Σημαντική επιτυχία για την Ασπίδα Ξάνθης

Σε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερα χαμηλό σκορ η Ασπίδα επικράτησε στην Ξάνθη με 36-32 του ΑΟ Σερρών. Οι νικήτριες έπιασαν πολύ καλή εμφάνιση στην δεύτερη περίοδο, όταν και προηγήθηκαν με 24-14.
Οι Σερραίες με την σημαντική προσθήκη της Μαρίνας Μπακιρτζίδου και της Μαραγκού, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων και μείωσαν σε 31-30 στο 35ο λεπτό. Όμως στο τέλος με σερί 5-2 οι παίκτριες της ομάδας της Θράκης πήραν την σημαντική νίκη, καθώς είχαν και περισσότερες επιλογές.
Δεκάλεπτα: 8-8, 24-14, 26-24, 36-32
Διαιτητές: Μαλτέσιος-Πλατέλα
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Καραλίδου Σ. 15(3), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου, Παπαχρυσοβέργη 5, Καραλή, Λαζαρίδου, Σαρβάνη 4, Σουλιώτη 6, Μαμαλίγκατζη 2, Καραλίδου Β., Καρακώστα.
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ(Δώδος): Μαραγκού 4, Τόγα 8, Μπακιρτζίδου Α. 2, Μπακιρτζίδου Μ. 11, Τζιαμπάζη, Νασιάκου 5(1), Λαδοπούλου 2.