Πανίσχυρος στην ...Πλατεία ο Πανιώνιος

Υποψιασμένος ο Πανιώνιος μετά την ζημιά που πήγε να πάθει με την Τερψιθέα επικράτησε ποιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 69-59 του Κρόνου Αγ. Δημητρίου στο κλειστό της Αρτάκης.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξέφυγε 23-11 στο δεκάλεπτο και 38-20 στο ημίχρονο με όπλο τον πλουραλισμό και την εξαιρετική άμυνα ενώ επέστρεψε η Πωλίνα Σταμπούρλου .

Στο δεύτερο ημίχρονο με αιχμή του δόρατος επιθετικά την Σπαθάρου (12 πόντοι σε πέντε λεπτά)  ο Κρόνος θέλησε να κάνει την αντεπίθεση του ωστόσο ο Πανιώνιος έβρισκε απαντήσεις στις δικές του επιθέσεις και η διαφορά παρέμενε στο συν 13 στα μέσα του δεκάλεπτου (48-35).

Η αποχώρηση από τον αγωνιστικό χώρο της Σπαθάρου λόγω τραυματισμού έβαλε δύσκολα στον Κρόνο που βρέθηκε πίσω 56-35 αλλά και πάλι μείωσαν οι φιλοξενούμενες 56-43 στο τέλος του  δεκαλέπτου.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενες πλησίασαν  και άλλο 58-50 και τα φαντάσματα της Τερψιθέας άρχισαν να πλανώνται στο Αρτάκης . Αλλά ως εκεί αφού οι «κυανέρυθρες» πήραν τελικά το ροζ φύλο με 69-59.

Πρώτη σκόρερ από πλευράς Πανιωνίου η Χίλι με 14 πόντους ενώ την ακολούθησαν οι Πατεράκη και Στεφανίδου με 13 και 10 αντίστοιχα. Από πλευράς Κρόνου Σπαθάρου και Σίντι πέτυχαν από 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-11, 38-20,  56-43, 69-59
Διαιτητές: Αναστασίου-Αντωνίου
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας) : Πέτερσεν 8, Τσίκα, Χίλι 14, Τσιαδή 5(1), Μπότσαρη 6, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Στεφανίδου 10(1), Πατεράκη 13(1), Γρηγορίου 4
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Λαγοπόδης) : Τζανετάτου, Αυτζή 10, Σπαθάρου 16, Γκράις 13,  Σταμάτη, Οικονομίδου,  Ξάνθου, Γασπαράτου, Σίντυ 16, Κυριακοπούλου 4