5 Νοε 2016

Δια χειρός…Περγιώνη, νίκη στο Ασβεστοχώρι για τους άνδρες του Καλοχωρίου

Υστερα από απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι, ο Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου με buzzer beater του Περγιώνη λίγο πριν το τέλος επικράτησε στο Ασβεστοχώρι της τοπικής ομάδας με 48-51.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΔΕΚΑ-Δόξα Δρυμού για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε την φάση του αγώνα και δηλώσεις από το παιχνίδι Πρωτέας Βούλας-Τερψιθέα Γλυφάδα για την Α1 γυναικών

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των ακαδημιών του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού και των Μετεωριτών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ηρακλής-Εθνικός για την Α2 ανδρών

«Πέρασαν» από τον Εύοσμο οι έφηβοι της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου

Για την έκτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου, του πρωταθλήματος εφήβων της Εκάσθ, οι έφηβοι της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου επικράτησαν στον Εύοσμο του Αίανταμε 48-56. Αξίζει να σημειωθεί πως δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Αίας πλησίασε στο καλάθι (46-48).

Εντυπωσιακή επικράτηση των εφήβων του Κεραυνού Αγίου Παύλου

Με σερί 2-31 στην τελευταία περίοδο οι έφηβοι του Κεραυνού Αγίου Παύλου επικράτησαν εκτός έδρας του Χορτιάτη με 33-91.

«Καθαρή» νίκη για το εφηβικό του Μακεδονικού

Εχοντας διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι έφηβοι του Μακεδονικού επικράτησαν με 65-53 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου.

Διαφορά 41 πόντων για τις κορασίδες του Ηρακλή

Πιάνοντας καλύτερη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την χρησιμοποίηση όλων των παικτριών του, ο Ηρακλής επικράτησε με 68-27 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου για το πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΚΑΣΘ.

«Πέρασαν» από τα Βασιλικά οι έφηβοι του Θερμαϊκού Θέρμης

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα ο Θερμαϊκός Θέρμης επικράτησε εκτός έδρας των Βασιλικών με 46-73 για το πρωτάθλημα εφήβων της ΕΚΑΣΘ.

Ανετη επικράτηση για τις κορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά και χαλαρώνοντας στο δεύτερο ημίχρονο οι κορασίδες του Αστέρα Ιπποδρομίου-Μαντουλίδη, επικράτησαν στην έδρα τους με 72-33 της ΜΕΝΤ.

Εύκολη νίκη για τον Πρωτέα Βούλας-Εξαιρετική η Νικολοπούλου-Ντεμπούτο για Χάλδη-Τραυματίστηκε η Βαλέτα

Με εξαιρετική την Αγγελική Νικολοπούλου (15π., 4 κλεψ., 11 ασίστ!) ο Πρωτέας Βούλας νίκησε σχετικά άνετα την Τερψιθέα Γλυφάδας  68-48. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και μετά την αποχώρηση της Βαλέτα (τραυματίστηκε στο γόνατο) τα πράγματα  έγιναν ακόμη πιο απλά για την ομάδα του Κτιστάκη. Εξαιρετική η παρουσία των Σκρμπα και Ράτζα.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές στους δύο ομίλους των κορασίδων της ΕΚΑΣΘ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μίλησε η άμυνα για το εφηβικό της Νέας Ραιδεστού

Με πολύ καλή άμυνα το εφηβικό της Νέας Ραιδεστού επικράτησε του Ζέφυρου με 56-36.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Ελπίδα Αμπελοκήπων-Φρυγανιώτης για την Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α2 Ανδρών-Αήττητοι Ηρακλής και Πανιώνιος

Πανιώνιος και Ηρακλής διατήρησαν το αήττητό τους στην Α2 για την πέμπτη αγωνιστική, μία εβδομάδα προτού συναντηθούν στη Νέα Σμύρνη στο ντέρμπι κορυφής. Αναλυτικά:

Παρά τέσσερα… εκατό για τις κορασίδες του ΠΑΟΚ

Νέα εντυπωσιακή εμφάνιση των κορασίδων του ΠΑΟΚ που επικράτησαν με 96-10 της Νέας Ραιδεστού.

Φωτορεπορτάζ από το φιλικό των ακαδημιών των Αμπελοκήπων Μενεμένης και της Ελπίδας Αμπελοκήπων

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον αγώνα Πύργος Χαλάστρας-Ολυμπιάδα Ανω Πόλης για την Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

«Διπλό» στην Πολίχνη για τους εφήβους του Παναθλητικού Πειραματικού-Ολα τα καλάθια από το παιχνίδι με την Αναγέννηση Φλόγα

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι έφηβοι του Παναθλητικού Πειραματικού επικράτησαν στην Πολίχνη της Αναγέννησης Φλογας με 50-58. Φοβερή απόδοση του Ζάχαρη των νικητών που πέτυχε πάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του.

«Εσπασε το αήττητο» του Αγίου Δημητρίου ο Βόσπορος

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες ο Βόσπορος επανήλθε στις νίκες και μάλιστα εκτός έδρας επί του αήττητου Αγίου Δημητρίου με 57-63.

Ανετο «πέρασμα» από την Νεάπολη για τους εφήβους του ΠΑΟΚ-Φωτορεπορτάζ από την νίκη επί του τοπικού ΠΚ

Χωρίς πρόβλημα οι έφηβοι του ΠΑΟΚ επικράτησαν στην Νεάπολη με 38-84 του ΠΚ που αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες.

Φόρτσαρε στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ Κυμίνων-Μαλγάρων-Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τη νίκη επί της ΔΕΗ

Καλύτερος στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ Κυμίνων-Μαλγάρων επικράτησε της ΔΕΗ με 69-56. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ένα ξέσπασμα του  ΠΑΟΚ Κυμίνων-Μαλγάρων στο μέσο του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε μια διαφορά γύρω στους δέκα πόντους την οποία κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα.

«Διπλό» στον Φρυγανιώτη για τις κορασίδες του ΕΟ Σταυρούπολης

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε με βολή της Πολυχρονιάδου, εννέα δεύτερα πριν το τέλος, ο ΕΟ Σταυρούπολης επικράτησε εκτός έδρας του Φρυγανιώτη με 26-27.

Εχασε το αήττητο στην Γλυφάδα ο Παναθλητικός Goalbet-Τι δήλωσαν Παντελάκης και Παπαμιχαήλ-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό

Mε… κεκτημένη ταχύτητα από το ιστορικό «διπλό» στην Ουγγαρία κόντρα στη Μίσκολτς ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Παναθλητικού Goalbet με 93-50, για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, σημειώνοντας παράλληλα την 31η διαδοχική νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ετοιμος για τον αγώνα με τον Εθνικό ο Βαγγέλης Αλεξανδρής

Αρχίζει σε λίγη ώρα το κρίσιμο παιχνίδι του Ηρακλή με τον Εθνικό για την Α2 ανδρών. Ο προπονητής του «Γηραιού» Βαγγέλης Αλεξανδρής, θέλοντας να είναι έτοιμος σε όλα για τον αγώνα επισκέφτηκε τις τελευταίες μέρες το Hairmides Coiffure  και αφού περιποιήθηκε την κόμμωσή του, φωτογραφήθηκε με τον Νίκο Ερμείδη.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α1 γυναικών

Η έκτη αγωνιστική των πρωταθλημάτων εφήβων και κορασίδων ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Πρέκας: «Δύσκολη έδρα ο Αγιος Δημήτριος»

Από το κλειστό του Αγίου Δημητρίου, κόντρα στον Κρόνο, καλείται να περάσει ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Κάιζερ: «Στόχος η τέταρτη νίκη»

Χωρίς… ανάσα συνεχίζει τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός, καθώς μετά το Eurocup Γυναικών στρέφει ξανά το βλέμμα του στην Α1 Γυναικών.

Δείτε το pregame του αγώνα Ηρακλής-Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για την Α2 γυναικών

«Καθαρή» επικράτηση για τον Θερμαϊκό

Καλύτερος σε όλο το παιχνίδι ο Θερμαϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού με 57-71.

«Διπλό» στην Χαλάστρα για την Ολυμπιάδα Ανω Πόλης

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι, η Ολυμπιάδα Ανω Πόλης κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στα τελευταία λεπτά από τον Πύργο Χαλάστρας, καθώς επικράτησε με 57-60 παίζοντας καταπληκτική άμυνα. Η ομάδα του Πύργου ισοφάρισε με το τρίποντο του Γεροπουλου, αλλά το δίποντο και η βολή του Μάκη Καπασακαλη έδωσαν τη νίκη στην Ολυμπιάδα.

Σημαντική επιτυχία για τον ΣΑΕ Αστέρια

Με σημαντικές απώλειες στην αποστολή του, ο ΣΑΕ Αστέρια «έδειξε χαρακτήρα» και επικράτησε της ομάδας των Μετεώρων με 60-54.

Πήραν το ντέρμπι τα Κουφάλια

Ντέρμπι πρωτοπόρων στα Κουφάλια με τελικό νικητή τον τοπικό ΓΑΣ επί του ΑΣ Ωραιοκάστρου με 54-47. Η νίκη είναι αφιερωμένη από τους γηπεδούχους στον Γιώργο Μπασλή που στο προηγούμενο ματς με τους Μύθους Χαλάστρας υπέστη κάταγμα και στους δυο καρπούς των χεριών του.

«Πέρασε» από την Θέρμη ο Πορφυριακός

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Πορφυριακός επικράτησε στην Θέρμη του Θερμαϊκού με 47-56.

Σημαντική επιτυχία για την Νέμεση

Μεγάλη νίκη πέτυχε χθες βράδυ η Νέμεσις επί της Τερψιθέας που βρισκόταν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 51-50. Ο αγώνας ήταν καθ’ όλη την διάρκεια ντέρμπι και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Παρά την κακή επιθετική συγκομιδή η Νέμεσις με αρκετά καλή άμυνα κατά περιόδους κατάφερε να πάρει την νίκη.

Συνεχίζει αήττητος ο ΓΣ Ηλιούπολης

Σημαντική νίκη και το «6 στα 6» πέτυχε ο ΓΣ Ηλιούπολης με αντίπαλο την Ένωση Δήμου Λαχανά και σκορ 75-47. Ο Γυμναστικός μπήκε από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Νίκησε χωρίς αγώνα ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς

Την πιο εύκολη νίκη του πρωταθλήματος πέτυχε σήμερα ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς καθώς ο Ικαρος Συκεών δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο σημερινό παιχνίδι για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών.