13 Δεκ 2016

Στους «16» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ ο Αριστοτέλης Επανομής-Το πανόραμα του θεσμού

Καλύτερος μετά την δεύτερη περίοδο ο Αριστοτέλης επικράτησε καθαρά στην Επανομή με 71-58 του ΑΣ Πανόραμα και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κεραυνό Αγίου Παύλου.

Φιλικά των ακαδημιών του ΠΑΟΚ και της Νέας Ραιδεστού-Φωτορεπορτάζ

Ένα όμορφο και γεμάτο μπάσκετ κυριακάτικο πρωινό πέρασαν οι «μικροί» της Νέας Ραιδεστού, κατά τη διεξαγωγή φιλικών αγώνων με τις αντίστοιχες ομάδες του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι». Η Νέα Ραιδεστός ευχαριστεί πολύ τα παιδιά, αλλά και τους γονείς για την ενεργή τους συμμετοχή.

«Πέρασε» από το Πανόραμα ο ΑΟ Μαλακοπής-Η βαθμολογία του β΄ ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά το οποίο αυξήθηκε εντυπωσιακά στην τρίτη περίοδο, ο ΑΟ Μαλακοπής Πυλαίας επικράτησε στο Πανόραμα της τοπικής ΑΚ με 51-65, σε εξ αναβολής αγώνα για τον δεύτερο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Ανετη επικράτηση για τις νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι νεάνιδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη επικράτησαν με 64-45 του Παναθλητικού Πειραματικού.

Χριστουγεννιάτικη απόδραση σε Λάρισα και Τρίκαλα για την ακαδημία του Μακεδονικού-Φωτορεπορτάζ

Φιλικά παιχνίδια σε συνδυασμό με πολλή διασκέδαση παρείχε την περασμένη Κυριακή 11 Δεκεμβρίου η ακαδημία του Μακεδονικού.

Φωτορεπορτάζ της Δάφνης Σαλιάρη από τον αγώνα Ολυμπιακός Βόλου-Απόλλων Καλαμαριάς για την Α2 γυναικών

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Το πρόγραμμα της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

Στις 21 Δεκέμβρη το Αρης Νικαίας-Πανναξιακός για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο εξ’ αναβολής αγώνας ΓΝΟ Άρης Νίκαιας-Πανναξιακός ΑΟΝ για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών (2ος Όμιλος) ορίζεται να διεξαχθεί στις 21/12/2016 και ώρα 14.30 στο ΔΑΚ Νίκαιας.

Ανακοινώθηκε η τελική σύνθεση της Εθνικής Εφήβων- Επαγρύπνηση και παρακολούθηση εξελίξεων από την ΕΟΚ για το Ευρωπαϊκό της Τουρκίας

Η Εθνική Εφήβων αναχωρεί αύριο με τελικό προορισμό τη Σαμσούντα, προκειμένου να πάρει μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 (16-22/12).

Τα πρωταθλήματα νέων και νεανίδων κυριαρχούν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Παρελθόν από τις Gators η Χριστινάκη

Η Ελεάννα Χριστινάκη δεν αποτελεί πια μέλος των Florida Gators, καθώς αρνήθηκε τιμωρία για πειθαρχικά παραπτώματα και αποχώρησε από το πρόγραμμα του κολεγίου, στο οποίο βρισκόταν εδώ και ενάμιση χρόνο.

Νέος προπονητής στην Αναγέννηση Φλόγα ο Θανάσης Χολέβας

Τις τύχες της Αναγέννησης Φλόγας αναλαμβάνει ένας νέος προπονητής ο Θανάσης Χολέβας, στον οποίο η διοίκηση εύχεται καλή επιτυχία, θεωρώντας βέβαιο ότι θα συμβάλει στην σωτηρία της ομάδας.

Τιμωρίες από την Ε.Ε. της ΕΟΚ σε αθλητές-Ορισμοί αγώνων που αναβλήθηκαν

Η Εκτελεστική Επιτροπή του Δ.Σ. της Ε.Ο.Κ. στη συνεδρίαση της με αρ. πρωτ. 20/12-12-2016, επικύρωσε εισήγηση της Επιτροπής Πρωταθλήματος και  επέβαλε στον αθλητή Κ. ΔΟΞΑΚΗ (Νο 14) του Απόλλωνα Καλαμαριάς την ποινή του αποκλεισμού δύο (2) αγωνιστικών ημέρες για τη συμπεριφορά του στον αγώνα ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ – ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ της 04/12/2016.

Φωτορεπορτάζ της σελίδας Georgia Saranti Photography από τον αγώνα παίδων Αρης-ΠΑΟΚ

Φωτορεπορτάζ από την πρώτη και την δεύτερη μέρα του 8ου τουρνουά αγάπης που διοργανώνουν ομάδες του Δήμου Νεάπολης-Συκεών και Αγίου Παύλου

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τον αγώνα παίδων Γαλαξίας-GBA

Περαστικά στον Μπίσκα από την Ασπίδα Ξάνθης

Ο πρόεδρος, το διοικητικό συμβούλιο, οι παίκτες και οι προπονητές της Ασπίδας Ξάνθης με ανακοίνωσή τους, εύχονται ολόψυχα περαστικά στον αθλητή της Γέφυρας Δημήτρη Μπίσκα, που τραυματίστηκε σοβαρά στην μύτη, στον χθεσινό αγώνα με την ομάδα τους, γρήγορη ανάρρωση και επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους.

Παρελθόν από τον Ερμή Λαγκαδά ο Βασίλης Αγγέλης

Το Δ.Σ. του Ερμή Λαγκαδά, μετά την αποψινή του έκτακτη συνεδρίαση, αποφάσισε να προχωρήσει στην ακόλουθη ανακοίνωση:

Μεγάλη νίκη για τον Άτλαντα

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και όχι για καρδιακούς ο Άτλας κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο επικρατώντας με 59-57 του ΑΣΚ Λαγκαδά. Ο Κωστελίδης, που βρέθηκε σε τρομερή μέρα, ένα λεπτό πριν τελειώσει το παιχνίδι έφερε το ματς στα ίσια.

Ανετο «πέρασμα» από το Κορδελιό για τα Κουφάλια

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα από την αρχή τα Κουφάλια επικράτησαν στο Κορδελιό των Μαύρων Προβάτων Ευόσμου με 59-87.

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Μάρκος Μπότσαρης

Αν και αγωνίστηκε με απόντες τους Χειλάκο, Παπαδάκη, Φλαρούντζο ο Μάρκος Μπότσαρης με καλή απόδοση στο τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε του Φίλιππου με 53-47.

Ενδέκατη επιτυχία για την Δόξα Ασσήρου

Νέα επιτυχία για την Δόξα Ασσήρου με θύμα αυτή τη φορά το ΑΣ Πέρα και σκορ 70-61.Οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε καλή μέρα όσον αφορά την άμυνα τους, και δέχτηκαν αρκετά ελεύθερα σουτ κάτι που δεν τους άφησε να ξεφύγουν στο σκορ. Παρ όλα αυτά όμως έκαναν το 11/11 και συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία.

Καλύτερος στο τέλος της παράτασης ο Αστέρας Σίνδου

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αστέρας Σίνδου επικράτησε στην Πυλαία της τοπικής ΑΕ με 60-66, μετά από 45 λεπτά. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία σχεδόν σε όλο τον αγώνα.

Παρέμεινε στην κορυφή ο ΔΑΣΩ

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο ΔΑΣΩ επικράτησε στη ΜΕΝΤ με 66-70. Οι νικητές που αγωνίστηκαν με επτά «μεγάλους», χωρίς τους τραυματίες Παπανικολάου και Ζηκούλη, «καθάρισαν»  ριμπάουντ με τους Παπαευαγγέλου, Σιδηρόπουλο και έφθασαν δίκαια στη νίκη αν και δεν μπόρεσαν να.. ξεφύγουν στο σκορ.

«Περίπατος» για τα Βασιλικά

Εντυπωσιακή εμφάνιση για τα Βασιλικά που επικράτησαν στην έδρα τους με 87-43 της ΕΚ Σταυρούπολη. Οι νικητές που ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά μέχρι το τελικό αποτέλεσμα.

Καλύτερος στο τέλος ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου

Εχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και «ανεβάζοντας στροφές» στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κεραυνός επικράτησε στο Ωραιόκαστρο με 80-67 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά για 30 λεπτά, αλλά δε μπόρεσαν να αντέξουν στο τέλος.