«Βήμα» πρόκρισης για την Εθνική γυναικών-Επικράτησε με 95-67 της Βουλγαρίας-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η Εθνική γυναικών επικράτησε εύκολα της Βουλγαρίας με 95-67 για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ, παραμένοντας στο «παιχνίδι» της πρόκρισης. Πλέον η Ελλάδα περιμένει και το αποτέλεσμα της Ρωσίας, με την οποία θα παίξει την πρώτη θέση του ομίλου στις 23/11.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο δεύτερο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 9-2. Η ελληνική ομάδα φαινόταν να ελέγχει τον ρυθμό αλλά η Βουλγαρία, με την Ντιμίτροβα να την οδηγεί, μείωσε άμεσα την διαφορά ενώ στο 8’ ισοφάρισε σε 17-17, με την Ελλάδα να προηγείται στο 10’ με 21-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα ανέβασε «στροφές» και στο 14’ ήταν μπροστά στο σκορ με 37-25. Με τις Σπανού και Καλτσίδου να δίνουν λύσεις στην επίθεση, η Εθνική ομάδα έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και είχε απαντήσεις σε κάθε μικρό ξέσπασμα της Βουλγαρίας, με το ημίχρονο να βρίσκει την «γαλανόλευκη» στο +14 (49-35), με την Κόστοβα να ευστοχεί σε τρίποντο πίσω από το κέντρο, στην εκπνοή του εικοσαλέπτου.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Εθνική ομάδα της Ελλάδας να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα. Η Βουλγαρία πίεσε στην άμυνα και δυσκόλεψε το έργο της ελληνικής ομάδας αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα, καθώς στο 30’ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγούνταν με 69-54. Στην τελευταία περίοδο, οι Βουλγάρες ανέβασαν «ταχύτητα», πίεσαν περισσότερο και οδήγησαν σε λάθη την ελληνική ομάδα αλλά γρήγορα βρήκε πάλι την συγκέντρωσή της και τελικά έφτασε στη νίκη με 95-67.

Δεκάλεπτα: 21-19, 49-35, 69-54, 95-67
Διαιτητές: Σμίλιανιτς (Σερβία), Σταζιεφ  (ΠΓΔΜ), Μουαλέμ (Ισραήλ)
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς):  Σταυρίδου 2, Νικολοπούλου 9, Χατζηνικολάου 16(1), Δημητράκου 13, Μάλτση 17(3), Παπαμιχαήλ 2, Σωτηρίου Κοσμά 1, Σπανού 15(1), Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 20(1).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπόσκοφ): Κότσεβα, Ιβάνοβα 4, Κόστοβα 5(1), Τόμοβα 15, Βοϊνόβα 6, Ντιμίτροβα Ρ. 8, Ντιμίτροβα Ρ. 18(5), Γκεοργκίεβα 6, Πέτεβα, Σαρενκάποβα, Στοϊτσεβα 5.