Διπλασίασαν τις επιτυχίες οι Ελληνικές ομάδες στο Διεθνές Κύπελλο U15 Κολινδρού-Πλούσιο φωτορεπορτάζ

Το «δύο στα δύο» έκαναν οι Ελληνικές ομάδες στο 2ο Διεθνές  Κύπελλο U15 που διοργανώνεται στον Κολινδρό από την EOK, την FIBA Europe, τον Δήμο Πύδνας Κολινδρού και την ΕΚΑΣΚΕΜ. Η Ελλάδα Α επιβλήθηκε με 80-41 της Ρουμανίας και η Ελλάδα Β με 93-60 της Βουλγαρίας και θα αγωνιστούν αύριο μεταξύ τους στον άτυπο τελικό του τουρνουά. Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΕΛΛΑΣ  Β  93
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ  60

Νέα εύκολη επικράτηση για την Ελλάδα Β καθώς στη δεύτερη μέρα του τουρνουά επιβλήθηκε με 93-60 της Βουλγαρίας.

Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 13-0 ύστερα από τρία  λεπτά. Οι Βούλγαροι απάντησαν άμεσα και με σερί 7-0 μείωσαν τη διαφορά. Υστερα από έξι λεπτά αγώνα το σκορ έγινε 19-13 με τον Θόδωρο Αστεριάδη να παίρνει τάιμ-άουτ και τις επισημάνσεις του να ανεβάζουν τον δείκτη στο νταμπλ σκορ (26-13).

Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα για αρκετή ώρα με τον Ρογκαβόπουλο να ξεχωρίζει στην επίθεση. Η Εθνική μας είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, καθώς δέκα στους δώδεκα παίκτες είχαν σημειώσει έστω και δύο πόντους μέχρι την ανάπαυλα. Το σκορ ανέβηκε στο 49-28 με τη λήξη της δεύτερης περιόδου και η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος της τρίτης, με διακυμάνσεις, γύρω στους 20 πόντους υπέρ της Ελληνικής ομάδας.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το  καλύτερο για την Εθνική καθώς έκανε ένα σερί 10-1 στα τρία πρώτα λεπτά ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από 30 πόντους (78-47). Η «ψαλίδα» παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα υπέρ της «γαλανόλευκης» μέχρι τα τελευταία λεπτά για να έρθει το τελικό σκορ και η άνετη δεύτερη επιτυχία μετά από δύο παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 28-15, 49-28, 68-46, 93-60
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Καραμανλής
ΕΛΛΑΣ Β (Αστεριάδης-Μπιζάνης): Ταζόπουλος 8, Μπαλαμότης 4, Κλωνάρας 8, Βησσαρίου 8, Βακουφτσής 10, Μούτσα, Ρογκαβόπουλος 25(2), Πετρόπουλος 2, Κουρτίδης 10, Γεωργαλάς 12, Καραϊσκος 4, Καραγεωργίου 2.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ( Κοτσεφ-Χριστόφ): Μπογιάνοφ 3, Ζαχαρίεφ 4, Ντιμιτρόφ 4, Γκρούντοφ 13, Ανακίεφ 2, Μολντόφ 5, Στόικοφ 12(2), Στοϊμένοφ 11(1), Βιτάνοφ 4, Μπελίσκι, Μίνκοφ 2.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ  41
ΕΛΛΑΣ  Α  80

Πολύ καλύτερη και με εξαιρετική αμυντική παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Ελλάδα Α επιβλήθηκε με 80-41 της Ρουμανίας.

Οι Ρουμάνοι ήταν αυτοί που άρχισαν ιδανικά και προηγήθηκαν για πρώτη και τελευταία φορά με 4-0. Η Ελληνική ομάδα «πήρε κεφάλι» για πρώτη φορά στο πέμπτο λεπτό (5-6) με βολές του Σιδηροηλία. Το σερί συνεχίστηκε για τους διεθνείς και γρήγορα έγινε το πρώτο νταμπλ-σκορ με 5-10 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 7-18.

Με ένα σερί  3-14 η Εθνική έφθασε την υπέρ της διαφορά στο +20 (10-30) στο 17ο λεπτό και ολοκλήρωσε την δεύτερη περίοδο με το υπέρ της 20-38. Και από αυτή την ομάδα οι ένδεκα παίκτες είχαν σκοράρει τουλάχιστον ένα πόντο μέχρι την ανάπαυλα, δείγμα της επιθετικής πολυφωνίας.

Ένα νέο νταμπλ-σκορ ήρθε για την Ελληνική ομάδα (23-46) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, δείχνοντας ότι η νίκη θα ήταν καθαρή και εύκολη. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους (25-57) λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για αυτούς τους διεθνείς που με σερί 23-13 έφθασαν στο εντυπωσιακό τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 7-18, 20-38, 28-57, 41-80
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ολτεάνου-Μίτα): Λούνγκου 8, Βαλεάνου 6(1), Μπρίε 10, Χαρανγκους 3, Κρασζ, Λουνγκέσκου 2, Βασίλε 4, Σέρμπαν 1, Αλμπου, Ντιμιτρέσκου 2, Ουνίτου 2, Πάουλ 3.
ΕΛΛΑΣ Α (Δήμος-Κολοκυθάς-Κασιμίδης): Βλάσιος 5(1), Δατσιάδης, Καράμπελας 6(1), Μιχαλόπουλος 8, Κωστίκας 2, Σιδηροηλίας 10, Μιχαήλ 8, Οικονόμου 16, Σταυρακούκας 7, Κάδρας 6, Κρασάκης 9, Βούλγαρης 3.