24 Οκτ 2016

«Φόρτσαρε» στην τελευταία περίοδο ο ΒΑΟ

Βελτιώνοντας την απόδοσή του στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΒΑΟ επιβλήθηκε με 73-61 του Κεραυνού Ωραιοκάστρου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, όμως στο τελευταίο ο «Βυζαντινός» με σερί 18-7 πήρε εύκολα το ροζ φύλλο.

Εσπασε το αήττητο της Μηχανιώνας ο ΔΑΣΩ

Με εκπληκτική εμφάνιση σε όλο τον αγώνα και ιδιαίτερα στην πρώτη περίοδο, ο ΔΑΣΩ ανάγκασε τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας στην πρώτη του ήττα καθώς επικράτησε με 85-73. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-17 στην πρώτη περίοδο, ενώ οι «ψαράδες» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 64-59 με το τέλος της τρίτης.

Δίκαια επικράτηση του Γαλαξία

Εχοντας σταθερό προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο ο Γαλαξίας επικράτησε με 73-67 της Αρετσούς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φθάσουν το σκορ και στο 50-35 στο μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η Αρετσού μείωσε και διατήρησε την διαφορά στους 5-6 πόντους μέχρι την λήξη.

Στον ΑΣ το ντέρμπι του Πανοράματος-Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στο ντέρμπι του Πανοράματος στον ΑΣ, ο οποίος επικράτησε με 62-57 της ΡΒΑ σε εξ αναβολής αγώνα για τον δεύτερο όμιλο της Β΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Μεγάλη ανατροπή για την ΜΕΝΤ

Απίστευτο παιχνίδι στην ΜΕΝΤ με την ομώνυμη ομάδα να επικρατεί με 65-63 της Μακαμπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-27 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στην συνέχεια η «Ενωση» ανέκαμψε και προηγήθηκε στο 25ο λεπτό για πρώτη φορά στο σκορ.

Ανετη επικράτηση για τον Αστέρα Σίνδου

Εχοντας σαφές προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Αστέρας επικράτησε με 76-56 στην Σίνδο της ΑΕΕ Τούμπας. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 45-36 στο 25ο λεπτό, όμως στην συνέχεια η «ψαλίδα» άνοιξε και πάλι για τους γηπεδούχους που αγωνίστηκαν χωρίς τον Χρήστου.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ο Χρήστος Χρηστίδης για το πρώτο live stream της σεζόν της Τερψιθέα Γλυφάδας

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΕ Κομοτηνής-ΠΚ Νεάπολης για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Δείτ τις φάσεις που έκριναν το παιχνίδι ΠΑΣ Γιάννινα-Πιερικός Αρχέλαος για την Α2 γυναικών από την σελίδα της εφημερίδας Match Ιωαννίνων

Ανετη επικράτηση για τους εφήβους του Ιωνικού

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι έφηβοι του Ιωνικού επικράτησαν του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου με 59-39.

Οι Champions Πανοράματος μετέτρεψαν πλαστικά καπάκια σε αναπηρικά αμαξίδια - Παρέδωσαν τη συλλογή στον Δήμαρχο Ιγνάτιο Καϊτεζίδη-Φωτορεπορτάζ

Την ευαισθησία και τον ανθρωπισμό τους  προς τους πάσχοντες συνανθρώπους μας επέδειξαν διοίκηση, αθλητές και προπονητές του Αθλητικού Συλλόγου CHAMPIONS Πανοράματος, στη διάρκεια σεμνής τελετής που πραγματοποιήθηκε, στο κλειστό γυμναστήριο Πανοράματος «Ηλίας Τριανταφυλλίδης».

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση τον αγώνα Αστέρας Σίνδου-ΑΕΕ Τούμπας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών σε συνργασία με την Livemedia

Το πρόγραμμα της Πέμπτης στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Πέμπτης που είναι το εξής:

Προπόνηση το Σάββατο για τη μικτή αγοριών ΕΚΑΣΘ (γεννημένοι το 2002)-Ποιοι κλήθηκαν να δώσουν το παρών

Από την Ε.ΚΑ.Σ.Θ. καλούνται τo Σάββατο 29  Οκτωβρίου  2016 & ώρα 08.30 στο κλειστό γυμναστήριο  Μίκρας Β’ οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2002:

Νίκες για Κέντρο και Βορρά στην πρεμιέρα του τουρνουά διαμερισμάτων (γεννημένων το 2003) της ΕΚΑΣΘ-Τα φύλλα αγώνα και φωτορεπορτάζ

Το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθησαν οι αγώνες της πρώτης  αγωνιστικής του τουρνουά διαμερισμάτων (αθλητών γεννημένων το 2003) με τα εξής αποτελέσματα:

Ηττα με διαμαρτυρίες για τον ΣΥΕΤΕ στο πρωτάθλημα του ΕΚΘ

Χθες στο Γήπεδο της Μίκρας  πραγματοποιήθηκε αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική του ‎Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου  Θεσσαλονίκης (Ε.Κ.Θ) ανάμεσα στην ομάδα της Εθνικής Τράπεζας(ΣΥΕΤΕ)  και στην ομάδα Θέμις ΒC, όπου η τελευταία επικράτησε με 48-53.

Οι διαιτητές των αγώνων στης Εθνικής Γυναικών με Ρωσία και Βουλγαρία- Ποιοι Ελληνες σφυρίζουν στην προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ Γυναικών 2017

Η FIBA ανακοίνωσε τους διαιτητές που θα διευθύνουν τους αγώνες της Εθνικής Γυναικών με τη Βουλγαρία και τη Ρωσία, στο πλαίσιο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2017.

Η 2η αγωνιστική για τις ελληνικές ομάδες στο BCL

Οι ελληνικές ομάδες έκαναν την περασμένη εβδομάδα πρεμιέρα στο Basketball Champions League. Στόχος του αυτή την αγωνιστική είναι για τον Άρη και την ΑΕΚ να ζευγαρώσουν τις νίκες τους, ενώ για τον ΠΑΟΚ να πάρει το πρώτο θετικό του αποτέλεσμα στη διοργάνωση.

Οι κορυφαίες των αριθμών στην Α1 Γυναικών

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Αθηναϊκό, η Σαμέλα Χάμπτον (φωτό) όμως με τους 18 πόντους που σημείωσε στην αναμέτρηση, βρίσκεται στην κορυφή των σκόρερ του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών μετά και τη 2η αγωνιστική.

«Κεκλεισμένων των θυρών» το Παναθηναϊκός-Αρης για την Α1 γυναικών-Στο Πανόραμα ο αγώνας ΑΕ Πυλαίας-ΕΟ Σταυρούπολης για την Α2 γυναικών-Στις 2 Νοέμβρη το Τρίτων-Παπάγου για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι ο αγώνας Παναθηναϊκός-Άρης Θεσσαλονίκης για την 3η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 29/10/2016, θα τελεσθεί κεκλεισμένων των θυρών μετά την υπ΄αριθ. 722/12-05-2016 απόφαση του Πρωτοβάθμιου Μονομελούς Δικαιοδοτικού Οργάνου ΕΟΚ.

Προπόνηση για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων-Ποιοι κλήθηκαν να λάβουν μέρος

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει... ραντεβού για προπόνηση στο ΟΑΚΑ την άλλη Πέμπτη 3 Νοεμβρίου (17.00). Οι αθλητές που καλούνται να δώσουν το «παρών» είναι οι:

Μπάσκετ και με... βροχή στο τουρνουά MILKO 3X3 της ΕΟΚ

Παρά τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν από τον άστατο καιρό, πάνω από 200 παιδιά έπαιξαν μπάσκετ και χάρηκαν το παιχνίδι στο Ναύπλιο με το τουρνουά MILKO 3X3 που φιλοξενήθηκε εκεί το Σαββατοκύριακο.

Basketball Camp Cadets από την FIBA Europe και την EOK στην Πρέβεζα-Τα ονόματα των συμμετεχόντων

Τουρνουά που εστιάζει στις μικρές  ηλικίες, σε παίκτες που έχουν γεννηθεί το 2002 και το 2003, θα διεξαχθεί στην Πρέβεζα 27-30 Οκτωβρίου από την ΕΟΚ, την ΕΣΚΑΒΔΕ και τη FIBA Europe. Τεχνικός υπεύθυνος είναι ο Κώστας Μίσσας, συντονιστής ο Δημήτρης Μπακογεώργος και θα συνεργαστούν οι ομοσπονδιακοί προπονητές Γιάννης Γιαννόπουλος, Γιώργος Λιμνιάτης και Γιώργος Δήμος.

Οι καλύτεροι των αριθμών στην Α2 Ανδρών

Ο Νίκος Κόκκαλης του Εθνικού με τους 16 πόντους που σημείωσε στο Μετς παρέμεινε στην πρώτη θέση των σκόρερ του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών, μετά και την 3η αγωνιστική.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Η πέμπτη αγωνιστική της Α΄ ανδρών ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Τερψιθέα Γλυφάδα-ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ για την Α1 γυναικών

Πρώτη επιτυχία για την Αναγέννηση Φλόγα

Σ έναν αγώνα στον οποίο επικράτησαν οι άμυνες η Αναγέννηση Φλόγα νίκησε με 40-56 τον Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη για φέτος. Το άσχημο σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Αβραμίδη τον οποίο ευχόμαστε γρήγορη ανάρρωση.

Φωτορεπορτάζ της Δάφνης Σαλιάρη από τον αγώνα Ηρακλής-Απόλλων Καλαμαριάς για την Α2 γυναικών

Φωτορεπορτάζ στιγμιότυπα και δηλώσεις της Μάρως Τράντα από τον αγώνα Αρης-Δάφνη Αγίου Δημητρίου για την Α1 γυναικών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΑΕ Κομοτηνής-ΠΚ Νεάπολης για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Παραμένει αήττητο το παιδικό του Αστέρα Πλαγιαρίου

Την πέμπτη νίκη σε πέντε παιχνίδια σημείωσε το παιδικό του Αστέρα Πλαγιαρίου απέναντι στην ομάδα των Βασιλικών με 72-64, ύστερα από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα.

Στιγμιότυπα και δηλώσεις προπονητών μετά το τέλος του αγώνα Ηρακλής-Απόλλων Καλαμαριάς για την Α2 γυναικών

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Ορφέας Νέου Σκοπού-Μακεδονικός για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα κορασίδων Παναθλητικός Πειραματικό-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

Δείτε τις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα Τερψιθέα Γλυφάδας-ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ για την Α1 γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα ΑΕ Πυλαίας - Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για την Α2 γυναικών

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΚΣ Γέφυρας-ΧΑΝΘ για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Συνέχισε το αήττητο σερί της η Δόξα Ασσήρου

Το 5/5 έκανε η Δόξα Ασσηρου καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Εθνικού Αστέρα Σοχου με 58-64.Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά με τους γηπεδούχους να προηγούνται  ακόμη και με 10 πόντους αλλά γρήγορα η Ασσηρος αντέδρασε και μάζεψε την διαφορά.

Πήραν το… θρίλερ οι παίδες του Αχιλλέα Τριανδρίας

Υστερα από πολύ δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, το παιδικό του Αχιλλέα Τριανδρίας επικράτησε των Μαχητών Δόξας Πεύκων με 65-64.