17 Φεβ 2016

Στη δεύτερη θέση ο ΓΣ Μενεμένης

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής ο ΓΣ Μενεμένης επικράτησε με 51-54 στο Φρυγανιώτη τερματίζοντας στη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου, αφήνοντας στην τέταρτη την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων.

«Περίπατος» για τον Αστέρα Πλαγιαρίου

Με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιώργο Μοσχούλα ο Αστέρας Πλαγιαρίου επικράτησε με 42-19 του Θερμαϊκού Θέρμης. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν φανερή από την αρχή. Πρωταγωνίστρια των νικητριών και του αγώνα η Φρόσω Κάνουλα.

«Φόρτσαρε» μετά τη δεύτερη περίοδο ο Πύργος Χαλάστρας

«Πάτησε γκάζι» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Πύργος Χαλάστρας και επικράτησε με 44-67 στο Καλοχώρι του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή της Σαρηγιαννίδου μετά από πολύμηνη απουσία.

Τα αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες της πρώτης φάσης στους δύο ομίλους της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα από τον αγώνα παίδων GBA Αστέρας Ιπποδρομίου-Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου

highlights παιδικού 2ος όμιλος Αστέρας... από Babis_Mitkos

Νικολοπούλου: «θα δώσουμε τη μάχη μας στο παρκέ»

Ο μεγάλος αγώνας για την Εθνική Γυναικών πλησιάζει και η αναμέτρηση με τη Ρωσία το προσεχές Σάββατο στη Χαλκίδα θα κρίνει σε μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2017.

Το Σάββατο το ΑΕ Λάρισας-Πολύγυρος για τη Β΄ Εθνική Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι λόγω ταυτόχρονης διεξαγωγής αγώνα ποδοσφαίρου και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας ΑΕΛ – ΑΟ Πολυγύρου για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος όμιλος) αντί της 21/02/2016, θα διεξαχθεί στις 20/02/2016 και ώρα 17.00 στο ΕΑΚ Λάρισας.

Στα προημιτελικά του κυπέλλου ΕΚΑΣΘ ανδρών το ΠΚ Νεάπολης-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί των Βασιλικών-Το πανόραμα της διοργάνωσης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι το ΠΚ Νεάπολης επιβλήθηκε στην έδρα του με 65-60 των Βασιλικών και προκρίθηκε στην οκτάδα του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.

Αναχωρεί αύριο για Χαλκίδα η Εθνική Γυναικών- Απευθείας ο προκριματικός απέναντι στη Ρωσία- Αύριο η Media Day

Την προετοιμασία της στη Χαλκίδα θα συνεχίσει από αύριο η Εθνική Γυναικών ενόψει του αγώνα με τη Ρωσία που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 20 Φεβρουαρίου (17.00, ΕΡΤ2) στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» στο πλαίσιο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2017.

Τσεσμετζής: «Ηρθε το πλήρωμα του χρόνου»

Από τον πρώην πλέον προπονητή του Παναθλητικού-Πειραματικού, Γιάννη Τσεσμετζή,  πήραμε και δημοσιεύουμε την κάτωθι ανακοίνωση:

Παρελθόν ο Τσεσμετζής από τον Παναθλητικό-Πειραματικό

Από τον Παναθλητικό-Παναθλητικό λάβαμε την ακόλουθη ανακοίνωση:

Η κλήρωση της τέταρτης φάσης των εφήβων και της δεύτερης των παίδων λεπτό προς λεπτό από τα γραφεία της ΕΚΑΣΘ-Φωτορεπορτάζ

Αρχίζουν σε λίγο στα γραφεία της ΕΚΑΣΘ οι κληρώσεις της τέταρτης φάσης των εφήβων και της δεύτερης των παίδων. Το μπλογκ βρίσκεται ήδη εκεί και θα σας περιγράψει λεπτό προς λεπτό την διαδικασία.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Οι βαθμολογίες της Α΄ γυναικών

Τα παιχνίδια της Α΄ γυναικών ξεχωρίζουν στο σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ, που είναι το εξής:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της Α2 γυναικών

Οι διαιτητές και κομισάριοι για την 17η αγωνιστική της Α2 γυναικών έχουν ως εξής:

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνική ανδρών

Ανακοινώθηκαν από την ΕΟΚ οι διαιτητές και οι κομισάριοι σε Α2, Β΄ και Γ΄ Εθνική ανδρών, που είναι οι εξής:

Μπουγιουκλή: «Με υπομονή και επιμονή ήρθαν τα θετικά αποτελέσματα για τον ΔΑΣΩ»

Την έκτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο ΔΑΣ Ωραιοκάστρου στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών και η συνεργάτιδα του Νεκτάριου Καραγιαννίδη, Τάνια Μπουγιουκλή, δήλωσε στο μπλογκ τα εξής:

Μεγαλειώδης νίκη του Μαραθώνα επί του Τριαδίου-Η βαθμολογία του τρίτου ομίλου της Γ1 ΕΚΑΣΘ ανδρών

Επιβεβαιώνοντας τον κανόνα ότι στον τρίτο όμιλο της Γ1 κάθε παιχνίδι είναι ντέρμπι ο Μαραθώνας παίζοντας ψυχωμένα και συνεχίζοντας τον κανόνα που θέλει τα τέσσερα παιχνίδια μεταξύ Μαραθώνα και Τριαδιου να λήγουν με νίκη του φιλοξενούμενου επιβλήθηκε του Ατρόμητου Τριαδιου με 53-59.

Πρόκριση για παίδες και εφήβους του Μακεδονικού

Στην επόμενη φάση των πρωταθλημάτων της ΕΚΑΣΘ προκρίθηκαν τα τμήματα παίδων και εφήβων του Μακεδονικού. Στα πλαίσια της 17ης και τελευταίας αγωνιστικής οι παίδες γνώρισαν την ήττα με 62-47 απέναντι στον Ηρακλή στο «Ιβανώφειο», ενώ οι έφηβοι επικράτησαν εύκολα με 65-43 του Αστέρα Σίνδου εντός έδρας. Αναλυτικά: