Πήρε το ντέρμπι η Μηχανιώνα

Μεγάλη επιτυχία για τον Ποσειδώνα που επικράτησε στην Μηχανιώνα με 88-84 του Γαλαξία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο με διαφορά που έφθασε και τους δέκα πόντους στο τέλος του.
Στην τρίτη περίοδο οι «ψαράδες» ισορρόπησαν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 62-60 στις αρχές της τέταρτης. Κάποια καθοριστικά τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο από τους Μουρίκη και Αγλαμίση Τ. ήταν αυτά που… έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.
Δεκάλεπτα: 19-24, 38-48, 60-60, 88-84
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Παπαδόπουλος Χ.-Τζιοπάνος Γ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ(Χατζόπουλος-Αγλαμίσης Θ.): Νίκας 2, Μονές, Μπάφας 4, Καρούλης 5(1), Αγλαμίσης Τ. 12(2), Περδίκας 20(2), Μουρίκης 24(3), Κεμαλίδης, Δεμίρογλου, Χαριζάνης 10(1), Αγλαμίσης Θ. 11.
ΓΑΛΑΞΙΑΣ (Τζιόμαλος): Τσιρώζης, Τζιβάνης 5, Γιαννούλης 22, Κανλής 15(3), Σφέικος, Γιαχανατζής 5(1), Μόσχου 8(2), Δάλπας 17(2), Γκόφας 6, Ιωαννίδης, Τσαντάκης 6.