Μεγάλη νίκη του Αρη στο ντέρμπι των «αιωνίων» για το κύπελλο Ελλάδας γυναικών-Επικράτησε με 62-55 του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και προκρίθηκε στην «οκτάδα» του θεσμού

Υστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Αρης σαφώς καλύτερος στην τελευταία περίοδο επικράτησε του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με 62-55 και προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 17-9 ο Αρης κατάφερε και πήρε ένα προβάδισμα αρκετό για να του δώσει το ροζ φύλλο. Κορυφαίες για τις νικήτριες οι Μοντγκόμερι, Ελενα Τσινέκε και Μακέντζι, ενώ από τον «Δικέφαλο» διακρίθηκαν οι Κάμπελ, Μαγαλιού και Σταμπουλίδου.

Δεκάλεπτα: 12-13, 34-34, 45-46, 62-55
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Γαζέτας
ΑΡΗΣ(Ατακτίδης): Τσινέκε Ε. 11(2), Αντωνιάδου 8(2), Κουφογιάννη 7(1), Τράντα 3(1), Μοντγκόμερι 16, Γκλεζάκη 2, Τσινέκε Κ., Καραβέλη 4, Μακέντζι 11.
ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Λύμουρα 3(1), Μαγαλιού 15(3), Κατωπόδη 2, Ταρπάγκου 2, Σον 5, Σταμπουλίδου 9(1), Κάμπελ 19.