15 Φεβ 2016

Πήρε το «θρίλερ» μετά από παράταση η ΑΕΕ Τούμπας

Απίστευτο παιχνίδι στη ΜΕΝΤ με την ΑΕΕ Τούμπας να επικρατεί μετά από 45 λεπτά με 87-86 του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν το προβάδισμα στο σκορ.

Δίκαια νίκη για τον Μαντουλίδη

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Μαντουλίδης επικράτησε με 74-63 της ΔΕΚΑ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και με 16 πόντους στο μέσο του τρίτου δεκάλεπτου, ενώ η ομάδα του Ευόσμου μείωσε στους έξι στα τέλη του, αλλά άμεσα η διαφορά ξανάφυγε υπέρ των Εκπαιδευτηρίων.

«Εκανε το μπαμ» το ΠΚ Νεάπολης

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι στη Νεάπολη με το ΠΚ να παίρνει τεράστια νίκη από τον Παναθλητικό Πειραματικό με 79-76. Το σκορ ήταν 19-42 στο 13ο λεπτό, και έγινε με σερί 25-0 των γηπεδούχων 44-42 στο 23ο λεπτό και λίγο αργότερα. 48-44.

Χωρίς προβλήματα η Μακαμπή

Εχοντας σημαντική διαφορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο η Μακαμπή επικράτησε με 59-47 του Αχιλλέα Τριανδρίας. Οι φιλοξενούμενοι που κατέβασαν κατά βάση εφηβική ομάδα μείωσαν κάτω από δέκα πόντους στην τελευταία περίοδο.

Καθαρή επικράτηση για τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας

Εχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα ο Ποσειδώνας επικράτησε με 82-69 στη Μηχανιώνα του Γαλαξία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε (60-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι καλύτερο.

Στους «οκτώ» του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ η Βεργίνα-Το πανόραμα της διοργάνωσης

Στην προημιτελική φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ προκρίθηκε η Βεργίνα μετά τη νίκη της με 59-52 επί του Κεραυνού Ωραιοκάστρου.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στην Α΄ ΕΚΑΣΘ ανδρών

Την Τετάρτη οι κληρώσεις των επόμενων φάσεων των πρωταθλημάτων εφήβων και παίδων-Ποια σωματεία θα δώσουν το παρών

Από την ΕΚΑΣΘ καλούνται οι εκπρόσωποι των παρακάτω σωματείων, όπως προσέλθουν στα γραφεία της Ένωσης την Τετάρτη 17/2/2016 και ώρες 17:00 κ 17:30 για τις κληρώσεις των επόμενων φάσεων  των πρωταθλημάτων εφήβων και παίδων αντίστοιχα.

Τιμήθηκε ο Κώστας Βασιλειάδης στην πίτα του Αθλου Αλεξάνδρειας-Φωτορεπορτάζ

Μέσα σε μια πολύ ζεστή ατμόσφαιρα και με την αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου Αλεξάνδρειας να γεμίζει ασφυκτικά από νωρίς, η Ακαδημία Άθλος έκοψε χθες την πρωτοχρονιάτικη πίτα της.

Απεβίωσε ο Γιώργος Αντωνακόπουλος-Συλλυπητήρια ανακοίνωση της ΕΚΑΣΘ

Ο πρόεδρος και τα μέλη του ΔΣ της ΕΚΑΣΘ με ανακοίνωσή τους, εκφράζουν την θλίψη τους για το θάνατο του Γιώργου Αντωνακόπουλου, ο οποίος έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 74 ετών. Ο παλαίμαχος σέντερ ξεκίνησε τη δεκαετία του ’60 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, πήρε μεταγραφή στον Αρη και ανέλαβε σαν προπονητής τα τμήματα υποδομών του.

Νίκες για άνδρες και παίδες του Ερμή Καλαμαριάς-Πρόκριση στην επόμενη φάση για το δεύτερο τμήμα

Με νίκη συνέχισε το ανδρικό του Ερμή Καλαμαριάς, που επικράτησε εντός έδρας επί των Ιπποτών Χαριλάου με 65-60.

Σημαντική επιτυχία των παίδων του Ιωνικού

Ο Ιωνικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Δύσης για το παιδικό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 53-50 του Αίαντα Ευόσμου.

Εύκολη επικράτηση για το παιδικό του Κεραυνού Ωραιοκάστρου

Στον τελευταίο αγώνα του παιδικού πρωταθλήματος που έγινε την Κυριακή στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεοχωρούδας, μεταξύ των ομάδων Κεραυνός Ωραιοκάστρου-Δόξα Δρυμού, νικητής αναδείχθηκε ο γηπεδούχος Κεραυνός με 71-36

Πήρε το ντέρμπι η ΡΒΑ

Σημαντική επιτυχία για την ΡΒΑ που επικράτησε στο ντέρμπι με 68-59 του Κολεγίου DEI. Aν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με εννέα πόντους, 5.30 λεπτά πριν την λήξη, με ένα εκπληκτικό σερί 23-4 κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη. Αξιοσημείωτο είναι ότι για τους γηπεδούχους σκόραραν και οι δέκα παίκτες που αγωνίστηκαν.

«Βόλτα» στην Πολίχνη για τον Αστέρα Κουκλουτζά

Ανετο πέρασμα από το κλειστό της Πολίχνης για τον Αστέρα Κουκλουτζά που επικράτησε με 17-70 των Μετεωριτών.

Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από το παιχνίδι Ανατόλια-ΠΣ Ευκαρπίας για τη Β΄ Εθνική Ανδρών

Δωδέκατη επιτυχία για το παιδικό του Αετού Κιλκίς

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της ΕΚΑΣΚΕΜ στο ΔΑΚ Πολυκάστρου ο τοπικός Εύαθλος υποδέχθηκε τον Αετό Κιλκίς με την φιλοξενούμενη ομάδα να επικρατεί με 20-84.

Μία ώρα νωρίτερα το Εσπερος Λαμίας-Αρης Νίκαιας για την Γ΄ Εθνική Ανδρών

Από την Επιτροπή Πρωταθλημάτων της ΕΟΚ ανακοινώθηκε ότι, για συγκοινωνιακούς λόγους και μετά από συμφωνία των δύο Σωματείων, ο αγώνας Εσπερος Λαμίας-Αρης Νίκαιας για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών (2ος όμιλος) της 21/02/2016 αντί ώρας 17.00, θα διεξαχθεί ώρα 16.00 στο κλειστό γυμναστήριο «Χαλκιοπούλειο».

Το πρόγραμμα των μαθημάτων της σχολής βοηθών διαιτητών-κριτών στη Θεσσαλονίκη

Από την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ανακοινώνεται ότι τα μαθήματα της σχολής βοηθών διαιτητών-κριτών ξεκινάνε στις 15 Φεβρουαρίου στα γραφεία του συνδέσμου διαιτητών Θεσσαλονίκης (Βαλαωρίτου 7, 4ος όροφος). Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Συνέντευξη Τύπου στη Χαλκίδα για το παιχνίδι της Εθνικής γυναικών-Τι τόνισαν οι επίσημοι-Φωτορεπορτάζ

Η Χαλκίδα ετοιμάζεται να φιλοξενήσει για δεύτερη φορά την Εθνική ομάδα γυναικών, που έχει βρει στην πόλη το... σπίτι της για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ.

Προπόνηση την Τετάρτη για το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων-Ποιοι κλήθηκαν

Το κλιμάκιο Νότου της Εθνικής Παίδων έχει ραντεβού για προπόνηση την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου στα βοηθητικά του ΟΑΚΑ, στις 15.45. Οι παίκτες που έχουν κληθεί είναι οι:

Οι πρώτες των αριθμών στην Α1 Γυναικών-Χατζηνικολάου και Χαλιβέρα προηγούνται σε ασίστ και κλεψίματα

Χωρίς αλλαγή έμεινε η κορυφή σε τέσσερις από τις πέντε βασικές κατηγορίες στατιστικής μετά και τη 15η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Η... σκυτάλη πέρασε στην Αμέλια Σίμονς της Τερψιθέας στο σκοράρισμα, αφήνοντας τη Λικέντρα Τζόνσον στη δεύτερη θέση.

Οι κορυφαίοι της στατιστικής στην Α2 Ανδρών

Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης διατήρησε τα ηνία στο σκοράρισμα στην Α2 Ανδρών μετά και τη 17η αγωνιστική. Η κορυφή όμως σε ασίστ και κλεψίματα άλλαξε χέρια.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών-Τι ειπώθηκε και ποιοι παραβρέθηκαν στην σημερινή κλήρωση-Φωτορεπορτάζ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στα γραφεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης η κλήρωση του φάιναλ φορ του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών που θα διεξαχθεί 18-20 Μαρτίου στη Λευκάδα.

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ-Η βαθμολογία της Α΄ ανδρών

Τα παιχνίδια της Α΄ ανδρών ξεχωρίζουν από το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ που είναι το εξής:

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των ακαδημιών του Θερμαϊκού Θέρμης και του Αίαντα Ευόσμου

Φωτορεπορτάζ από τα φιλικά των ακαδημιών του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού και των Μετεωριτών

Στην Α1 γυναικών και του χρόνου η Τερψιθέα Γλυφάδα

Η Τερψιθέα πανηγυρίζει την παραμονή της στην Α1 κατηγορία μετά την εκτός έδρας νίκη επί του ουραγού Αρη στην Πετρούπολη με 76-62. Το συγκρότημα του Στέφανου Παπασπυριδάκου αν και αντιμετώπισε κάποιες δυσκολίες μέχρι το 28', πήρε μια διαφορά ασφαλείας και κράτησε τη νίκη που δίνει την σωτηρία.

Παρά δύο… εκατό για το εφηβικό του Ηρακλή

Για την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ οι έφηβοι του Ηρακλή επικράτησαν με 98-46 της ΜΕΝΤ.

Πήρε το ντέρμπι ο ΑΣΚ Λαγυνών

Με νίκη συνέχισε ο ΑΣΚ Λαγυνών την προσπάθεια της στο πρωτάθλημα της Γ1 ΕΚΑΣΘ αφού επικράτησε με 56-52 των Κενταύρων.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα Πρωτέας Βούλας-Νίκη Λευκάδας για την Α1 γυναικών

Ανετη νίκη για το εφηβικό της ΕΚ Σταυρούπολη

Εχοντας προβάδισμα σε όλο τον αγώνα οι έφηβοι της ΕΚ Σταυρούπολη επικράτησαν με 79-64 του Ναύαρχου Βότση.

Δύσκολη επικράτηση για τις Ελπίδες Ηλιούπολης

Το ροζ φύλλο πήραν οι Ελπίδες Ηλιούπολης στον εντός έδρας αγώνα με τους Μύθους Χαλάστρας κερδίζοντας τους με 70-62.

«Φόρτσαρε» μετά τη δεύτερη περίοδο ο Αριστοτέλης Σταυρού

Καλύτερος μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Αριστοτέλης επικράτησε στο Σταυρό της Αναγέννησης Φλόγας με 61-47

«Κατοστάρα» στο τέλος της σαιζόν για το παιδικό του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Με άνετη νίκη έκλεισε την αγωνιστική χρονιά η παιδική  ομάδα του Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού, φθάνοντας σε ρεκόρ 5-11 στο όμιλο καθώς επικράτησε με 100-49 του Πύργου Χαλάστρας.

Νέα άνετη επικράτηση για τον Ηρακλή Μελίκης

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Ηρακλής Μελίκης επικράτησε των Ατρομήτων Νέας Σάντας με 81-55.

Νίκη γοήτρου στον… πόντο για τις κορασίδες του Ηρακλή

Με καλάθι της Δαιμονάκου δύο δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα η ομάδα κορασίδων του Ηρακλή επιβλήθηκε της μικτή ΕΚΑΣΘ με 56-57.

Πλούσιο φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τα φιλικά των ακαδημιών της GBA και του ΠΑΟΚ