20 Νοε 2016

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΕ Πυλαίας-Τιτάνες Δράμας για την Α2 γυναικών

Στιγμιότυπα και δηλώσεις του Star-fm GREVENA TV από τον αγώνα Πρωτέας Γρεβενών-Απόλλων Καλαμαριάς για την Γ΄ Εθνική ανδρών

«Κατοστάρα» για το εφηβικό της GBA

Εντυπωσιακοί οι έφηβοι της GBA επικράτησαν με 101-30 του ΑΟ Μαλακοπής Πυλαίας.

Φωτορεπορτάζ από τα σημερινά φιλικά των ακαδημιών του Αχιλλέα Τριανδρίας και του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τον αγώνα παίδων Αρετσού-GBA

Χωρίς Μάλτση στη Ρωσία η Εθνική Γυναικών

Χωρίς την Εβίνα Μάλτση ταξιδεύει απόψε το βράδυ για το Κουρσκ της Ρωσίας η Εθνική Γυναικών.

Οι κορυφαίοι των αριθμών στην Α2 Ανδρών

Αλλαγή φρουράς στην κορυφή των σκόρερ της Α2 Ανδρών μετά την 7η αγωνιστική. Ο Βαγγέλης Καράμπουλας (φωτό) πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση για το Φάρο απέναντι στον ΓΣ Λαρισαίων 1928, σημείωσε 32 πόντους με 12/14 δίποντα και 2/5 τρίποντα και βρίσκεται στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας,αφήνοντας στη δεύτερη τον Νίκο Κόκκαλη του Εθνικού.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

ΒΟΡΡΑΣ

Στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας για το Eurobasket 2017 η Ελλάδα

Η αντίστροφη μέτρηση για το Eurobasket2017 αρχίζει ουσιαστικά μεθαύριο. Την Τρίτη 22 Νοεμβρίου, στις 17.00, στην Κωνσταντινούπολη θα γίνει η κλήρωση των ομίλων και θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα.

Στους Αετούς, μετά από δύο παρατάσεις, το ντέρμπι των παίδων της Πολίχνης-Διαμαρτύρεται για εκπρόθεσμο καλάθι η Αναγέννηση Φλόγας

«Εσπασε καρδιές» το ντέρμπι της Πολίχνης για το παιδικό πρωτάθλημα με τους Αετούς να επικρατούν στην δεύτερη παράταση με 76-71 της Αναγέννησης Φλόγας. Ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από τη  διαιτησία, όπως αναφέρουν στην σελίδα τους στο facebook:

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής Ανδρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Ανατροπή και ροζ φύλλο για τους παίδες του Δρυμού

Αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι παίδες της Δόξας επικράτησαν στον Δρυμό με 39-37 του Φρυγανιώτη.

«Πέρασαν» από την Νεάπολη οι παίδες της Νέας Ραιδεστού-Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Λίτσα από το παιχνίδι

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι παίδες της Νέας Ραιδεστού στη «καυτή» έδρα του ΠΚ Νεάπολης με 62-70. Οι νικητές πήραν δύο φορές το προβάδισμα με δέκα πόντους, αλλά η Νεάπολη τους πλησίασε στο καλάθι. Ωστόσο έδειξαν χαρακτήρα και απέδρασαν στο τέλος με τη νίκη.

«Υγιεινός περίπατος» στην Πυλαία για το εφηβικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Εχοντας πολύ μεγάλο προβάδισμα από την αρχή οι έφηβοι του Απόλλωνα Καλαμαριάς επικράτησαν εκτός έδρας της ΑΕ Πυλαίας με 33-71.

«Διπλό» στον Λαγκαδά για τους εφήβους του ΒΑΟ

Μεγάλο παιχνίδι έγινε χθες στον Λαγκαδά με τον ΒΑΟ να επικρατεί στο τέλος του Ερμή με 53-56 για το εφηβικό πρωτάθλημα.

Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Γκολέμα (τηλ.6977-40 40 60) από τον αγώνα εφήβων ΑΚ Αστέρια-Μέγας Αλέξανδρος

Νίκη στον πόντο για το εφηβικό του ΔΑΣΩ

Δεν βρήκε αρνητικό αντίκρισμα η κακή εμφάνιση των εφήβων του ΔΑΣΩ καθώς επικράτησαν έστω και με 53-52 του ΠΣ Ευκαρπίας. Ο «Δημοτικός» έμοιαζε να έχει εύκολο απόγευμα από το πρώτο ημίχρονο, αλλά ένα 3-18 στην τρίτη περίοδο έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και τους κράτησε στο παιχνίδι μέχρι τέλους.

«Πέρασαν» από την Γέφυρα οι έφηβοι του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Μεγάλη νίκη πέτυχαν στην Γέφυρα οι έφηβοι του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού που επικράτησαν του τοπικού ΚΣ με 47-51. Οι νικητές που παρατάθηκαν με μόλις επτά παίκτες λόγω τραυματισμών, πραγματοποιώντας ένα φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο (2-14) ανέτρεψαν το σε βάρος τους σκορ.

Στους «οκτώ» του κυπέλλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ οι νεάνιδες του Αρη

Φορτσάροντας στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου και φθάνοντας την διαφορά μέχρι και στους 17 πόντους στα μέσα της, οι νεάνιδες του Αρη επικράτησαν με 60-51 του Ζέφυρου και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του κυπέλλου γυναικών της ΕΚΑΣΘ. Οι αδελφές Τσινέκε με την Γιαννουσίου ήταν οι καλύτερες των νικητριών.

Το φύλλα αγώνα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών-Πήρε το ντέρμπι ο Ικαρος Καλλιθέας Εσπερίδες

ΙΚΑΡΟΣ /ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ – ΣΠΟΡΤΙΓΚ  50-41
Διαιτητές: Αντωνίου-Λυράς
Δεκάλεπτα : 17-15, 27-17, 38-26, 50-41

Μίλησε στο τέλος η Κουτσουνούρη για την Ολύμπια Λάρισας

Στην τελευταία περίοδο η Ολύμπια Λάρισας κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Πιερικού Αρχέλαου στην Κατερίνη επικρατώντας με 56-64. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όταν και προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημά τους.

Ανετο «πέρασμα» από τα Γιάννινα για τον Ολυμπιακό Βόλου

Χωρίς την Κυριατζίδου και με τις Ζέρβα, Ζήτη Αγαγιώτη να αγωνίζονται επτά λεπτά η κάθε μία (όλα στο τρίτο δεκάλεπτο), ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με άνεση στα Γιάννινα του ΠΑΣ (33-56).

«Φόρτσαραν» στο δεύτερο ημίχρονο οι γυναίκες του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Με σερί 23-5 στην τρίτη περίοδο οι γυναίκες του Απόλλωνα Καλαμαριάς επικράτησαν με 58-40 της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου, στο δεύτερο Θεσσαλονικώτικο ντέρμπι της Α2. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, όμως στην επανάληψη οι «Πόντιες» πήραν εύκολα το ροζ φύλλο.

Διαφορά 34 πόντων για τις γυναίκες του Ηρακλή

Νέα εντυπωσιακή επικράτηση στο ένα από τα δύο σημερινά ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την Α2 γυναικών Βορρά πέτυχε ο Ηρακλής που επιβλήθηκε με 80-46 του ΕΟ Σταυρούπολης. Οι παίκτριες του «Γηραιού» καθάρισαν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όταν με σερί 25-5, έφεραν την διαφορά πάνω από 30 πόντους.

Σημαντική επιτυχία για την Ασπίδα Ξάνθης

Σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερα χαμηλό σκορ η Ασπίδα επικράτησε στην Ξάνθη με 36-32 του ΑΟ Σερρών. Οι νικήτριες έπιασαν πολύ καλή εμφάνιση στην δεύτερη περίοδο, όταν και προηγήθηκαν με 24-14.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α2 γυναικών

«Ανέβασε στροφές» στην επανάληψη η ΑΕ Πυλαίας

Μια ακόμη μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕ Πυλαίας, παρά την άνετη επικράτησή της με 54-39 επί των Τιτάνων Δράμας. Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά δέκα πόντων στην τρίτη περίοδο (μετά το 27ο λεπτό, με δύο τρίποντα της Πετρίδου) και την κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

«Αυλαία» στο Camp U14 των κοριτσιών στον Βόλο-Φωτορεπορτάζ από την τελευταία μέρα

Ολοκληρώθηκε στον Βόλο το FIBA Basketball Camp U14 κοριτσιών, το οποίο συνδιοργανώθηκε από τη FIBA Europe και την ΕΟΚ με την καθοριστική συμβολή και βοήθεια της ΕΣΚΑΘ.

Το πρωτάθλημα παίδων ξεχωρίζει στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες-Οι βαθμολογίες των ομίλων της Α2 γυναικών

Παιχνίδια για την Α1, την Β΄ και την Γ΄ Εθνική ανδρών καθώς και για την Α2 γυναικών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες που είναι το εξής:

«Πέρασε» από τον Λαγκαδά ο Ερμής Αγιάς

Εχοντας την πρωτοπορία από την αρχή του αγώνα ο Ερμής Αγιάς επικράτησε στον Λαγκαδά του συνονόματού του με 78-86, στον αγώνα που «άνοιξε την αυλαία» της όγδοης αγωνιστικής για τον βόρειο όμιλο της Β΄ Εθνικής ανδρών.

Δείτε το απίστευτο τρίποντο, πίσω από το κέντρο, της Κόστοβα στον αγώνα Ελλάδα-Βουλγαρία