18 Φεβ 2016

Στα προημιτελικά του θεσμού και ο Κεραυνός Αγίου Παύλου-Το πανόραμα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Εχοντας προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ξεφεύγοντας στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε του Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 93-72 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ, όπου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Αστέρα Πλαγιαρίου.

Μεγά…λη πρόκριση στην «οκτάδα» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε με 49-48 στη Μίκρα της ΑΕΕ Τούμπας και προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Τα πρώτα αποτελέσματα των αγώνων για το πρωτάθλημα Λυκείων στα γήπεδα της Ανατολικής Θεσσαλονίκης

Αρχισαν χθες τα παιχνίδια για το πρωτάθλημα Λυκείων στα γήπεδα της Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Τα πρώτα αποτελέσματα είναι τα εξής:

Οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Μετά το τέλος της πρώτης φάσης στην Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών οι πρώτες σε πόντους και τρίποντα είναι οι εξής:

Πετυχημένο φινάλε στη φάση των ομίλων για τους νέους του ΠΣ Ευκαρπίας

Εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση του ομίλου στην προηγούμενη αγωνιστική, οι νέοι του ΠΣ Ευκαρπίας κέρδισε στον τελευταίο αγώνα των ομίλων τον Ιωνικό με 58-64.

Οι σκόρερς και οι «μπόμπερς» του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Μετά την δέκατη όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών, οι πρώτοι σε πόντους και τρίποντα είναι οι εξής:

Το βάρος στην τακτική «ρίχνουν» στην Εθνική Γυναικών

Στο φιλόξενο κλειστό «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας προπονήθηκε το  απόγευμα η Εθνική Γυναικών.  Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά από τρεις μήνες επέστρεψε στο συγκεκριμένο γήπεδο, όπου το Σάββατο στις 17:00 (ΕΡΤ2) θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2017.

Έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα η γυναικεία ομάδα της Νίκης Βόλου-Φωτορεπορτάζ

Μέσα σε οικογενειακή ατμόσφαιρα πραγματοποιήθηκε το Σάββατο η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας για το τμήμα γυναικών της Νίκης Βόλου.

Το πρόγραμμα του Σαββάτου στην ΕΚΑΣΘ

Ανακοινώθηκε από την ΕΚΑΣΘ το πρόγραμμα των αγώνων του Σαββάτου που είναι το εξής:

Το Σάββατο η επόμενη αγωνιστική του τουρνουά διαμερισμάτων της ΕΚΑΣΘ για γεννημένους το 2003-Ποιοι κλήθηκαν να συμμετάσχουν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι παρακάτω αθλητές γεννημένοι το 2003 να βρίσκονται το Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016 στο γήπεδο Μίκρας Β΄ στις 8:00 για τον αγώνα Βορράς – Κέντρο:

Λύμουρα: «Πρόκληση ο αγώνας με τη Ρωσία»

Ο αντίπαλος είναι εξαιρετικά δυνατός, αλλά οι παίκτριες της Εθνικής Γυναικών δεν πτοούνται. Βλέπουν την νίκη στο Σαββατιάτικο παιχνίδι με τη Ρωσία για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2017 ως μια μεγάλη πρόκληση και όπως τονίζει η Λολίτα Λύμουρα  με την ελληνική ψυχή και το πάθος μπορούν να τα καταφέρουν.

Την Τετάρτη στα Πεύκα ο επόμενος αγώνας της μικτής αγοριών ΕΚΑΣΘ-Ποιοι θα συμμετάσχουν

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 21:00 στο κλειστό γυμναστήριο  Πεύκων  οι παρακάτω αθλητές για τον αγώνα μικτή ΕΚΑΣΘ-Μαχητές Δόξας Πεύκων:

Αλλαγές ημερών και ωρών έναρξης σε αγώνες Α2 και Γ΄ Εθνικής Ανδρών

Από την επιτροπή πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΕ Ψυχικού– ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου 87 για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών της 27/02/16 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 16.00 στο κλειστό γυμναστήριο Ψυχικού.

Δύσκολη επικράτηση στη ΧΑΝΘ για τη μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ

Καλύτερη στην τελευταία περίοδο η μικτή αγοριών της ΕΚΑΣΘ επικράτησε στη ΧΑΝΘ με 67-78.

Έφτασε στη Χαλκίδα η αποστολή της Εθνικής Γυναικών-Φωτορεπορτάζ από την υποδοχή

Στη Χαλκίδα βρίσκεται  από το μεσημέρι η Εθνική Γυναικών όπου θα συνεχίσει την προετοιμασία της ενόψει του μεθαυριανού αγώνα με τη Ρωσία για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2017.

Λυπηρίδης, Βολιώτη και Χρηστίδης τα τιμώμενα πρόσωπα στην κοπή πίτας της ακαδημίας του Μαντουλίδη

Εορταστική εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας της, θα πραγματοποιήσει  την Κυριακή, 21  Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 11:30 η  Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης του Μορφωτικού Αθλητικού Συλλόγου Ευάγγελος Μαντουλίδης  στο Θέατρο του Πολιτιστικού και Αθλητικού Κέντρου των Εκπαιδευτηρίων στις εγκαταστάσεις του Γυμνασίου-Λυκείου (12ο χλμ. Ε. Ο.  Θεσσαλονίκης-Ν. Μουδανιών).

Προπόνηση για το κλιμάκιο Βορρά Νεανίδων και Κορασίδων

Από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοινώνεται ότι τη Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου στις  19:30, στο κλειστό γυμναστήριο της ΕΚΟ θα πραγματοποιηθεί προπόνηση των καλαθοσφαιριστριών του κλιμακίου Βορρά της Εθνικής Νεανίδων και Κορασίδων. Για το λόγο αυτό καλούνται οι παρακάτω αθλήτριες:

Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Δοκιμάζεται για το WNBA η Ζωή Δημητράκου-Δείτε τις δηλώσεις της

To Αμερικάνικο όνειρο θα ζήσει αυτό το καλοκαίρι η Ζωή Δημητράκου αφού συμφώνησε και υπέγραψε για να δοκιμαστεί στο καμπ των Ουάσιγκτον  Μίστικς του WNBA.  Αν καταφέρει να επιλεγεί, θα γίνει η τρίτη Ελληνίδα, μετά τις Αναστασία Κωστάκη και Εβίνα Μάλτση που θα αγωνιστεί στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου.

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από τον αγώνα Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου-Πύργος Χαλάστρας για την Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Εντυπωσιακή επικράτηση του Ποσειδώνα Καλαμαριάς

Αστραψε και βρόντηξε ο Ποσειδών Καλαμαριάς που νίκησε με το ευρύ 72-32 την ομάδα του Κανάρη. Αξιοσημείωτο γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο δεν σημείωσαν πόντο.

Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει ο Μέγας Αλέξανδρος Ηλιούπολης

Έπειτα από πολύ μέτρια εμφάνιση η ομάδα του Μεγάλου Αλέξανδρου Ηλιούπολης επιβλήθηκε του γηπεδούχου Εύριπου στο κλειστό της Καλλιθέας με 41-56.

«Κλείδωσε την πρωτιά» η Δόξα Ασσήρου

Νέα νίκη για την Δόξα Ασσηρου αυτήν την φορά εκτός έδρας επί του Αστέρα Κουκλουτζα με 45-53. Οι φιλοξενούμενοι που έχουν «κλειδώσει» την πρώτη θέση του ομίλου είχαν συνεχώς κεφάλι στο σκορ.

Οι βαθμολογίες εκκίνησης στην επόμενη φάση της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Την ερχόμενη Τετάρτη θα αρχίσει η επόμενη φάση της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών και οι ομάδες θα κατέλθουν με τα αποτελέσματα των μεταξύ τους αγώνων στην πρώτη φάση να ισχύουν κανονικά. Έτσι οι βαθμολογίες εκκίνησης είναι:

Το δεύτερο δεκάλεπτο έδωσε τη νίκη στην GBA Αστέρα Ιπποδρομίου

Εντυπωσιακές στη δεύτερη περίοδο οι γυναίκες της GBA Αστέρα Ιπποδρομίου επικράτησαν με 64-37 του Χορτιάτη. Οι παίκτριες του Σάκη Κυρκούση έκαναν σερί 22-5 στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο παίρνοντας διαφορά 20 πόντων.

«Ανέβασε στροφές» στην επανάληψη ο Ζέφυρος

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι και με πολύ καλή απόδοση στην επανάληψη ο Ζέφυρος επικράτησε με 47-34 του ΠΚ Νεάπολης. Οι νικήτριες αφιέρωσαν την επιτυχία στην Μπάλκογλου που γιόρτασε τα γενέθλιά της.

«Εσπασε το αήττητο» του ΕΟ Σταυρούπολης ο ΠΣ Ευκαρπίας

Νίκη γοήτρου πέτυχε ο ΠΣ Ευκαρπίας που επικράτησε στην έδρα του, του ΕΟ Σταυρούπολης αναγκάζοντάς τον στην πρώτη του ήττα στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.