Ανετη πρόκριση για τις γυναίκες της Αγίας Παρασκευής στο κύπελλο Ελλάδας

Ανώτερη η Αγία Παρασκευή νίκησε εύκολα τον Πήγασο Κρεμαστής  81-50 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή εκτός έδρας τον νικητή Ελευθερίας-Κυριάρχων.

Οι γηπεδούχες πήραν από την αρχή προβάδισμα ασφαλείας με εμφανή υπεροπλία σε όλους τους τομείς. Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο για τη «Σάντα», η οποία ξέφυγε στο σκορ και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Μετά το καλάθι της Χαλικιά στο ξεκίνημα (0-2), η Αγία Παρασκευή πήρε μπροστά και ξέφυγε με 10-2 (4’)…

Οι γηπεδούχες ανέβασαν κι άλλο στροφές και ξέφυγαν με 20-7, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με 24-7. Με όπλο τα ριμπάουντ και το γρήγορο ρυθμό, η Αγία Παρασκευή ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (32-10 στο 13’), για να αντιδράσει ο Πήγασος και να μειώσει με σερί 0-7 σε 32-17 (15’)… Οι Αθηναίες όμως απάντησαν (36-17) και ξέφυγαν με +20 (46-26 στο 19’), ενώ το ημίχρονο τελείωσε με τη μέγιστη τιμή του (48-26).

Στο β’ ημίχρονο, η ροδίτικη ομάδα ξεκίνησε καλύτερα και μείωσε σε 48-31 με τις Κούβαλη και Σιγάλα, αλλά η Αγία Παρασκευή επέστρεψε πιο δυναμικά και έκανε το 59-38 (28’), για να λήξει η γ’ περίοδος με 63-38. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε τυπική σημασία (70-43 στο 33’ και 72-48 στο 36’) για να λήξει το παιχνίδι με 81-50 και την Αγία Παρασκευή να παίρνει δίκαια την πρόκριση για την 2η αγωνιστική της α’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας.

Πρώτη σκόρερ από τις νικήτριες η Δανάη Καμμένου ενώ διψήφιες ήταν Κούκη, Μακρυνίκα και Πολιτοπούλου . Η Μάγδα Καραμπατζάκη ήταν η πρώτη σκόρερ από τις νικήτριες.
Δεκάλεπτα: 24-7, 48-26, 63-38, 81-50
Διαιτητές: Καρπάνος-Γεράνιος
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος-Στρατάκος ): Μακρυνίκα 11, Καμμένου 14(2), Κοντογιάννη 7(1), Κλείτσα 4, Ψωμά, Πολιτοπούλου 10(2), Τριχά 2, Πετυχάκη 8, Αμίτση 2, Κούκη 13, Καράμπελα 5.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (Κωνσταντινίδης): Ορφανού, Καραμπατζάκη 19(2), Βελούδου 7, Σιγάλα 6, Σουλούνη 1, Μπούζα 4, Χαλικιά 7, Κούβαλη 6(2).