9 Οκτ 2016

«Ανέβασαν στροφές» στο τέλος οι παίδες της Αρετσούς

Καλύτεροι στην τελευταία περίοδο οι παίδες της Αρετσούς επικράτησαν του Ανατόλια με 61-51.

«Εσπασαν το ρόδι» οι έφηβοι του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Πρώτη νίκη για το νεοσύστατο εφηβικό του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού που με νέο προπονητή τον έμπειρο Κώστα Τσελεμπή ο ο οποίος έχει έρθει σε συμφωνία με το σύλλογο εδώ και ένα μήνα περίπου, επικράτησε του Αγίου Γεωργίου Νεοχωρούδας με 56-49.

Επιτυχία για τους παίδες του Ζέφυρου

Με νίκη συνέχισε η ομάδα παίδων του Ζέφυρου την προσπάθεια της στον 6ο  όμιλο στο  πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ, καθώς επικράτησε της μαχητικής ομάδας της Αποκάλυψης στο ΔΑΚ Περαίας με 53-43.

Βόλτα στο Κερατσίνι για τις γυναίκες του Ολυμπιακού-Επικράτησαν με 47-118 του Φάρου-Τι δήλωσαν Καπογιάννη, Μάλτση και Καλτσίδου-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός όπως αναμενόταν επιβλήθηκε εύκολα στο πρώτο φετινό επίσημο ματς του Φάρου μέσα στο Κερατσίνι με 47-118 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Αθηναϊκό στην Γλυφάδα.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Αρης-ΠΑΟΚ για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Ευχαριστεί τους φιλάθλους ο ΚΣ Γέφυρας-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι με τον Ερμή Λαγκαδά

Το ΔΣ του ΚΣ Γέφυρας με ανακοίνωσή του, «αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει τους φίλους της ομάδας για την μεγάλη παρουσία τους στον σημερινό αγώνα με τον Ερμή Λαγκαδά καθώς παρά την ήττα η συμπαράσταση τους ήταν μεγάλη.

Φιλικά της ακαδημίας του Παναθλητικού Πειραματικού με το ΠΣ Ευκαρπίας-Φωτορεπορτάζ

Φιλικά σήμερα για τα τμήματα της ακαδημίας του Παναθλητικού Πειραματικού, με τα αντίστοιχα του ΠΣ Ευκαρπίας. Τα παιδιά το χάρηκαν και σε άκρως φιλικό και αθλητικό κλίμα, διασκέδασαν και στο τέλος φώναξαν όλα μαζί «μπάσκετ».

«Πέρασαν» από την Ηλιούπολη οι κορασίδες του Καλοχωρίου

Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο οι κορασίδες του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου επικράτησαν με 44-60 στην Ηλιούπολη του ΕΟ Σταυρούπολης.

Βραβεύτηκε για την προσφορά της στην Λευκάδα η Δήμητρα Κρητικού

Στο ημίχρονο του αγώνα με την Τερψιθέα Γλυφάδας, ο Δήμος του νησιού και η Νίκη Λευκάδας βράβευσαν την Δήμητρα Κρητικού για την προσφορά της στην ομάδα αλλά και στον αθλητισμό της Λευκάδας.

Αγιασμός στον Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού-Φωτορεπορτάζ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα ο φετινός αγιασμός όλων των τμημάτων της Ακαδημίας του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού.

Στιγμιότυπα από τον αγώνα κορασίδων Παναθλητικός Πειραματικό-Ηρακλής

Ανετη επικράτηση των παίδων του ΠΑΟΚ

Νέα νίκη για τους παίδες του ΠΑΟΚ με 92-44 απέναντι στην Ακαδημία Αστέρια. Φτάνοντας σε πολύ καλή απόδοση για μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού επικράτησαν στο ΠΑΟΚ Sports arena με άνεση έχοντας κορυφαίους αρκετούς παίκτες από την... δωδεκάδα.

«Πέρασαν» από την Καλλιθέα οι παίδες της Δόξας Δρυμού

Στον αγώνα του παιδικού πρωταθλήματος του 4ου ομίλου της ΕΚΑΣΘ που έγινε σήμερα στο Κλειστό Γυμναστήριο Καλλιθέας, νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η Δόξα Δρυμού, που επικράτησε του ΔΑΣΩ με 37-48.

Δείτε τα καλάθια του αγώνα Παναθηναϊκός-Κρόνος Αγίου Δημητρίου για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών

Στιγμιότυπα από τον αγώνα εφήβων ΗΟΟΡ-Παναθλητικός Πειραματικό

«Διπλό» στη ΜΕΝΤ για τον ΑΣΚ Λαγκαδά

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΑΣΚ Λαγκαδά σήμερα το μεσημέρι απέναντι στο Κολέγιο DEI στο κλειστό της ΜΕΝΤ καθώς επικράτησε με 55-64.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής Ανδρών

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Ανετη πρόκριση με… ντάμπλ σκορ στο κύπελλο ανδρών της ΕΚΑΣΘ για τον ΒΑΟ-Το πανόραμα της διοργάνωσης

Πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο ΒΑΟ επικράτησε με 80-40 της Αθλητικής Ακαδημίας Καλαμαριάς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΚΑΣΘ.

Ξεκίνημα με… περίπατο για το παιδικό της Νέας Ραιδεστού

Άνετη επικράτηση του παιδικού της Νέας Ραιδεστού επί του Ιωνικού Ιωνίας με 86-41, στον πρώτο επίσημο αγώνα του πρωταθλήματος, παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα.

Εύκολη πρόκριση για τον Πρωτέα Βούλας

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε στο «Ιβανώφειο» του Ηρακλή με 40-74 και προκρίθηκε στην οκτάδα του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

«Διπλό» στο «Ιβανώφειο» για το εφηβικό της ΧΑΝΘ

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι έφηβοι της ΧΑΝΘ που επιβλήθηκαν εκτός έδρας του Ηρακλή με 44-52.

Ανετο πέρασμα από το Πανόραμα για το εφηβικό της GBA

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι οι έφηβοι της GBA επικράτησαν εκτός έδρας του ΑΣ Πανόραμα με 55-76.

Νταμπλ-σκορ και… τέσσερα για την Αγχίαλο

Εντυπωσιακή στην επανάληψη η Αγχίαλος επικράτησε του Ικάρου Συκεών με 86-42. Ηταν ένα ήσυχο παιχνίδι με πολλές ελλείψεις από τις δύο ομάδες λόγω ίωσης.

Ανετες εντός έδρας επικρατήσεις για παιδικό και εφηβικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Με εντυπωσιακές νίκες συνέχισαν στα πρωταθλήματά τους οι έφηβοι και οι παίδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Αναλυτικά:

Ανετη επικράτηση για τον Αγιο Νικόλαο Καλαμαριάς

Εχοντας σημαντικό προβάδισμα μετά την δεύτερη περίοδο ο Αγιος Νικόλαος Καλαμαριάς επικράτησε με 67-44 του Αρίωνα Μενεμένης. Οι νικητές ήταν νωθροί στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο δεύτερο, με ένα ροτέισον, «πήραν κεφάλι» και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος.

«Περίπατος» της Νίκης Λευκάδας επί της Τερψιθέας

H Νίκη Λευκάδας είχε πολύ εύκολο έργο κόντρα στην Τερψιθέα Γλυφάδας και με το επιβλητικό 89-52 προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει σε δύο μήνες τον Παναθηναϊκό στο νησί.

Το πανόραμα του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών

Α' Φάση - 1ος Όμιλος

1η Αγωνιστική - Κυριακή 18/09/2016

Στις γυναίκες της Τερψιθέας Γλυφάδας ο Γιάννης Δαμαλής-Οι πρώτες του δηλώσεις

O Θεσσαλονικιός Γιάννης Δαμαλής θα είναι ο νέος προπονητής στην γυναικεία ομάδα της Τερψιθέας Γλυφάδας. Εχει διατελέσει επί δύο χρόνια assistant coach στο ανδρικό του Ηρακλή, ενώ το 2014-15 ανέλαβε τη θέση του πρώτου προπονητή στην Α2 και βοήθησε στην παραμονή της στην κατηγορία.

Ανετο «πέρασμα» της Δάφνης Αγίου Δημητρίου από την Πυλαία

Χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του αγώνα η Δάφνη Αγίου Δημητρίου νίκησε εύκολα στην Πυλαία την τοπική ΑΕ με 39-65 και προκρίθηκε στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει στις 18 Δεκεμβρίου τον Πρωτέα στην Βούλα.

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος «ζορίστηκε» για ένα ημίχρονο από την Ελευθερία στο Μοσχάτο (προηγήθηκε 33-39) αλλά στο δεύτερο πήρε την διαφορά και είχε εύκολο έργο πρόκρισης. Το τελικό 49-79, τηρουμένων των αναλογιών, δεν δείχνει την πραγματική εικόνα του αγώνα.

«Ξύπνησε» αργά ο Παναθλητικός-Ηττα στην Εργάνη από τον Αθηναϊκό με 66-61

Στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας o Aθηναϊκός  επικράτησε δίκαια στην Εργάνη του μαχητικού Παναθλητικού, με 66-61 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Φάρος Κερατσινίου-Ολυμπιακός.

Μεγάλη νίκη του Αρη στο ντέρμπι των «αιωνίων» για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών-Επικράτησε με 62-55 του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και προκρίθηκε στην «οκτάδα» του θεσμού

Υστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αρης σαφώς καλύτερος στην τελευταία περίοδο επικράτησε του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με 62-55 και προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Αρης-ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών, λεπτό προς λεπτό στις 14:00 από το «Αλεξάνδρειο»-Ενημέρωση και για τα υπόλοιπα παιχνίδια

Με ένα μεγάλο παιχνίδι αρχίζουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι γυναίκες του Αρη και του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ, αφού θα αγωνιστούν σε νοκ άουτ αγώνα στο «Αλεξάνδρειο» για την πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Η τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος παίδων ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ  που είναι το εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα στις Εθνικές κατηγορίες ανδρών και γυναικών

Πλούσιο είναι και το σημερινό μενού στις Εθνικές κατηγορίες με αγώνες για την Α1, Β΄ και Γ΄ Ανδρών καθώς και το κύπελλο Ελλάδας γυναικών. Αναλυτικά:

Εκπληκτικές οι καινούργιες στολές του ΑΟ Πολυγύρου-Φωτορεπορτάζ

Δείτε σε μαγνητοσκόπηση τον χθεσινό αγώνα των ανδρών της Νέας Ραιδεστού με τον Μαραθώνα και τον σημερινό των εφήβων με τα Βασιλικά

Δεύτερη νίκη για το ανδρικό του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Με ένα πειστικό τέταρτο δεκάλεπτο (4-21σκορ δεκαλέπτου) και αφού άφησε στα αποδυτήρια  το νωχελικό πρώτο ημίχρονο , το ανδρικό τμήμα του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού έφτασε στην επικράτηση με 58-70 στους Αμπελόκηπους επί της ΔΕΗ.

«Πέρασαν» από την Ιωνία οι έφηβοι των Μαχητών Δόξας Πεύκων

Εχοντας μεγάλη διαφορά στο σκορ μετά τη δεύτερη περίοδο οι έφηβοι των Μαχητών Δόξας Πεύκων επικράτησαν στην Ιωνία του Ιωνικού με 52-75.