«Καθάρισαν» στο τέλος οι γυναίκες του Πανιωνίου-Δείτε σε μαγνητοσκόπηση το παιχνίδι με τον Αθηναϊκό για την Α1

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο Πανιώνιος, με 72-64 επί του Αθηναϊκού στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Οι δύο αντίπαλοι συναντήθηκαν στο κλειστό της Νέας Σμύρνης για την τρίτη αγωνιστική, με το συγκρότημα του Βύρωνα να έχει τον έλεγχο σε ολόκληρο το πρώτο μέρος (31-21 στο 13’, 30-38 στο ημίχρονο), αλλά τις γηπεδούχες να ανεβάζουν σταδιακά την απόδοσή τους στην επανάληψη.

Με «όπλο» την άμυνα μετέτρεψαν το εις βάρος τους -5 (49-54) σε υπέρ τους +7 (61-54), ενώ με το επιμέρους σερί τους να φθάνει στο 21-4 ξέφυγαν με 70-58 στο 37’ και «καθάρισαν» την κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Δεκάλεπτα: 21-21, 30-38, 53-54, 72-64
Διαιτητές: Μαγκουνής-Φραγκούλη
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας, Γιαννουλάκης): Πίτερσεν 17, Χίλι 24, Τσιαδή 1, Μπότσαρη 2, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5, Πατεράκη 4, Γρηγορίου 11.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος, Γκουζίνη): Δασκαλοπούλου 8, Καλογήρου 2, Παντέλη 2, Μπαλτά 19, Κόνιαλη 1, Νίξινα, Γουίλιαμς 17, Αλμπάνεζ 15.