Ομορφο μπάσκετ και νέα πρόσωπα για τον Εθνικό Ευόσμου

Επιβλητική νίκη με όμορφο μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, πέτυχε ο Εθνικός Ευόσμου επί του Ευρίπου με 80-45.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή του παιχνιδιού δυνατά και κλείσανε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 με το σκορ να διαμορφώνεται στο 20-7. Ο ρυθμός του Εθνικού κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, όπως και η ποιότητα του μπάσκετ με το ημίχρονο να κλείνει στο +18 στο 40 - 22.

Το τρίτο δεκάλεπτο είναι συνήθως το «κακό» για την ομάδα, όπως διαπιστώθηκε σε προηγούμενα παιχνίδια αλλά από σήμερα αποτελεί παρελθόν, καθώς ήταν το πιο παραγωγικό επιθετικά (21 πόντους) και με το μικρότερο παθητικό αμυντικά (6 πόντους). Το τέταρτο έκλεισε στο 19-17 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 80-45.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην αποστολή της ομάδας περιλήφθηκαν δύο νέα πρόσωπα, οι Μπλάντας - Ξενοδοχίδης, οι οποίοι είχαν θετική παρουσία.

Δεκάλεπτα: 20-7, 40-22, 61-28, 80-45
Διαιτητές: Αναστασιάδης-Κιλιπίρης
ΕΘΝΙΚΟΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Οταμπασίδης): Κουτσουκίδης 15(2), Μπλάντας 12, Σοφιανίδης 11(1), Πολύχρους 10, Χουρίδης 8, Καραμπίδης 7(1), Μημίκος 5(1), Γκάζος 3(1), Χιτ 3, Παλλάκης 2, Καπέτας 2, Ξενοδοχίδης 2.

ΕΥΡΙΠΟΣ(Παπαλύρας): Παπαλύρας 11(1), Κουμαρίδης 9, Σκίπης 8(1), Βουτσάς 8(2), Μηνάς 5(1), Αγγελίδης 4, Μερτζανίδης, Λιαμπάς, Γιαννέρης, Ηλιαδέλης.