Ανετη πρόκριση για τον Πρωτέα Ελευθερίου Κορδελιού

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο ο Πρωτέας επικράτησε στο Κορδελιό με 72-50 του Αετού Φιλύρου σε αγώνα που άνοιξε την σημερινή αυλαία του κυπέλλου ΕΚΑΣΘ στους άνδρες. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά εκτινάχθηκε στους 20 πόντους για να έρθει η άνετη νίκη για τους γηπεδούχους. Να σημειωθεί ότι ο αγώνας άρχισε με καθυστέρηση 20 λεπτών λόγω μη προσέλευσης του δεύτερου διαιτητή, Μιμικόπουλου.
Δεκάλεπτα: 9-10, 32-23, 57-39, 72-50
Διαιτητής: Αγραφιώτης Ι.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ (Αποστόλου): Καραμούτης, Παπαγιαννίσης 2, Ρατόπουλος 25, Κωδωνάς 3, Προύσαλης 23(3), Μπουζίνας 10, Μπαλαφούτης 2, Μαρούντας 3, Τριανταφύλλου 2, Καλπακίδης, Γεωργιάδης, Δάγκας 2.
ΑΕΤΟΣ ΦΙΛΥΡΟΥ (Αντεδάκης): Μαυρόπουλος, Περοστής 3, Κουλούσιος 4, Πόπα, Βαφιάς 23(3), Σταματάκης 10(3), Σταυρακίδης 4, Νικολαϊδης, Χριστοφορίδης 6, Ασημούλας.