8 Νοε 2016

«Περίπατος» για τις νεάνιδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Χωρίς να συναντήσουν την παραμικρή αντίσταση οι νεάνιδες του Απόλλωνα επικράτησαν στην Καλαμαριά με 74-33 του Ερμή Λαγκαδά. Οι νικήτριες ήταν εξαιρετικές στο πρώτο ημίχρονο όταν και πήραν μια σημαντική διαφορά την οποία διατήρησαν στην επανάληψη.

Δεύτερη νίκη για την Εθνική Τράπεζα μέσα σε μια εβδομάδα

Στο ΔΑΚ της Ευκαρπίας πραγματοποιήθηκε η  τέταρτη  αγωνιστική του ‎Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου  Θεσσαλονίκης (Ε.Κ.Θ) ανάμεσα στην ομάδα του Νοσοκομείου Παπαγεωργίου και στην ομάδα της Εθνικής Τράπεζας(ΣΥΕΤΕ). Το  παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νικήτρια ομάδα αυτή της Εθνικής Τράπεζας(ΣΥΕΤΕ) με 34-71.

Εκτη σκόρερ στην ιστορία των νεανίδων της ΕΚΑΣΘ η Ελενα Τσινέκε

Η Ελενα Τσινέκε με τους 15 πόντους που πέτυχε σήμερα έφτασε τους 334 και είναι έκτη σκόρερ στην ιστορία των νεανίδων της ΕΚΑΣΘ από τότε που διεξάγεται σε έναν όμιλο.

Φιλανθρωπικό τουρνουά στην Λευκωσία-Οι «Πελαργοί» στην Κύπρο

Το νεοσύστατο παράρτημα του Συνδέσμου των Πελαργών στην Κύπρο διοργανώνει στις 12 και 13 Νοεμβρίου φιλανθρωπικό τουρνουά  στη Λευκωσία. Μαζί τους Πελαργούς συμμετέχουν 3 ακόμη τοπικές ερασιτεχνικές ομάδες: Πανεπιστήμιο Κύπρου, Δικηγορικός Σύλλογος Λευκωσίας και Ελεγκτικός Οίκος PWC.

Εύκολη επικράτηση των νεανίδων του Αρη

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά οι νεάνιδες του Αρη επικράτησαν στον Μαντουλίδη με 29-76 του Αστέρα Ιπποδρομίου. Οι προπονητές των «κιτρίνων» χρησιμοποίησαν και τις δώδεκα παίκτριες για αρκετή ώρα.

«Φόρτσαραν» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο οι έφηβοι του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Εντυπωσιακοί μετά την δεύτερη περίοδο οι έφηβοι του Απόλλωνα Καλαμαριάς επικράτησαν με 88-49 της Αρμενικής.

Αναβλήθηκε το παιχνίδι νεανίδων Παναθλητικός-Αχιλλέας Τριανδρίας

Ο αγώνας αναβλήθηκε γιατί οι περισσότερες παίκτριες του Αχιλλέα Τριανδρίας συμμετείχαν σε σχολική εκδρομή. Ζητήθηκε από την ομάδα του Παναθλητικού να αναβληθεί το παιχνίδι, η οποία προς τιμήν της συμφώνησε και έτσι ο αγώνας θα διεξαχθεί την Κυριακή το μεσημέρι στις 15:00.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΚΑΣΘ

Συνεργασία της GBA με τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης

Η Ελληνική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης (GBA) ανακοίνωσε τη συνεργασία με τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές τους να γνωρίσουν το συναρπαστικό κόσμο της καλαθοσφαίρισης.

Φωτορεπορτάζ και δηλώσεις από τον αγώνα Ασπίδα Ξάνθης-Πιερικός Αρχέλαος για την Α2 γυναικών

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα του αγώνα παίδων Αίας Ευόσμου-ΔΕΚΑ

Παίζουν για το τρίποντο ζωής την Δευτέρα οι γυναίκες του Ολυμπιακού και της Αγίας Παρασκευής

Φιλικά των τμημάτων υποδομής Μακεδονικού και ΒΑΟ-Φωτορεπορτάζ

Τα τμήματα της ακαδημίας του Μακεδονικού (Junior, προμίνι, μίνι και προπαιδικό) φιλοξένησαν στο κλειστό γήπεδο του συλλόγου τα αντίστοιχα τμήματα του ΒΑΟ, πραγματοποιώντας πολύ όμορφους και δυνατούς φιλικούς αγώνες, με τους αθλητές να επιδεικνύουν ιδιαίτερη θέληση και πάθος καθ’ όλη την διάρκεια των παιχνιδιών.

Θρήνος στον Σοχό-Πέθανε ο πρόεδρος του Εθνικού Αστέρα από καρδιακή προσβολή

Στα «μαύρα» έχει ντυθεί ολόκληρος ο Σοχός καθώς δεν βρίσκεται πλέον ανάμεσά μας ο πρόεδρος του Εθνικού Αστέρα τα τελευταία τρία χρόνια, Βασίλης Κούτλης, που απεβίωσε σε ηλικία μόλις 39 ετών από καρδιακή προσβολή.

Δείτε τα καλάθια του αγώνα Αθηναϊκός-ΠΑΟΚ για την Α1 γυναικών

Με Κόζιτσε στην Γλυφάδα ο Ολυμπιακός για το Eurocup Γυναικών

Συνεχίζει αύριο το ταξίδι του στο Eurocup ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» στις 18:00 (Novasports1) στο κλειστό της Γλυφάδας αντιμετωπίζουν την Γκουντ Έιντζελς Κόζιτσε στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Αλλαγές ωρών έναρξης σε αγώνες Α2 και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι για συγκοινωνιακούς λόγους και έπειτα από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας Ηράκλειο ΟΑΑ-ΕΚ Καβάλας για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 2016/17, της 26/11/2016, αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί στις 16.30.

Τα πρωταθλήματα νέων και νεανίδων κυριαρχούν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Δείτε τα καλάθια του αγώνα Πρωτέας Βούλας-Τερψιθέα Γλυφάδα για την Α1 γυναικών

«Διπλασίασαν» τις νίκες Βορράς και Κέντρο στο Τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2003-Φωτορεπορτάζ

Το Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2016 στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της δεύτερης  αγωνιστικής του Τουρνουά Διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ, αθλητών γεννημένων το 2003 με τα εξής αποτελέσματα:

Ανετη επικράτηση για την μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Εχοντας προβάδισμα μεγαλύτερο των δέκα πόντων από την αρχή του αγώνα η μικτή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ επικράτησε με 59-22 των κορασίδων του Αχιλλέα Τριανδρίας.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης που είναι το εξής:

Ομορφο μπάσκετ και νέα πρόσωπα για τον Εθνικό Ευόσμου

Επιβλητική νίκη με όμορφο μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, πέτυχε ο Εθνικός Ευόσμου επί του Ευρίπου με 80-45.

Δείτε σε βίντεο την τούρτα για τα γενέθλια του Γιάννη Σερπέζη των Κενταύρων

Ανατροπή και ροζ φύλλο για το Πέρα

Μεγάλη νίκη με ανατροπή του Πέρα στην Κλεάνθους επί του Αριστοτέλη  Θεσσαλονίκης με 70-67. Με καλή άμυνα στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο και πολύ καλό τον Παπουλιδη το Πέρα πέτυχε νίκη, τονωτική για την συνέχεια. Η νικήτρια ομάδα έδειξε πάθος και με ψυχή ανέτρεψε το -10 του ημιχρόνου.

Ανετη επικράτηση των νέων του Ανατόλια

Εχοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων από την πρώτη περίοδο οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν με 78-55 του Ναύαρχου Βότση.

Μόνη στην κορυφή του ομίλου της η Δόξα Ασσήρου

Νέα νίκη για την Δόξα Ασσηρου αυτή την φορά επί του Μεγάλου Αλεξάνδρου Μελισσοχωριου με 88-61. Η Δόξα δεν συνάντησε δυσκολίες στο παιχνίδι καθώς το «καθάρισε» πολύ νωρίς και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής καθώς όλοι οι ανταγωνιστές κουβαλανε ήττα.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Χαλκηδόνα-ΠΚ Νεάπολης για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Εδειξαν…ψυχή οι παίδες του ΑΣ Πανόραμα

Τεράστια ψυχικά αποθέματα από την παιδική ομάδα του ΑΣ Πανόραμα,  με νίκη εκτός έδρας επί του ΒΑΟ για το δυνατό όμιλο της ΕΚΑΣΘ με 52-55.

Δουβίτσας-Χαιριστανίδου: «Σημαντική η επιτυχία επί της Δάφνης»

Ο προπονητής της Νίκης Λευκάδας Νίκος Δουβίτσας μίλώντας στο nikilefkadaswbc.gr μετά τη μεγάλη νίκη επί της Δάφνης έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου εν όψει της συνέχειας:

Εκτός έδρας επιτυχία για το παιδικό της Βεργίνας

Με νίκη συνέχισε και το παιδικό της Βεργίνας κερδίζοντας την ομάδα της Αποκάλυψης στο κλειστό της Μίκρας Β με 28-34. Σε ένα κακό παιχνίδι οι νικητές δε μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και λύσεις στην επίθεση και βρέθηκαν να χάνουν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με 28-24. Στο τελευταίο δεκάλεπτο με όπλο την άμυνα και επί μέρους σκορ 0-10 πήραν τη νίκη.

Πήρε το ντέρμπι ο Δαίδαλος Ανω Πόλης

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι μέχρι το τέλος ο Δαίδαλος Άνω Πολης επιβλήθηκε με 52-48 των Ελπίδων Ηλιούπολης.

Δίκαια επικράτηση για τον ΔΑΣΩ

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο ΔΑΣΩ επιβλήθηκε εκτός έδρας της Αρετσούς με 60-68. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 48-51 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως  η ομάδα του Ωραιοκάστρου με σερί 19-0 έκανε το σκορ 48-67 και «τελείωσε» τον αγώνα.

Επανήλθε στις επιτυχίες η Μακαμπή

Καλύτερη στην επανάληψη η Μακαμπή επιβλήθηκε με 85-78 του ΒΑΟ. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημά του. Στα μέσα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δέκα και παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχει το τέλος του αγώνα.

Ανετο «πέρασμα» από την Ηλιούπολη για την ΜΕΝΤ

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και με ένα ονειρεμένο τρίτο δεκάλεπτο η ΜΕΝΤ επικράτησε εύκολα στην Ηλιούπολη της ΕΚ Σταυρούπολη με 51-76. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου και διατηρήθηκε ψηλά μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πήρε και διαφορά στο τέλος ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου

Με ένα απίστευτο ντεμαράζ στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός επικράτησε στο Ωραιόκαστρο με 65-48 του Αστέρα Πλαγιαρίου.