1 Μαρ 2016

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Πύργος Χαλάστρας-Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ Κυμίνων Μαλγάρων για την Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Καλύτερος στην τελευταία περίοδο ο Πύργος Χαλάστρας Μαλγάρων επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι με 59-62 του ΠΑΟΚ Κυμίνων Νέων Μαλγάρων.

Εύκολο πέρασμα από το Νέο Ρύσιο για τις νεάνιδες του Ηρακλή-Η βαθμολογία

Εχοντας εντυπωσιακή διαφορά από τα πρώτα λεπτά οι νεάνιδες του Ηρακλή επικράτησαν άνετα στο Νέο Ρύσιο της Αναγέννησης με 34-69.

Στιγμιότυπα από το παιχνίδι Παναθλητικός Πειραματικό-Απόλλων Καλαμαριάς για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Ανετο «διπλό» για τον Ελλάνιο Δία

Καλύτερος σε όλο το παιχνίδι ο Ελλάνιος Ζευς επιβλήθηκε με 49-79 εκτός έδρας των Ελπίδων Ηλιούπολης.

Φωτορεπορτάζ του Γιώργου Λίτσα από τον αγώνα ΠΚ Νεάπολης-Αχιλλέας Τριανδρίας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα των αγώνων παμπαίδων ΔΕΚΑ-Αρης και παίδων ΔΕΚΑ 2 (Ελπίδες)-ΑΕ Πυλαίας

Νίκη για τους παμπαίδες του Καλοχωρίου-Ηττα για το μίνι κοριτσιών

Με άνετη εντός έδρας επικράτηση επί της δεύτερης ομάδας του Αίαντα Ευόσμου  ξεκίνησαν το τουρνουά της ΕΚΑΣΘ οι παμπαίδες του Μεγάλου Αλεξάνδρου Καλοχωρίου. Αντίθετα το μίνι κοριτσιών δεν τα κατάφερε με τον ΕΟ Σταυρούπολης. Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Ανετη επικράτηση των «Ασπρων» στον αγώνα All Star του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ (2003)

Το Σάββατο που μας πέρασε στο κλειστό γήπεδο Μίκρας Β διεξήχθη ο αγώνας All Star του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ αθλητών γεννημένων το 2003 με τους «Ασπρους» να επικρατούν των «Μπλε» με 68-37.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων της Παρασκευής που είναι το εξής:

Αύριο οι κληρώσεις των επόμενων φάσεων σε εφηβικό και παιδικό-Ποια σωματεία θα δώσουν το παρών

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Τετάρτη 2/3/2016 και ώρες 17:00 και 17:30 για τις κληρώσεις της πέμπτης φάσης των εφήβων και της τρίτης των παίδων αντίστοιχα:

Προπόνηση την Πέμπτη για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Εφήβων έχει προγραμματισμένη προπόνηση την Πέμπτη 3 Μαρτίου στις 16.00. Οι παίκτες που έχουν κληθεί είναι οι:

Αναβάλλεται ο αγώνας Ελευθερούπολη-Αρετσού-Επαναλαμβάνεται το παιχνίδι Αγρίνιο-Στρατώνι-Στα Μουδανιά τα εντός έδρας ματς της Γαλάτιστας-Αλλαγές ωρών έναρξης σε αγώνες Β΄, Γ΄ Εθνικής ανδρών και Α1 γυναικών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω κωλύματος του γηπέδου, ο αγώνας της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών ΓΣ Ελευθερούπολης-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς που είναι ορισμένος για τις 6/3/2016, αναβάλλεται.

Αρκετά παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Πήρε το ντέρμπι του Ευόσμου ο Εθνικός

Σε ένα κακό από μεριάς θεάματος ματς ο Εθνικός Ευόσμου νίκησε στο τοπικό ντέρμπι τον δυναμικό Αστέρα Κουκλουτζά με 45-43.

Σημαντική επιτυχία για τον Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Μεγάλη σημασίας νίκη πέτυχε ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς εκτός έδρας επί της νεανικής ομάδας του Βίκτωρα με 68-58 και συνεχίζει την πορεία του προς την κορυφή.

Δίκαια επικράτηση για τον Αγιο Δημήτριο

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Αγιος Δημήτριος επικράτησε στην έδρα του των Μύθοι Χαλάστρας με 68-53.

«Φόρτσαρε» μετά τη δεύτερη περίοδο η Δόξα Ασσήρου

Ακόμη μία νίκη για την Δόξα Ασσήρου με 74-52 επί του Λαχανά. Οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στην συνέχεια «πάτησαν γκάζι» και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην νίκη.

Πέρασε από τον Σταυρό ο ΑΣΚ Λαγκαδά

Συναρπαστικό ματς έγινε στο ΔΑΚ Σταυρού με νικητή την ομάδα του ΑΣΚ Λαγκαδά που επικράτησε με 55-63 του τοπικού Αριστοτέλη ύστερα από 45 λεπτά.

Σάκοτα: «Συγχαρητήρια στην ΧΑΝΘ για το Μουσείο»

Ο Ντράγκαν Σάκοτα, ένας από τους σημαντικότερους προπονητές στην ιστορία του Σέρβικου μπάσκετ μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την προσπάθεια της ΧΑΝΘ στο περιθώριο της επίσκεψης του στο Μουσείο:

Εύκολη πρόκριση για το παιδικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη στη Νεάπολη

Εχοντας εντυπωσιακό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι παίδες του Απόλλωνα Καλαμαριάς επικράτησαν στη Νεάπολη με 37-58 του ΠΚ και προκρίθηκαν στην τρίτη φάση της διοργάνωσης.

Διακόπηκε λόγω επεισοδίων ο αγώνας Λέοντες-Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Φοβερά πράγματα συνέβησαν στο πρώτο γήπεδο της Μίκρας πριν από λίγες ώρες στον αγώνα Λέοντες-Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς για την Γ2 ΕΚΑΣΘ ανδρών.

Πήρε το ντέρμπι και παρέμεινε δεύτερος ο Παναθλητικός-Πειραματικό

Παρά το πολύ άσχημο ξεκίνημα ο Παναθλητικός Πειραματικό επικράτησε με 70-67 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και κρατήθηκε μόνος του στη δεύτερη θέση.

«Πέρασε» και από το Ωραιόκαστρο ο Κεραυνός Αγίου Παύλου

Με απίστευτη απόδοση στην τελευταία περίοδο (επιμέρους σκορ 13-27) ο Κεραυνός Αγίου Πύλου επικράτησε στο Ωραιόκαστρο του ΔΑΣΩ με 73-83. Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα των τριών πρώτων δεκαλέπτων, όμως στο τέλος μίλησε η μεγάλη εμπειρία των νικητών.

Μεγάλη ανατροπή στο τέλος για την ΑΕΕ Τούμπας

Με εκπληκτική απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΕ Τούμπας ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων σε βάρος της και επικράτησε με 74-70 του Γαλαξία.

Δίκαια επικράτηση για το ΠΚ Νεάπολης

Καλύτερο μετά τη δεύτερη περίοδο το ΠΚ επικράτησε στη Νεάπολη με 64-53 του Αχιλλέα Τριανδρίας.