8 Δεκ 2016

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον αγώνα νέων Ηρακλής-Παναθλητικός Πειραματικό

Ο Πιερικός Αρχέλαος στο 15ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης-Φωτορεπορτάζ

Στο πλαίσιο των καθιερωμένων επισκέψεων αντιπροσωπειών της ομάδας σε σχολεία της πόλης, ο Πιερικός Αρχέλαος επισκέφτηκε σήμερα το 15ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης.

«Περίπατος» επί της Μίσκολιτς για τον Ολυμπιακό-Καπογιάννη: «Ετοιμαζόμαστε για την… μητέρα των μαχών!»-Μάλτση: «Κάναμε αυτό που έπρεπε»-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Μια πολύ σημαντική νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου του Eurocup, καθώς επικράτησε στο κλειστό της Γλυφάδας με 93-58 της Μίσκολτς και την τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Γκούντ Έιντζελς Κόζιτσε θα διεκδικήσει την πρόκριση.

Την Τερψιθέα υποδέχεται την Κυριακή η Νίκη Λευκάδας-Τι δήλωσαν Δουβίτσας και Καμπουράκη

Με την Τερψιθέα Γλυφάδας κοντράρεται η Νίκη Λευκάδας στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης στις 15:00 την ερχόμενη Κυριακή 11 Δεκεμβρίου.

Φωτορεπορτάζ από τον χθεσινό αγώνα ΠΚ Νεάπολης-Αμπελόκηποι Μενεμένης για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

«Επιασε κορυφή» ο Σπόρτιγκ-Η βαθμολογία του ομίλου νότου της Α2 γυναικών

Σε εξ αναβολής αγώνα για την όγδοη αγωνιστική του ομίλου νότου της Α2 γυναικών, ο Σπόρτιγκ επικράτησε άνετα του Αρκαδίου Ρεθύμνου και βρέθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι νικήτριες με πρωταγωνίστρια την Μαρία Δανδουλάκη πήραν εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου που είναι το εξής:

Αγώνας με τη Νέα Ραιδεστό για τη μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ-Ποιες κλήθηκαν, που και πότε

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι παρακάτω αθλήτριες να βρίσκονται τη Κυριακή 11/12/2016  και ώρα 08:30 στο γήπεδο της Μίκρας Β για αγώνα με τον ΚΑΣ Νέα Ραιδεστός:

Το Σάββατο η έβδομη αγωνιστική του τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ(γεννημένοι το 2003)-Ποιοι κλήθηκαν

Από την ΕΚΑΣΘ ανακοινώθηκε ότι το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016 στο γήπεδο Μικρας Β΄ θα πραγματοποιηθεί η έβδομη αγωνιστική  του τουρνουά Διαμερισμάτων της για αθλητές γεννημένους το 2003. Έτσι καλούνται οι παρακάτω αθλητές να βρίσκονται το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου στο γήπεδο Μίκρας Β΄ στις 8:30 για τον αγώνα ΑΝΑΤΟΛΗ – ΚΕΝΤΡΟ

«Περίπατος» στο ντέρμπι για τις νεάνιδες του ΠΑΟΚ-Η βαθμολογία του πρωταθλήματος

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ επικράτησαν με 78-35 του Ηρακλή και παρέμειναν αήττητες μετά από δέκα αγώνες στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Αυτζή: «Τo triple double ήρθε μέσα από ομαδική προσπάθεια»

Την προσωπική της σφραγίδα και με εμφατικό τρόπο, μάλιστα, έβαλε στην πρώτη νίκη του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στο πρωτάθλημα, η Μαρία Αυτζή.

Πού ορίστηκαν Έλληνες διαιτητές και κομισάριοι από την FIBA

Η FIBA ανακοίνωσε τους εξής ορισμούς Ελλήνων διαιτητών και κομισαρίων:

Βράβευση αριστούχων μαθητών-τριων, αθλητών-τριων από την ΕΚΑΣΘ

Από την ΕΚΑΣΘ γνωστοποιείται στα σωματεία της, ότι κατά την διάρκεια της καθιερωμένης γιορτής κοπής της πίτας της που θα πραγματοποιηθεί την 29η Ιανουαρίου 2017 θα βραβευτούν μεταξύ άλλων και οι αριστούχοι μαθητές, μαθήτριες που συνδύασαν την αθλητική τους ενασχόληση με την άριστη επίδοσή τους στα μαθήματα.

Αλλαγές ωρών και ημερών έναρξης σε αγώνες κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, Α2 γυναικών και Β΄ Εθνικής ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω κωλύματος του γηπέδου, ο αγώνας Ολυμπιακός ΣΦΠ - Αθηναϊκός ΑΣ, για τους Προημιτελικούς αγώνες της Γ΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών της 18/12/2016 αντί ώρας 12.30, θα διεξαχθεί ώρα 17.30, στο ΔΑΚ Γλυφάδας.

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε Α1 και Α2 γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της Α1 και Α2 γυναικών που είναι οι εξής:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της Α1, Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ/ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της Α1, Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών, που είναι:

«Περίπατος» για τους νέους του Ναύαρχου Βότση

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα νέων του Ναύαρχου Βότση απέναντι στην  Μαλακοπή, με 92-48.

Καράγκουτης: «Στις τοπ ακαδημίες της Βορείου Ελλάδος, αυτή του Ορφέα Νέου Σκοπού»

Γεύτηκε μεγάλες χαρές ως καλαθοσφαιριστής. Χρυσά μετάλλια με τις εθνικές ομάδες σε πανευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο, πρωταθλητής Ευρώπης και Ελλάδος με τον Παναθηναϊκό, μέλος της φανταστικής ομάδας του Πανιωνίου τη δεκαετία του '90, αλλά και της τρομερής ομάδας του Αμαρουσίου στις αρχές του 21ου αιώνα. Παίκτης-«πολυεργαλείο» με μεγάλη έφεση στα ριμπάουντ.

Σήμερα το διαδικτυακό σεμινάριο του ΣΕΠΚ με Δάγλα

Η αντίστροφη μέτρηση για το νέο δυνατό διαδικτυακό σεμινάριο που διοργανώνει ο ΣΕΠΚ σε συνεργασία με την Scienceweb έφτασε στο τέλος της. Σήμερα (8/12) στις 19.00 όσοι ενδιαφέρονται να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους πάνω στον νευραλγικό τομέα του σουτ συντονίζονται για να παρακολουθήσουν την ομιλία και το πλούσιο ασκησιολόγιο που θα παρουσιάσει ο 2 φορές πρωταθλητής Ελλάδος στις γυναίκες και 4 φορές κυπελλούχος στο γυναικείο μπάσκετ, Αλέκος Δάγλας.

Πέντε παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι:

Δεύτερη θέση για τον Αθηναϊκό μετά την επικράτηση επί του Πρωτέα Βούλας-Η βαθμολογία της Α1 γυναικών

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι προσέφεραν στους φιλάθλους τους ο Αθηναϊκός Βύρωνα και ο Πρωτέας Βούλας, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Α1 γυναικών (είχε διακοπεί στο α΄ δεκάλεπτο με σκορ 28-17 λόγω της έντονης βροχόπτωσης). Ο Αθηναϊκός με σπουδαία εμφάνιση επικράτησε τελικά 90-76 στην Εργάνη και πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Νίκη στο ντέρμπι για τις γυναίκες του ΓΣ Ηλιούπολης-Η βαθμολογία του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών

Σε εξ αναβολής αγώνα για τον Όμιλο Νότου της Α2 γυναικών, η Ηλιούπολη πήρε δραματική νίκη κόντρα στον Άρη Πετρούπολης με 55-53. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με δύο βολές της Καλοπήτα.

Φοβερό βίντεο αφιέρωμα στην Εθνική Κωφών Γυναικών για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού τίτλου

Πρόκριση παρά τις απουσίες για τον Γαλαξία- Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Παρότι αγωνίστηκε χωρίς τους Γιαννούλη, Μόσχου και Σφέικο, ο Γαλαξίας ήταν καλύτερος μετά το δεύτερο δεκάλεπτο και επικράτησε με 66-59 των Γαλάζιων κερδίζοντας την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Πανηγυρικά στην τέταρτη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ ο Χορτιάτης

Παίρνοντας διαφορά 20 πόντων με το… καλημέρα ο Χορτιάτης επιβλήθηκε στην έδρα του με 73-49 του ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων κερδίζοντας την πρόκριση στην τέταρτη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τα Βασιλικά.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΕΕ Τούμπας-Κεραυνός Ωραιοκάστρου για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανετη επικράτηση για τον Ναύαρχο Βότση

Πολύ καλύτερος στην επανάληψη ο Ναύαρχος Βότσης επικράτησε στον Μαντουλίδη με 37-58 του Αστέρα Ιπποδρομίου. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 18-19 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως στις δύο τελευταίες η ανωτερότητα των νικητών ήταν αδιαμφισβήτητη.

Χωρίς προβλήματα ο ΓΣ Μενεμένης

«Φορτσάροντας» μετά τη δεύτερη περίοδο ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε άνετα με 48-28 του Αριστοτέλη Σταυρού. Ο προπονητής των γηπεδούχων μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής ενώ σκόραραν όλες οι αθλήτριες που αγωνίστηκαν.

«Πέρασε» από την Ευκαρπία ο Αστέρας Πλαγιαρίου

Με εκπληκτική εμφάνιση από τα πρώτα λεπτά σε άμυνα και επίθεση και μεγάλη πρωταγωνίστρια της Γεωργιάδου ο Αστέρας Πλαγιαρίου επικράτησε στην Ευκαρπία με 47-63 του τοπικού ΠΣ.

Δίκαια επικράτηση για τους Αμπελόκηπους Μενεμένης

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Αμπελόκηποι Μενεμένης επικράτησαν στη Νεάπολη του ΠΚ με 35-57. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους έξι στην τρίτη περίοδο, όμως στην τελευταία οι νικήτριες ξέφυγαν με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων.
΄

«Ξέφυγε» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζέφυρος

Εχοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων μετά την δεύτερη περίοδο ο Ζέφυρος επικράτησε άνετα στην Περαία με 45-33 του Πύργου Χαλάστρας.

Διαφορά 41 πόντων για τη ΜΕΝΤ

Διατήρησε το αήττητο για μια ακόμη αγωνιστική η ΜΕΝΤ που επιβλήθηκε με 77-36 του Χορτιάτη. Ένα εκπληκτικό 19-0 στην τελευταία περίοδο έφερε τη μεγάλη διαφορά για τις νικήτριες.

«Διπλό» στην Θέρμη για τον Φρυγανιώτη

Σημαντική επιτυχία για τον Φρυγανιώτη που έχοντας το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε στην Θέρμη με 45-54 του Θερμαϊκού.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ΕΚΑΣΘ γυναικών

Διαφορά 31 πόντων στο «Ιβανώφειο» για τους νέους του Παναθλητικού Πειραματικού

Την καταπληκτική, έως τώρα, πορεία της συνεχίζει η ομάδα νέων του Παναθλητικού Πειραματικού, η οποία κατάφερε να περάσει νικηφόρα και από το «Ιβανώφειο», νικώντας τον Ηρακλή με 37-68.

Νταμπλ σκορ και… ένα για τους νέους του Ανατόλια-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί της Νέας Ραιδεστού

Με εξαιρετική απόδοση στην επανάληψη οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν με 89-44 της Νέας Ραιδεστού.