Σημασία έχει η άνοδος για την Εθνική Νεανίδων-Ηττα από την Σουηδία με 62-47 και δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β΄ κατηγορίας-Στην καλύτερη πεντάδα η Ελενα Τσινέκε-Οι πρώτες φωτογραφίες

Τη δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 Β’ Κατηγορίας που ολοκληρώθηκε στο Σεράγεβο κατέλαβε η Εθνική Νεανίδων.

Στον τελικό ηττήθηκε με 62-47 από τη Σουηδία, ωστόσο, πέτυχε το στόχο της που δεν ήταν άλλος από την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Αυτή ήταν και η μοναδική ήττα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στη διοργάνωση που συνολικά πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις κατακτώντας στο ασημένιο μετάλλιο.

Η Εθνική δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα του αγώνα κάτι το οποίο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η Σουηδία. Από το ξεκίνημα πήρε το προβάδισμα, αρχικά με 11-0 στο 5ο λεπτό και στη συνέχεια με 32-12 στο 16ο. Η Ελλάδα κατάφερε και μειώσει σε 35-21 με καλάθι της Κολλάτου 36 δευτερόλεπτα από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σουηδία κράτησε την πρωτοπορία. Στο 25 το σκορ ήταν 49-26 και στο 28ο λεπτό έγινε το 56-31 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 56-35. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με τη Σουηδία να παίρνει τη νίκη με 62-47 με τις δύο ομάδες τη νέα σεζόν να αγωνίζονται στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 21-4, 37-21, 56-35, 62-47
ΣΟΥΗΔΙΑ: Μπίταρ 4, Λίντγκουιστ 13, Νίλσον 6(2), Γιερν 6, Άρβιντσον 2, Γκίμπερτ 8, Σάλεν 2, Ούχρστρομ 15(4), Σόρενσεν 2, Στόσκλασα 4, Εκέρστεντ.
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 3, Τζανετάτου, Τσινέκε Ε. 8(1), Παναγιωτοπούλου 2, Κολλάτου 14(3 ασίστ), Τσινέκε Κ. 3, Βιντσιλαίου 9(1 τρ., 9 ριμπ.), Σταυροπούλου 3(1), Γεροστεργίου 5 (5 ριμπ.), Αναστασοπούλου, Καρλάφτη, Δανδουλάκη.

*Η Ελληνίδα γκαρντ Έλενα Τσινέκε συμπεριλήφθηκε στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης.

**Στον μικρό τελικό η Βοσνία Ερζεγοβίνη επικράτησε της Ισλανδίας με 82-67 και έγινε η τρίτη ομάδα που ανέβηκε στην Α’ Κατηγορία.