Αποκλεισμός από την τετράδα με ήττα στην παράταση από το Ισραήλ για την Εθνική Κορασίδων-Φωτορεπορτάζ

Δεν τα κατάφερε στον κρίσιμο σημερινό αγώνα η Εθνική Κορασίδων καθώς γνώρισε την ήττα από το Ισραήλ με 51-56 ύστερα από παράταση. Οι διεθνείς είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στην τετράδα στον κανονικό αγώνα, καθώς ύστερα από κλέψιμο της Γασπαράτου, η Κούκη αστόχησε ένα δεύτερο πριν τη λήξη.

Πλέον το όνειρο για άνοδο στην Α’ Κατηγορία χάθηκε για την Ελληνική ομάδα και αύριο (13/8) θ’ αντιμετωπίσει την Φινλανδία (15.45) για τις θέσεις 5-8 στην διοργάνωση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ουσιαστικά «αυτοκτόνησε» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα 95’’ πριν την λήξη είχε πάρει αέρα 7 πόντων (45-38) και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στην νίκη. Στο σημείο αυτό υπήρξε χαλάρωση στην αμυντική συγκέντρωση. Το Ισραήλ με 3/3 τρίποντα σε 67’’ ανέτρεψε τα δεδομένα (45-47).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (47-47). Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως  η Εθνική μας φανερά σοκαρισμένη από την απρόσμενη εξέλιξη δεν είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις. Το Ισραήλ με την ψυχολογία στα ύψη πήρε την νίκη με 56-51.

Τα κορίτσια του Τάκη Μπακογεώργου μέχρι το 1’ 35’’ πριν την λήξη είχαν δώσει άλλη μία άριστη αμυντική παράσταση και με επιθετική αιχμή την Ιωάννα Κριμίλη (19 π., 9 ρ.) έφτασαν μία ανάσα από την επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 8-14, 20-18, 32-27, 47-47(κ.α.), 51-56
Ελλάδα (Μπακογεώργος): Χατζηβασιλείου 2, Γασπαράτου 6, Πράπα 7, Κριμίλη 19 (3),Κριμιτζά, Γαννουσίου, Βαντσιούρη, Σαπαλίδου 2, Χατζηλεοντή 5, Κούκη 10.
Ισραήλ (Μιζράχι): Κέστεν Ραζ 12 (2), Ροθ 4, Ατίρ 9 (3), Ένγκελ 6, Γκιτσένκο 2, Σνίτζερ, Γκαρζόν 2, Σαρβίτ, Σλες 3, Καρς 12 (1), Σλους 6 (2).

Αποτελέσματα  προημιτελικών (Θέσεις 1-8)

Ολλανδία-Λουξεμβούργο 89-45
Πολωνία-Ιρλανδία 60-53
Φινλανδία-Ρουμανία 53-55
Ελλάδα-Ισραήλ 51-56