Ανετη πρόκριση για την Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα στα είκοσι τελευταία λεπτά που παίχθηκαν σήμερα η Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς επικράτησε στην ΕΚΟ του Πύρρου Ευόσμου και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ.
Ο αγώνας ξεκίνησε από την τρίτη περίοδο καθώς είχε διακοπεί πριν από λίγες μέρες, λόγω σπασίματος του ταμπλό μετά από κάρφωμα αθλητή των νικητών. Το ταμπλό αποκαταστάθηκε και το παιχνίδι άρχισε με σκορ 23-24. Η φιλοξενούμενη ομάδα όμως, κατάφερε με σερί 14-36 να πάρει άνετα την πρόκριση.
Δεκάλεπτα: 7-10, 23-24, 30-47, 37-60
Διαιτητές: Γραικός-Τσάνταλη
ΠΥΡΡΟΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Καλογρίδης): Ξανθόπουλος, Πελτέκης 2, Βαλάσης 2, Παπαδόπουλος 2, Ψύλλας 22, Γκύρτης, Κεμεντεσίδης 9, Καλογρίδης, Πασχαλίδης.
ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κασιόλας): Τζινόπουλος 2, Κούγκας 12, Μπαλτατζής 6, Εμμανουηλίδης 4, Ματσούνης 3(1), Χατζηεμμανουήλ 9(1), Τσακμάκας 11(2), Κουτσούκος 7, Αλεξανδρίδης 3, Κατάκης 3(1).