Ηττα με… πολλές ελπίδες πρόκρισης για την Εθνική γυναικών-Πρώτη στον όμιλο η Ρωσία

Δεν τα κατάφερε στο Κουρσκ η Εθνική Ελλάδας Γυναικών, γνώρισε την ήττα από τη Ρωσία με 67-53, αλλά εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2017.

Στον τελευταίο αγώνα του στα προκριματικά το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα λύγισε από τις Ρωσίδες, οι οποίες κατέκτησαν την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση. Πλέον, οι Ελληνίδες διεθνείς θα πρέπει να περιμένουν να τελειώσουν όλες οι αναμετρήσεις της ημέρας (23/11), προκειμένου να δουν εάν θα εξασφαλίσουν την παρουσία τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μέσω της δεύτερης θέσης. Συγκεκριμένα, θα προκριθούν οι έξι καλύτερες δεύτερες ομάδες των εννέα ομίλων των προκριματικών.

Η Εθνική ομάδα προσπάθησε απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο, αλλά και είχε δύο άσχημα δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τρίτο.  Η Ρωσία ξεκίνησε καλά τον αγώνα κάνοντας το 9-2, η Ελλάδα μείωσε σε 9-6 για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 13-8.

Η συνέχεια δεν ήταν καλή για τις διεθνείς μας, καθώς η Ρωσία εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και άρχισε να αυξάνει τη διαφορά και στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 42-17. Η Σπανού είχε πετύχει έξι πόντους δίνοντας μεγάλες μάχες κάτω από το καλάθι, ενώ από τη Ρωσία η Βαντέεβα στο πρώτο μισό του αγώνα είχε 10 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τη Ρωσία να ξεφεύγει με 62-39 στο 30ο λεπτό. Η Εθνική ομάδα, όμως, δεν τα παράτησε και με όπλο την άμυνά της έτρεξε ένα σερί 13-0. Μείωσε σε 65-52, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τη Ρωσία νικήτρια με 67-53.

Δεκάλεπτα: 13-8, 42-17, 62-39, 67-53
ΡΩΣΙΑ: Ζέντικ 8(2), Μούσινα 2, Μπελιάκοβα 10(2), Βαντεεβα 20, Λεφτσένκο 4, Βίντμερ 5, Κιρίλοβα 6(2), Σάποβα, Μπέλγκοβα 8(2), Σερεπάνοβα, Μάιγκα 4, Ανοϊκινα.

ΕΛΛΑΔΑ: Νικολοπούλου 2, Δημητράκου 12, Χατζηνικολάου 6, Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 7(1), Σωτηρίου, Κοσμά 3(1), Σπανού 11, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 12.