Τεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ-Επικράτησε με 68-65 του Πρωτέα Βούλας

Σε ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με εντυπωσιακές τις Κάμπελ (26π.), Μαγαλιού (15π.), Λύμουρα (11π.) και με την καταλυτική παρουσία της Ταρπάγκου στο τέταρτο δεκάλεπτο πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 68-65 του Πρωτέα Βούλας.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει στα δύο πρώτα παιχνίδια της σεζόν το κατάφερε στο τρίτο. Ο «Δικέφαλος» έδειξε το καλό του πρόσωπο στην επανάληψη και σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι οι παίκτριες του Β. Μασλαρινού κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα

H νίκη ήταν πραγματικά λυτρωτική για τον «δικέφαλο του Βορρά» που δεν είχε την Πανταζή (βαρύ διάστρεμμα με πατερίτσες εκτός). Μάλιστα στο α΄ μέρος ο Πρωτέας πέρασε και με εννέα πόντους 26-35 με την Αναστασοπούλου.  Ο ΠΑΟΚ κατάφερε και ανέτρεψε τα δεδομένα και πέρασε με καλάθι της Λύμουρα 54-47 αλλά και πάλι ο Πρωτέας επέστρεψε και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να προηγηθεί 63-65 με τρίποντο της Ευγενίας Κολλάτου. Εκεί όμως αντέδρασε ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με την Λύμουρα και ουσιαστικά καθάρισε η κορυφαία του Κάμπελ με καλάθι και εντυπωσιακή άμυνα.

Με την Κάμπελ να ξεκινάει «ζεστή» στο παιχνίδι και να έχει 11 πόντους ο ΠΑΟΚ βρήκε απαντήσεις στις λύσεις που έπαιρνε η ομάδα του Πρωτέα Βούλας από τις Ράτζα και Σκρμπά με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 15-17 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν πιο αποτελεσματικές και να παίρνουν μια διαφορά 9 πόντων (26-35) με τον Δικέφαλο να απαντάει όμως με κρίσιμα καλάθια της Ταρπάγκου και Μαγαλιού και να ρίχνει τη διαφορά στους 4 (33-37) που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ με πολύ καλή αμυντική λειτουργία στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και τις Μαγαλιού, Κάμπελ και Λύμουρα να δίνουν λύσεις στην επίθεση ανέτρεψε την εικόνα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 54-47, όμως ο Πρωτέας έριξε και πάλι τη διαφορά στους δύο για το 54-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη με συνεχείς εναλλαγές το σκορ. Ο Δικέφαλος βρήκε λύσεις από την Ταρπάγκου και την ασταμάτητη Κάμπελ, ενώ ο Πρωτέας έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι με τις Ράτζα και και Σκρμπά.

1:38 πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 63-65 με τρίποντο της Κολάτου, με τη Λύμουρα να ισοφαρίζει σε 65-65 και την Κάμπελ με την Μαγαλιού να δίνουν προβάδισμα 3 πόντων στον ΠΑΟΚ (68-65) 10'' πριν την εκπνοή. Η Χατζηγιακουμή προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση, όμως ήταν άστοχη και έτσι ο Δικέφαλος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 15-17, 33-37, 54-52, 68-65
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Λύμουρα 11(4/11διπ., 3/5βολ. , 4 ριμπ., 5 ασίστ , 3λαθ.), Μαγαλιού 15 (2/8τρ., 6 ασίστ) ,Σταμπουλίδου 3(1/1τρ.) Κουλουμπή, Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου 7(1/2τρ.), Σo 4 (9 ριμπ., 5 λαθ.) Διαμαντίδου, Κάμπελ 26(9/18διπ., 17 ριμπ.)

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Κβεντεραβιτσιούτε 10(2/3τρ., 4 ασίστ), Τσιχλάκη, Σπυριδοπούλου 4, Κολάτου 7(1/2τρ.3 ριμπ, 2 ασιστ) , Ράτζα 17 (5/8 διπ., 4/4βολ., 1/5τρ., 6 ριμπ., 2 ασίστ , 3 κλεψ.) , Σκρμπα 11 (5/14διπ., 12 ριμπ.) , Νικολοπούλου 3 (0/7 διπ., 1/ 4 τρ.) , Μυλωνάκη , Χατζηγιακουμή 8(2/3τρ.4 ριμπ.) ,Αναστασοπούλου 4 , Χατζηβασιλείου 1.