2 Νοε 2016

Μίλησε η εμπειρία για τον Αστέρα Πλαγιαρίου

Καλύτερος στην επανάληψη ο Αστέρας Πλαγιαρίου επικράτησε με 49-39 της νεανικής ομάδας του Φρυγανιώτη που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο. Η εμπειρία των νικητριών ήταν αυτή που τους έδωσε το ροζ φύλλο.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο ΓΣ Μενεμένης

Υστερα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο ο ΓΣ Μενεμένης ήταν πολύ καλύτερος στην επανάληψη και επικράτησε με 56-40 του Θερμαϊκού Θέρμης.

Εύκολο «πέρασμα» από τον Σταυρό για τον Ζέφυρο

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή το οποίο αυξανόταν μέχρι το φινάλε ο Ζέφυρος επικράτησε στον Σταυρό του Αριστοτέλη με 28-65.

Διαφορά 52 πόντων στο… ντέρμπι για τον Ναύαρχο Βότση

Υστερα από απίστευτη εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση μετά την δεύτερη περίοδο, ο Ναύαρχος Βότσης επικράτησε με 70-18(!!!) του Πύργου Χαλάστρας. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δέκα πόντους στις τελευταίες τρεις περιόδους. Ο Πύργος αγωνίστηκε χωρίς τις Καμανά και Μπατσιόλα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ΕΚΑΣΘ γυναικών

Καλύτεροι στο τέλος οι νέοι της Ραιδεστού

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα των νέων του ΚΑΣ Νέα Ραιδεστός αυτή την φορά επί του Αριστοτελείου Κολεγίου με 59-47

Χωρίς Τέλιο η προετοιμασία του ΓΣ Λάρισας

Σε καλό κλίμα και πάνω απ’ όλα ενωμένοι και περισσότερο πεισμωμένοι από ποτέ συνεχίζουν την προετοιμασία τους οι παίκτες του Γυμναστικού ενόψει Μαχητών τους οποίους και οι Λαρισαίοι αντιμετωπίζουν στην έδρα τους το ερχόμενο Σάββατο.

Αναχώρησε χωρίς Γκοτζή και Μπόνη για Ουγγαρία ο Ολυμπιακός- Καπογιάννη: «Έτοιμη να διεκδικήσει τη νίκη η ομάδα»-Φωτορεπορτάζ

Mε τελικό προορισμό το Μίσκλοτς και ενδιάμεση στάση την Κωνσταντινούπολη, αναχώρησε το μεσημέρι η αποστολή της ομάδας γυναικών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετωπίζουν την Πέμπτη (4/11, 18:00) την Αλούιβεντ Μίσκολτς στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Eurocup και στοχεύουν στην πρώτη τους νίκη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα νεανίδων Αχιλλέας Τριανδρίας-ΕΟ Σταυρούπολης

Ημερίδα για την υγιεινή και ασφάλεια στους αγωνιστικούς χώρους στον Βόλο

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η Ημερίδα  με θέμα «Υγιεινή και ασφάλεια στους αθλητικούς χώρους»,  που διοργάνωσαν  από κοινού,  ο ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 και ο ΑΟ Μεταμόρφωσης, το Σάββατο 29 Οκτωβρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΕΑΚ Βόλου.

Με στόχο την νίκη στην Ουγγαρία οι γυναίκες του Ολυμπιακού-Δείτε το βίντεο από την αναχώρηση και τις δηλώσεις

Διπλή τούρτα-έκπληξη για τα γενέθλια του Νεδήμ Καρά Αχμέτ από τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης-Φωτορεπορτάζ

Μια διπλή ευχάριστη έκπληξη περίμενε τον προπονητή όλων των γυναικείων τμημάτων της Ασπίδας Ξάνθης (γυναίκες, νεάνιδες, κορασίδες) Νεδήμ Καρά Αχμέτ που είδε στην προπόνηση σύσσωμα τα τμήματα της ομάδας όσο και την οικογένεια του να τον περιμένουν με δύο τούρτες έκπληξη.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-Στρατώνι για την Β΄ Εθνική ανδρών

Δείτε τα καλάθια του αγώνα νέων Παναθλητικός Πειραματικό-Μαχητές Δόξας Πεύκων και του Χατζηκυριακίδη των φιλοξενουμένων

Οι διαιτητές του Σαββατοκύριακου σε Α1 και Α2 γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της  σε Α1 και Α2 γυναικών που είναι οι εξής:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ/ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών, που είναι:

Το πρόγραμμα της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της Α1 και Α2 Ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΚΕΔ/ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 5ης αγωνιστικής της Α1 και Α2 Ανδρών, που είναι:

Μίσσας: «Πολλά τα οφέλη από τη διοργάνωση στην Πρέβεζα»

Μια πολύτιμη εμπειρία, πρωτίστως για τους συμμετέχοντες αθλητές, αλλά και για όλους όσοι εμπλέκονται με την αναπτυξιακή διαδικασία, ήταν το Basketball Camp Cadets FIBA-ΕΟΚ, το προπονητικό καμπ που φιλοξενήθηκε στην Πρέβεζα με τη συμμετοχή αγοριών κάτω των 15 ετών και το οποίο συνδιοργάνωσαν FIBA, ΕΟΚ και ΕΣΚΑΒΔΕ.

Διαδικτυακή κάλυψη για το Φάρος-Χολαργός της Α2 Ανδρών

Το ΔΣ της ΕΟΚ ενέκρινε τη χορήγηση άδειας στην ιστοσελίδα Eurohoops.net για τη ζωντανή κάλυψη του αγώνα ΑΟ Φάρος Κερατσινίου-ΑΕ Χολαργού της 5/11/2016 για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 2016-17.

Τεστ εκτός έδρας για τον Ολυμπιακό στο Eurocup Γυναικών

Ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για τη δεύτερη αναμέτρηση στο Eurocup Γυναικών. Αυτή τη φορά θα αγωνιστεί εκτός έδρας και θα αντιμετωπίσει την ουγγρική Μίσκολτς αύριο στις 18.00.

Στο νέο κλειστό του Αστακού οι εντός έδρας αγώνες του Αίολου-Αλλαγή γηπέδου και μέρας και ώρας έναρξης σε αγώνες Γ΄ Εθνικής ανδρών και Α1 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, οι εντός έδρας αγώνες του Σωματείου ΑΜΣ Αίολος Αστακού για το Πρωτάθλημα της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, θα διεξάγονται στο ΔΑΚ Αστακού του Δήμου Ξηρομέρου.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ γυναικών

Η πέμπτη αγωνιστική της Α΄ γυναικών ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Ολοκληρώθηκε το ταξίδι στην Αμερική για τα μέλη του ΣΕΠΚ-Φωτορεπορτάζ

Συνεχίζοντας μια παράδοση που ξεκίνησε το 2002 ο Θόδωρος Ροδόπουλος πραγματοποίησε ακόμα ένα ακόμη επιμορφωτικό ταξίδι στην Αμερική. Φέτος μαζί του βρέθηκαν οι προπονητές Β. Αγγέλου, Θ. Αστεριάδη και Π. Φωτεινάκη, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά την προετοιμασία των Wizards, προπονήσεις των 76ers και των κολεγίων του NCAA Villanova, (περσινοί πρωταθλητές), St Joseph και Temple.

Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955) από τον αγώνα νεανίδων ΠΑΟΚ-Παναθλητικός Πειραματικό

«Φόρτσαραν» στο δεύτερο δεκάλεπτο οι νεάνιδες του Ηρακλή

Παίρνοντας κεφάλι στο σκορ μετά την δεύτερη περίοδο οι νέανιδες του Ηρακλή επικράτησαν με 66-55 του Αστέρα Ιπποδρομίου Μαντουλίδη.

Μεγάλη επιτυχία των νέων του Παναθλητικού Πειραματικού-Επικράτησαν με ανατροπή και σερί 9-0 στο τέλος, 54-52 των Μαχητών Δόξας Πεύκων

Ένα πολύ καλό και δυνατό παιχνίδι  διεξήχθη για το πρωτάθλημα νέων, ανάμεσα στον Παναθλητικό Πειραματικό και τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με τελικό νικητή τον γηπεδούχο με 54-52 που έκανε σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά.