Με το… δεξί στο κύπελλο της ΕΚΑΣΘ οι Ελπίδες Ηλιούπολης-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη επί του Μελισσοχωρίου

Με νίκη ξεκίνησαν την φετινή σεζόν  οι Ελπίδες Ηλιούπολης που επικρατήσαν χθες του Μέγα Αλέξανδρου Μελισσοχωρίου με 58-49. Ο αγώνας έγινε στα πλαίσια της πρώτης προκριματικής φάσης του κυπέλλου ΕΚΑΣΘ. Μετά τη χθεσινή πρόκριση η νικήτρια ομάδα θα αντιμετωπίσει  στην επόμενη φάση του κυπέλλου τον Κεραυνό Αγίου Παύλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν αμφίρροπο. Οι Ελπίδες προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ παίρνοντας μια διαφορά 8 πόντων 21-13. Το Μελισσοχώρι όμως κατάφερε με ένα σερί 2-14 να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί στην ανάπαυλα με 23-27.

Οι Ελπίδες στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν πιο δυνατά, πήραν από νωρίς και πάλι το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν σχετικά άνετα μέχρι το τέλος. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στο +18 (53-35 με τους φιλοξενούμενους απλά να καταφέρνουν να μειώσουν στα τελευταία λεπτά στα μισά την διαφορά φτάνοντας έτσι στο τελικό 58-49.
Δεκάλεπτα: 14-11, 23-27, 46-33, 58-49
Διαιτητές: Κουτσουμάρης-Τσάνταλη
Ελπιδες Ηλιούπολης (Τράκας): Κατσουπάκης 19(2), Κασούμης 2, Μπατζωκας Α. 17, Σφούγγαρης 4(1), Δημητριάδης, Σταμάτης 6, Κεχαγιάς 4, Καλαϊτζόγλου, Γιαπιτζόγλου 2, Μπαρτζωκας Κ., Ριμπιτσκι 4.
Μεγας Αλέξανδρος Μελισσοχωρίου (Μήλιος): Φιλιππίδης, Τζίκος, Καρακούλιας 4, Μουτσούδης, Δουδουλακας 6(1), Πεφτιτσέλης 3, Μέρμηγκας 10, Τσιτσικλής, Ντότσης Δ. 16(3), Ντότσης Α. 7(2), Καραλής 3.