2 Μαρ 2016

«Φόρτσαρε» στην επανάληψη ο Ζέφυρος

Καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζέφυρος επικράτησε με 52-35 του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 16-17 στο 15ο λεπτό, όμως στην επανάληψη οι παίκτριες της Περαίας πήραν διαφορά ασφαλείας και έφθασαν άνετα στη νίκη.

Πήρε το ντέρμπι ο Αστέρας Πλαγιαρίου

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αστέρας Πλαγιαρίου επικράτησε στα Βασιλικά με 47-39 του Φρυγανιώτη.

Μεγάλο «διπλό» στη Μίκρα για τον Πύργο Χαλάστρας

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο Πύργος Χαλάστρας επικράτησε στη Μίκρα του Ναύαρχου Βότση με 67-73.

Δίκαια επικράτηση για τους Αμπελόκηπους Μενεμένης

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι Αμπελόκηποι Μενεμένης επικράτησαν με 46-35 του Θερμαϊκού Θέρμης σε αγώνα για τις θέσεις 9-16 της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών.

Τα αποτελέσματα, οι βαθμολογίες και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

ΘΕΣΕΙΣ 1-8

«24 δευτερόλεπτα» με την Γωγώ Κανταρά

Σημερινή καλεσμένη των 24 δευτερολέπτων του http://www.basket247.gr/ ήταν η Γωγώ Κανταρά. H 23χρόνη με ύψος 1.74 πλέι-μέικερ ξεκίνησε την καριέρα της το 2000 από τον Ηρακλή. Το 2007 έπαιξε στον Θερμαϊκό Θέρμης ενώ το 2008 μέχρι και το 2012 και πάλι στον Ηρακλή. Την περίοδο 2012-2013 στον Άρη ενώ από το 2013 μέχρι και σήμερα με τα χρώματα της Νίκης Λευκάδας.

Εντυπωσιάζει με απανωτά νταμπλ-νταμπλ η Ηρώ Κουφογιάννη στο Λουξεμβούργο

Φοβερές εμφανίσεις πραγματοποιεί η Ηρώ Κουφογιάννη στο Λουξεμβούργο όπου αγωνίζεται με την ομάδα της Wiltz. Συγκεκριμένα στον πρώτο αγώνα για τα πλέι-οφ με την Telstar Hesperange στον οποίο ηττήθηκαν με 47-63 η Θεσσαλονικιά πέτυχε 25 πόντους, μάζεψε 21 ριμπάουντ, ενώ έδωσε και δύο ασίστ.

Οι σκόρερς και οι «μπόμπερς» του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών-Συνεχίζεται η μάχη Παπουλίδη-Ερμείδη στους πόντους

Μετά την εικοστή αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών, οι πρώτοι σε πόντους και τρίποντα είναι οι εξής:

Παναθλητικός Πειραματικό: «Το φιάσκο του Βόλου»

Από τον Παναθλητικό Πειραματικό πήραμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι ανακοίνωση για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου της Α2 γυναικών:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της Α1 και Α2 γυναικών

Οι διαιτητές και κομισάριοι για την 17η αγωνιστική της Α1 και την 19η της Α2 γυναικών έχουν ως εξής:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε κύπελλο Ελλάδας, Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνική ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε τελικό κυπέλλου Ελλάδας, Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνική ανδρών, που είναι οι εξής:

Παρόντες σε Ρίο και Φιλιππίνες οι Ελληνες διαιτητές

Η παρουσία δύο Ελλήνων διαιτητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και σε Προολυμπιακό Τουρνουά ανακοινώθηκε από τη FIBA.

Αλλαγές ωρών έναρξης σε αγώνες Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω κωλύματος του γηπέδου κι έπειτα από συμφωνία των δύο σωματείων, ο αγώνας ΑΣΕ Δούκα-ΓΣ Κύμης της 19ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών της 5/3/2016 θα διεξαχθεί στο γήπεδο του Αγίου Θωμά και ώρα 17.00.

Η πρώτη παρουσία του Φάρου Κερατσινίου στο Κύπελλο Ελλάδας-Τα εισιτήρια του τελικού

Ο Φάρος Κερατσινίου ήταν η φετινή μεγάλη έκπληξη στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η επιστροφή του στη διοργάνωση ήταν «εκκωφαντική», φτάνοντας από την Α2 Ανδρών ως τον τελικό. Μια επιστροφή που χρειάστηκε σχεδόν 40 χρόνια για να γίνει πραγματικότητα, αφού η πρώτη παρουσία της ομάδας μας πηγαίνει πίσω στο 1977.

Οι κληρώσεις της πέμπτης και της ημιτελικής φάσης των εφήβων και της τρίτης φάσης των παίδων της ΕΚΑΣΘ λεπτό προς λεπτό από τα γραφεία της Ενωσης-Τι προβλέπεται από τις προκηρύξεις

Αρχίζουν σε λίγη ώρα στα γραφεία της ΕΚΑΣΘ οι κληρώσεις της πέμπτης και της ημιτελικής φάσης των εφήβων και της τρίτης φάσης των παίδων της ΕΚΑΣΘ. Το μπλογκ είναι ήδη εκεί και θα σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την διαδικασία.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Οι βαθμολογίες της β΄ φάσης στην Α΄ γυναικών

Τα παιχνίδια της Α΄ γυναικών ξεχωρίζουν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ, που είναι το εξής:

Παρελθόν από την Λευκάδα η Γκίλ

Η αναμέτρηση με κόντρα στον Άρη Πετρούπολης ήταν η τελευταία της Τζάσμιν Γκίλ με τη φανέλα της Νίκης Λευκάδας αφού η 26χρονη γκαρντ αποτελεί πλέον παρελθόν από το συγκρότημα του Νίκου Δουβίτσα.

Βραβεύει Πετρόπουλο, Βασιλόπουλο και Δίπλαρο ο Εσπερος Πάτρας

Τον Κώστα Πετρόπουλο, τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και τον Νίκο Δίπλαρο θα τιμήσει ο Έσπερος Πάτρας στην εκδήλωση που θα γίνει για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του το Σάββατο 5 Μαρτίου στις 11:00 στο κλειστό γυμναστήριο «Παναγιά Αλεξιώτισσα».

Νίκη-μισή πρωτιά για το Τριάδι-Η βαθμολογία του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο ο Ατρόμητος Τριαδιου επιβλήθηκε με 83-59 στο ντέρμπι της αγωνιστικής του κολεγίου DEI και κάλυψε και τη διάφορα των 14 πόντων του πρώτου αγώνα.