΓΣ Περιστερίου

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και το πρόγραμμα στο Ευρωπαϊκό Εφήβων

Η Ιταλία και η Ισπανία είναι οι μοναδικές ομάδες που έχουν ήδη κάνει το επόμενο βήμα για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων στη Σαμψούντα, στο τέλος της δεύτερης μέρας της διοργάνωσης. Και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 2-0 στον Α’ Όμιλο και αύριο αναμετρούνται για την πρώτη θέση.

«Περίπατος» για το εφηβικό του Παναθλητικού Πειραματικού

Εύκολο απόγευμα για τους έφηβους του Παναθλητικού Πειραματικού, που πήραν διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, τη διεύρυναν και τη διατήρησαν έως το τέλος, επικρατώντας με 85-46 της Ελπίδας Αμπελοκήπων.

Χρηστίδης: «Θα κρίνεται η πρόκριση ως το τέλος»

Η Εθνική Εφήβων έχει μια ακόμη ευκαιρία αύριο να φτάσει στους οχτώ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και να αποφύγει την «παρέα» που θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 στη Σαμψούντα. Ο Βασίλης Χρηστίδης τονίζει πως αυτό ακριβώς είναι που διεκδικήσει η ελληνική ομάδα. Αυτή την τελευταία ευκαιρία για μια θέση στα προημιτελικά:

Βλασσόπουλος: «Συγκέντρωση και στα 40 λεπτά»

Το τέταρτο δεκάλεπτο στοίχισε σήμερα στην Εθνική Εφήβων απέναντι στη Γερμανία (70-85), αλλά αύριο έχει μία ακόμη ευκαιρία με συνδυασμό αποτελεσμάτων να πάρει την πρόκριση στους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στη Σαμψούντα. Αυτές τις πιθανότητες θα διεκδικήσει η ελληνική ομάδα, όπως τονίζει μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός προπονητής, Γιώργος Βλασσόπουλος:

Διαφορά 56 πόντων για τις Ελπίδες Ηλιούπολης-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί των Μετεωριτών

Εύκολη βραδιά είχαν χθες Παρασκευή στο κλειστό της Ηλιούπολης οι Ελπίδες καθώς επιβλήθηκαν με το ευρύ 79-23 των Μετεωριτών στα πλαίσια της  12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών. Αυτός ήταν και ο τελευταίος επίσημος αγώνας της ομάδας για το ημερολογιακό έτος 2016.

Χωρίς προβλήματα οι κορασίδες του Ηρακλή

Εχοντας διψήφια διαφορά σε όλο το παιχνίδι οι κορασίδες του Ηρακλή επικράτησαν στο «Ιβανώφειο» με 55-39 του ΠΣ Ευκαρπίας.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές στους δύο ομίλους των κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Δεύτερη ήττα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για την Εθνική Εφήβων-Με άσχημη εμφάνιση στην τελευταίο περίοδο έχασε με 70-85 από την Γερμανία-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Η Ελλάδα διεκδίκησε τη νίκη, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ένα μπλακ άουτ επιθετικά στο τέταρτο δεκάλεπτο της στοίχισε και τελικά γνώρισε την ήττα από τη Γερμανία με το τελικό 70-85.

«Περίπατος» για τις κορασίδες του Αρη

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά οι κορασίδες του Αρη επικράτησαν με το ευρύ 70-18 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τις «κίτρινες» αγωνίστηκαν για αρκετή ώρα οι μικρότερες σε ηλικία παίκτριες.

Στον Πύργο Χαλάστρας το τοπικό ντέρμπι-Στιγμιότυπα από τη νίκη επί του ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων

Νίκη με αφιέρωση για την ομάδα του Πύργου Χαλάστρας στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων (49-65). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι αφιέρωσαν την επιτυχία στον Φίλιππο Μπατσιόλα ο οποίος αν και ήταν απών από τον αγωνιστικό χώρο βρισκότανε στην κερκίδα και παρότρυνε τους συμπαίκτες του.

Ελλάδα-Γερμανία για το Ευρωπαϊκό Εφήβων ζωντανά στις 19.45 από την Σαμψούντα

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση τον αγώνα Καβάλα BC-ΓΣ Λάρισας για την Α2 ανδρών

«Φόρτσαραν» στο τέλος οι κορασίδες του Νέου Ρυσίου

Με πολύ καλή απόδοση στην τελευταία περίοδο οι κορασίδες της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου επικράτησαν της ΜΕΝΤ με 57-52. Οι νικήτριες προηγήθηκαν για πρώτη φορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α2 Ανδρών-Συνέχισαν με νίκες Πανιώνιος και Ηρακλής

Πανιώνιος και Ηρακλής συνέχισαν με νίκες στην ενδέκατη αγωνιστική της Α2 Ανδρών διατηρώντας τις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Αναλυτικά:

Καπογιάννη: «Κάναμε ότι έπρεπε»- Δημητράκου: «Εντός συνόρων πάμε καλά»-Μάλτση: «Θέλουμε δύο τίτλους»

Η προπονήτρια του Ολυμπιακού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε μετά το ματς με τον Αθηναϊκό στο osfp.gr τα εξής: «Στην Ελλάδα δεν μπορώ να πω ότι έχουμε παράπονο. Στο τελευταίο παιχνίδι η ομάδα μας έκανε αυτό που έπρεπε για να προκριθεί . Όσον αφορά την ευρωπαϊκή μας πορεία, όλοι πιστεύουμε ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο, δεν το καταφέραμε και λυπούμαστε πάρα πολύ για αυτό. Θεωρώ ωστόσο ότι όλο αυτό ήταν μια πάρα πολύ καλή εμπειρία έτσι ώστε την επόμενη φορά να είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι».

Στο φάιναλ-φορ του κυπέλλου γυναικών η Νίκη Λευκάδας-Επικράτησε δίκαια με 59-49 του Παναθηναϊκού

Μεγάλη πρόκριση στο φάιναλ-φορ του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών πέτυχε πριν από λίγο η Νίκη Λευκάδας που επικράτησε με 59-49 του Παναθηναϊκού.

«Πέρασαν» από τον Φρυγανιώτη οι κορασίδες του Παναθλητικού-Πειραματικού

Αν και δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, οι κορασίδες του Παναθλητικού Πειραματικού νίκησαν εκτός έδρας την ομάδα των εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη με 43-50.

«Ξέσπασε» στην επανάληψη και πέρασε στο Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών ο Ολυμπιακός-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί του Αθηναϊκού

Tην πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 73-51 του Αθηναϊκού στον προημιτελικό που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Αμύντας-Πανιώνιος για την Α2 ανδρών, ζωντανά από την Αθήνα

ΑΕ Χολαργού-Εθνικός Πειραιώς για την Α2 ανδρών ζωντανά από τον Χολαργό

Δείτε ζωντανά από την Λάρισα τον αγώνα ΑΕΛ-Ηρακλής για την Α2 ανδρών

Η δωδέκατη αγωνιστική των πρωταθλημάτων εφήβων και κορασίδων ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Σημαντική επιτυχία για το Ασβεστοχώρι

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι το Ασβεστοχώρι επιβλήθηκε στην έδρα του με 71-67 του ΣΑΕ Αστέρια.

Πρέκας: «Όλα για τη νίκη-πρόκριση»

Αντιμέτωπος με τη Νίκη Λευκάδας θα τεθεί σήμερα Σάββατο στις 15.00 ο Παναθηναϊκός, σε νοκ άουτ αγώνα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων-Πύργος Χαλάστρας για την Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Γυναικείο Αρη: «Αποσκοπεί στη δημιουργία εντυπώσεων το βίντεο του Πανιωνίου»

Ο γενικός αρχηγός των γυναικών του Αρη, Αγγελος Πανταζής, εξέδωσε για λογαριασμό του τμήματος την ακόλουθη ανακοίνωση:

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου-Ελπίδα Αμπελοκήπων για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Η συνέντευξη του Χρήστου Μυριούνη για τον εκτός έδρας αγώνα του ΑΟ Αγρινίου με τον ΚΣ Γέφυρας για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Νίκη Λευκάδας -Παναθηναϊκός, σήμερα στις 15:00 ζωντανά στον Prisma 91,6

Η Νίκη Λευκάδας βρίσκεται μπροστά στη μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας της. Να αποκλείσει τον Παναθηναϊκό και να προκριθεί στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση ολόκληρο το παιχνίδι των γυναικών του Ολυμπιακού στο Κόζιτσε, τα καλύτερα στιγμιότυπα και τις δηλώσεις Καπογιάννη και Κάιζερ, μετά τη λήξη του

Δείτε σε Video Slide Show φωτορεπορτάζ από τα αναπτυξιακά καμπ της ΕΚΑΣΘ

Νίκη εκτός έδρας για το ανδρικό του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Νέα νίκη πέτυχε το ανδρικό του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού που επικράτησε άνετα εκτός έδρας της Αναγέννησης Φλόγας με  38-62 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6 νίκες-6 ήττες.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα Μακαμπή-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Νέα επιτυχία για τον ΓΑΣ Κουφαλίων-Διαμαρτυρία για την διαιτησία και όχι μόνο από τον Εθνικό Ευόσμου

Υστερα από δυνατό παιχνίδι ο ΓΑΣ Κουφαλίων επικράτησε στην έδρα του, του Εθνικού Ελευθερίου Κορδελιού-Ευόσμου με 73-53. Οι νικητές ευχαριστούν πολύ τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο και δημιούργησε τρομερή ατμόσφαιρα.

Δύσκολη επικράτηση για τον Θερμαϊκό Θέρμης

Ομάδα από… μέταλλο ο Θερμαϊκός Θέρμης πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην πολύ καλή Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς με 73-64.

Δίκαιο «διπλό» για τον Μάρκο Μπότσαρη

Καλύτερος μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο Μάρκος Μπότσαρης έλεγχε τον ρυθμό και επικράτησε σχετικά εύκολα του Αριστοτέλη Θεσσαλονίκης με 51-67.

Το πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ από Κυριακή μέχρι και Τετάρτη

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ  το πρόγραμμα των αγώνων της από Κυριακή μέχρι και Τετάρτη που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τον αγώνα ΑΕΝ Κρήνης-GBA για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών