19 Οκτ 2016

Το δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε τη νίκη στην ΜΕΝΤ

Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η ΜΕΝΤ επικράτησε άνετα με 63-43 του Αστέρα Πλαγιαρίου καθώς στο δεύτερο «έκλεισε» με τη διαφορά στους 20 πόντους (38-18).
Ο Αστέρας στην συγκεκριμένη περίοδο σκόραρε μόνο πέντε πόντους. Στην επανάληψη η ΜΕΝΤ διεύρυνε τη διαφορά και πήρε εύκολα τη νίκη.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Πύργος Χαλάστρας

Με σερί 26-9 στο δεύτερο ημίχρονο ο Πύργος επιβλήθηκε στην Χαλάστρα του Αριστοτέλη Σταυρού με 51-29. Καμανά, Μπατσιόλα απουσίασαν την τελευταία στιγμή για τους νικητές και έτσι οι ανταγωνιστικές φιλοξενούμενες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα δύο δεκάλεπτα.

Ανετη πρόκριση για την Βεργίνα- Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Με απίστευτη εμφάνιση στην τελευταία περίοδο η Βεργίνα επικράτησε με διαφορά 40 πόντων (83-43) του ΠΑΟΔ και προκρίθηκε στην τρίτη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τους Αμπελόκηπους Μενεμένης.

«Διπλό» στους Αμπελόκηπους για τον Ναύαρχο Βότση

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους μετά την δεύτερη περίοδο οι γυναίκες του Ναύαρχου Βότση επικράτησαν εκτός έδρας με 36-44 των Αμπελοκήπων Μενεμένης και παρέμειναν αήττητες.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄ΕΚΑΣΘ γυναικών

Φοβερό τρίποντο από παίδα του Deree-Δείτε το βίντεο

Δείτε τον αιφνιδιασμό και το κάρφωμα του Χύτα στον αγώνα ΠΚ Νεάπολης-Ζέφυρος για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Δείτε τα τελευταία λεπτά του αγώνα Αστέρας Καβάλας-Ορφέας Νέου Σκοπού για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Ανακοίνωσε Δημητράκου ο Ολυμπιακός-Οι πρώτες της δηλώσεις

O Oλυμπιακός, ανακοίνωσε την έναρξη της συνεργασίας του με την διεθνή αθλήτρια καλαθοσφαίρισης, Ζωή Δημητράκου. Η Ζωή Δημητράκου είναι γεννημένη στις 25 Μαΐου 1987 έχει ύψος 1,87μ. και αγωνίζεται ως Small Forward. Την περσινή σεζόν, η 29χρονη φόργουορντ έγινε η τρίτη Ελληνίδα αθλήτρια που αγωνίστηκε στο WNBA φορώντας την φανέλα των Washington Mystics των ΗΠΑ.

Επαναληπτική αγωνιστική εξέταση διαιτητών Εθνικών Κατηγοριών-Προσοχή στην επιμέλεια εφιστά η ΚΕΔ/ΕΟΚ

Η ΚΕΔ/ΕΟΚ γνωστοποιεί πως την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016, θα διενεργηθεί επαναληπτική αγωνιστική εξέταση των διαιτητών Εθνικών Κατηγοριών στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη και ώρα 11.00, σε τόπο που θα γνωστοποιηθεί σύντομα. Στην εξέταση αυτή θα προσέλθουν οι διαιτητές που θα ειδοποιηθούν σχετικά από την Επιτροπή.

Οι διαιτητές του Σαββατοκύριακου σε Α1 και Α2 γυναικών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της  σε Α1 και Α2 γυναικών που είναι οι εξής:

Οι διαιτητές του Σαββατοκύριακου στα Εθνικά πρωταθλήματα των ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι των αγώνων της  σε Α1, Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνική Ανδρών, που είναι οι εξής:

Στη Χαλκίδα και η αναμέτρηση Ελλάδα – Βουλγαρία για την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών ολοκληρώνει τον Νοέμβριο τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017.

Αρχίζει το Σάββατο το τουρνουά Διαμερισμάτων της Ε.ΚΑ.Σ.Θ για αθλητές γεννημένους το 2003-Ποιοι κλήθηκαν να αγωνιστούν

Το Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2016 στο γήπεδο Μικρας Β΄ αρχίζει το τουρνουά Διαμερισμάτων της Ε.ΚΑ.Σ.Θ  για αθλητές γεννημένους το 2003.

Δείτε τα καλάθια των αγώνων Σπόρτιγκ-ΓΣ Ηλιούπολης, Κυρίαρχοι-Ελευθερία και Ίκαρος-Άρης Πετρούπολης για την Α2 γυναικών

Παρά τρία… εκατό για τους νέους του Ανατόλια-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί της Μαλακοπής

Εντυπωσιακοί οι νέοι του Ανατόλια επικράτησαν εκτός έδρας της Μαλακοπής Πυλαίας με 40-97.

Ματαλών: «Ο Πανιώνιος φτιάχτηκε για να κερδίζει κάθε παιχνίδι!»

Αήττητος παραμένει ο Πανιώνιος μετά τις δυο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Α2 Κατηγορίας, δείχνοντας με το... καλημέρα τις διαθέσεις του. Ο Μάριος Ματαλών είναι ένα από τα “όπλα” του Νίκου Οικονόμου στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, που έχει βάλει ψηλά τον πήχη για τη νέα σεζόν. Αναλυτικά η συνέντευξη του πόιντ γκαρντ του Πανιωνίου στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΟΚ:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι των Ελληνικών ομάδων στις διοργανώσεις της FIBA- Οι ορισμοί Ελλήνων διαιτητών και κομισάριων

Η FIBA ανακοίνωσε τους ορισμούς διαιτητών και κομισάριων για τις διοργανώσεις της:

Αλλαγές ώρας έναρξης και γηπέδου σε αγώνες Α2 γυναικών και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Από την Επιτροπής Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω κωλύματος του γηπέδου, ο αγώνας ΠΑΣ Γιάννινα – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος, για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών (2ος Όμιλος) της 23/10/2016 αντί ώρας 14.00, θα διεξαχθεί ώρα 13.00, στο ΕΑΝΚ Ιωαννίνων.

Προπονητικό διήμερο στην Σάμο για το Αναπτυξιακό πρόγραμμα της ΕΟΚ

Η Τ.Ε. ΕΟΚ Σάμου, στην προσπάθειά της να αναπτύξει σε σωστές βάσεις το άθλημα, επιθυμεί να διοργανώσει προπονητικό διήμερο για τους αθλητές και τις αθλήτριες που είναι γεννημένοι τα έτη 2002 -2003-2004.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ γυναικών

Η τέταρτη αγωνιστική των Α΄ γυναικών ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Η επίσημη φωτογράφηση των ανδρών του ΠΚ Νεάπολης

Προετοιμασία με ελλείψεις για τον ΓΣ Λάρισας-Μπουλιάκης: «Πήραμε τα μηνύματα»

Με απουσίες πραγματοποιήθηκε και η σημερινή προπόνηση του ΓΣ Λάρισας, καθώς οι τραυματισμοί συνεχίζουν να «πονοκεφαλιάζουν» τον τεχνικό της Λαρισινής ομάδας, Θανάση Μπουλιάκη.

Δείτε τα καλάθια του αγώνα Ερμής Αγιάς-Αγρίνιο για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Δείτε τα καλάθια του αγώνα ΑΣ Καρδίτσας-Φίλιππος Βέροιας για την Β΄ Εθνική Ανδρών

Ξεπέρασε τους 300 πόντους στα πρωταθλήματα νεανίδων της ΕΚΑΣΘ η Ελενα Τσινέκε

Η Ελένη Τσινέκε με τους σημερινούς της πόντους έφτασε τους 319 και είναι η πρώτη εν ενεργεία σκόρερ στην ιστορία των πρωταθλημάτων νεανίδων από τότε που υπάρχει ένας όμιλος στην ΕΚΑΣΘ.

«Βόλτα» στην Ηλιούπολη για τις νεάνιδες του ΠΑΟΚ

Εντυπωσιακές οι νεάνιδες του ΠΑΟΚ  επικράτησαν στην Ηλιούπολη με 8-71 του ΕΟ Σταυρούπολης. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι αθλήτριες του «Δικεφάλου» δεχόταν δύο πόντους σε κάθε περίοδο.