Οι αγώνες της πρώτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ είχαμε το περασμένο Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά οι αγώνες της 1ης αγωνιστικής:

NEW ADVERT – MEDICAL 81-48

Στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν, η Πρωταθλήτρια New Advert επικράτησε εύκολα επί της αξιόμαχης Medical με 81-48. Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-6, δεχόμενοι μόνο 6 πόντους από τον σέντερ των αντιπάλων, Αλέξανδρο Τσουκαλά. Ξεχώρισαν οι Ψύλλας και Φαρμάκης από τους νικητές, ενώ από τους ηττημένους οι Στυλιανού και Καζάκος.
Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Στούμπος.
Δεκάλεπτα: 27-6, 48-21, 64-35, 81-48.
NEW ADVERT (Τσαβέας): Κολυμβάνος 7(1), Σαρικού 3, Ποτουρίδης 3(1), Μυτιληναίος 10(2), Φακαλής 5(1), Σταμάτης, Ψύλλας 13, Πανταζής 15(3), Φαρμάκης 14(1), Οξούζης 8, Δέλλιος 3.
MEDICAL (Καζάκος): Τζιτζιμπάσης 6, Κουκής, Στυλιανού 19(2), Μάου, Θεοδοσιάδης 4, Φελουκίδης 5, Κουλαξής, Καζάκος 8(1), Τσουκαλάς 6.

S.B.C. «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» - Α.Π.Ο.Κ.Μ.  80-54

Στο πρώτο παιχνίδι για το φετινό πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, η SBC επιβλήθηκε στο γήπεδο ΕΚΟ της νεοφώτιστης ομάδας της ΑΠΟΚΜ με 80-54, σημειώνοντας την πρώτη  νίκη της στο πρωτάθλημα.
Η SBC  ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-11, με καλή κυκλοφορία της μπάλας απέναντι στην άμυνα ζώνης της ΑΠΟΚΜ, όμως τελικά έκλεισε το ημίχρονο με 32-27, αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ομάδα υπήρξε αρκετά ανταγωνιστική, παίζοντας καλή άμυνα και πραγματοποιώντας πολλούς αιφνιδιασμούς, αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει στα ίδια επίπεδα απόδοσης στη συνέχεια του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η SBC παίζοντας σύνθετη ζώνη 1-4 πάνω στον Κολεονίδη, περιόρισε επιθετικά την ΑΠΟΚΜ, και έτσι η διαφορά ξέφυγε τελικά στους  26 πόντους, μετά από συνεχείς αιφνιδιασμούς και επιθετικά ριμπάουντ.
Από τους νικητές καλύτεροι οι Βλαχάκης (κυρίαρχος και στις δύο ρακέτες) και Γκοτζαμανίδης (εξαιρετική άμυνα και οργάνωση του παιχνιδιού), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γκανάτσας και Κολεονίδης .
Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Κασόλης.
Δεκάλεπτα: 24-11, 32-27, 58-40,80-54.
SBC (Παζαρλής): Στεργίου , Σταυρόπουλος 5 (1), Γεροθανάσης 4, Παζαρλής 22(2), Γκοτζαμανίδης 3(1), Βλαχάκης 34(1), Τάνης 6(1), Αργυρόπουλος 6.
ΑΠΟΚΜ (Γκανάτσας): Καζέλης, Γκανάτσας 23(3), Βατάλης, Κολεονίδης 13(2), Τζιότζιος 14(1), Αγγελιδης 4.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ – AGT GROUP B.C.  86-43

Πρεμιέρα με νίκη στο Πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ για τον Ιπποκράτη, που κέρδισε τη νεοφώτιστη AGT Group B.C. με το ευρύ 86-43.
Μετά το 14-9 την πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στους 16 στο ημίχρονο (33-17) και πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγαν με 62-25, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους.
Από τους νικητές ξεχώρισε ο νεαρός (και πρωτοεμφανιζόμενος) Αντρέας Οικονόμου, ενώ από τους ηττημένους, που παρά το ευρύ σκορ που δέχθηκαν έδειξαν καλά στοιχεία,  διακρίθηκαν οι Ξενιτίδης και Γεωργιάδης.
Διαιτητές: Τσαρδούλιας, Αναστασιάδης.
Δεκάλεπτα: 14-9, 33-17, 62-25, 86-43.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κουμαράς): Νικολαίδης 2, Οικονόμου 14, Νίκου 12(2), Σύρος 9(1), Προδρομίδης 13(2), Ταλιώτης 6, Χοτουμανίδης Π. 7, Σιόλας 10(2), Χοτουμανίδης Χ. 2, Χιτ 8, Πάγκος 3(1).
AGT GROUP B.C. (Παπαδόπουλος): Σκορδάλης 6, Ματσιάς 2, Ξενιτίδης 9(1), Θεοχαρόπουλος 5(1), Παπαδόπουλος, Γεωργιάδης 9(1), Παπάζογλου, Κολέρδας 2, Τσουματίδης 4, Μανωλής, Γκάτζος 6.

KYANA – EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ 79-65

Σ’ ένα πολύ καλό παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή το βράδυ στο γήπεδο ΕΚΟ, η ΚΥΑΝΑ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, χάρη στην καταπληκτική της εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι νικητές, με ηγέτη τον αρχηγό Γιάννη Βασιλειάδη που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, ξέφυγαν με 17 πόντους διαφορά στο χρονικό αυτό σημείο και δεν απειλήθηκαν ξανά. Από τους ηττημένους, που εμφανίστηκαν με ανανεωμένο ρόστερ και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία ως ομάδα, ξεχώρισε ο Γιώργος Μητσικούδης, επίσης με 26 πόντους.
Διαιτητές: Καρκαλέτσης, Ηλιόπουλος.
Δεκάλεπτα: 18-18, 33-27, 60-43, 79-65.
ΚΥΑΝΑ (Βασιλειάδης): Κοσμάς 1, Uchendu 7, Δημητρίου 21, Χανής 13, Βασιλειάδης 26(1), Ζωγράφος, Καραγιάννης 11(1).
EL TOROS / ΚΩΦΟΙ Π. ΜΕΛΑ (Βιολιστής): Βιολιστής 2, Μουργκάς Κ. 5, Κατρανίτσας 5(1), Μητσικούδης 26(4), Γεροβασιλείου 4, Κωστούδης, Τζαβέλας 9(1), Γούσιος 8(2), Παχούμης 4, Μουργκάς Δ, 2.

ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ - HAPPY FIT  79-46

Πρώτη νίκη για τον Χείμαρρο, που μπήκε με το δεξί στο νέο Πρωτάθλημα, κερδίζοντας με σχετική ευκολία τη νεοεισελθούσα στο Πρωτάθλημα ομάδα Happy Fit. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ και σταδιακά αύξαναν τη διαφορά σε όλο το σαραντάλεπτο, μέχρι το τελικό 79-46.
Διαιτητές: Λαϊδης, Μιμηκόπουλος.
Δεκάλεπτα: 21-12, 39-26, 62-39, 79-46.
ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ (Γραμματίκας): Γεράκης 10(2), Αυγέρης 13, Νατσιόπουλος 14, Καλαϊτζίδης 4, Νιγδέλης 2, Στοϊλας 2, Κοτζαμπάσης 12(1), Μιχαηλίδης 6(2), Σμυρνιός 11(1), Γραμματίκας 5.
HAPPY FIT (Συμεωνίδης): Αγγελίδης 11, Τσουλής 4, Κοντογιαννίδης 3, Πολυχρονιάδης 2, Χολερίδης, Συμεωνίδης 6(2), Κυβρακίδης 10(2), Κουρκουρίδης, Μιχαηλίδης 1, Αλεπάκης 8, Τερζιμπασόγλου 1.

COCA COLA 3E – SALONICA ROCKETS 77-50

Εύκολο απόγευμα για την Coca Cola 3E την Κυριακή το απόγευμα στο γήπεδο ΕΚΟ, καθώς με 4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε την πρωτοπορία στο σκορ και έθεσε τις βάσεις για την άνεση επικράτηση.   Καλύτεροι του αγώνα οι Μουρίκης από την Coca Cola 3E και Καϊσης από τους Salonica Rockets.
Διαιτητές: Δαγκούδης Β., Δαγκούδης Κ.
Δεκάλεπτα: 18-7, 35-19, 56-35, 77-50.
COCA COLA 3E (Πλακίδας): Ορφανουδάκης, Κούρογλου 9, Βουτσακόπουλος 10(2), Πλακίδας, Χατζόπουλος, Θεοδωρίδης, Ιραντός 4, Κυβερνήτης 11, Πασχαλίδης 13(1), Μουρίκης 30(8).

SALONICA ROCKETS (Καϊσης): Κιντιράκης 3(1), Μπαλατσούκας 12, Πιπελές 4, Λαζαρίδης 11, Καϊσης 18(1), Τορουνίδης, Εμμανουηλίδης 2.